شکایت‌ مداوم از همسایه؛ پاکستان با ویزایش در افغانستان تجارت راه انداخته است

۸صبح، کابل

شهروندان افغانستان از برخورد پاکستان در امر صدور ویزای آن کشور شکایت دارند. به گفته آنان، سفارت پاکستان در افغانستان هم‌ اکنون در هم‌سویی با طالبان و کمیشن‌کاران، ویزای آن کشور را با قیمت هنگفت صادر می‌کنند. به گفته یک درخواست‌کننده ویزا، روند توزیع ویزای این کشور به‌گونه عادی متوقف است و پاکستان ویزایش را از طریق کمیشن‌کاران در بازار سیاه، بین ۹۰۰ تا یک هزار و ۵۰ دالر می‌فروشد. این در حالی است که لزوم داشتن دعوت‌نامه آن کشور نیز سبب ایجاد تجارت دیگر در داخل پاکستان شده است. به گفته منابع، پاکستانی‌ها پس از اعلام این تصمیم، در بدل فرستادن هر دعوت‌نامه، بیش از ۱۰ هزار کلدار از متقاضیان مطالبه می‌کنند. گفتنی است که در جریان روزهای اخیر، افزون بر متقاضیان ویزا، مسافرانی که زمینی به پاکستان می‌روند، نیز از برخورد زشت نظامیان پاکستان و بی‌تفاوتی طالبان شکایت دارند.

با سقوط کابل به دست طالبان، هرچند این گروه مانع خروج شهروندان افغانستان از کشور شد، اما بیش‌تر شهروندان، از جمله نظامیان پیشین و مدافعان حقوق بشر برای حفظ جان‌‌شان به کشورهای دیگر پناه برده‌اند. در روزهای اخیر، مقام‌های پاکستانی اعلام کرده‌اند که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، تاکنون حدود ۲۵۰ هزار افغان وارد آن کشور شده‌اند. اکنون شماری از شهروندان از برخورد نامناسب پاکستان با متقاضیان ویزای آن کشور شکایت دارند. آنان می‌گویند که سفارت پاکستان در افغانستان روند عادی صدور ویزا را به‌گونه غیررسمی متوقف کرده و راه را برای دریافت عاید هنگفت از طریق کمیشن‌کاران، باز گذاشته‌ است. به گفته این شهروندان، آنان در صورت پُر کردن فورم آنلاین ویزای پاکستان، تا دو یا سه ماه منتظر دریافت آن می‌مانند. با این حال، متقاضیان می‌گویند که از طریق روند عادی کم‌‌تر چانس دریافت ویزا را دارند، زیرا این کشور بیش‌تر درخواست ویزا را رد می‌کند و اخیراً خواستار دعوت‌نامه نیز می‌شود.

یک تن از متقاضیان ویزای پاکستان روز یک‌شنبه، ۲۹ جوزا، به روزنامه ۸صبح گفت که خانواده وی حدود دو هفته پیش با هزینه ۷۵۰ دالر در برابر هر ویزا، خواستار دریافت آن بود، اما این ارقام اکنون به ۹۵۰ و حتا یک هزار و ۱۰۰ دالر افزایش یافته است. او افزود که هرچند روزها منتظر دریافت ویزه‌شان بودند، اما هیچ‌ پاسخی دریافت نکردند. به گفته وی، آنان سرانجام به دلیل مشکلات ایجاد شده از سوی طالبان و هم‌چنان ترس از افزایش نرخ ویزا، حاضر شده‌اند این مقدار پول را پرداخت کنند. او افزود که با توجه به این وضعیت، ممکن است هزینه ویزای پاکستان در هفته‌های پیش‌ رو به دو هزار دالر نیز افزایش یابد.

متقاضیان ویزای این کشور تصریح می‌کنند که کارمندان سفارت پاکستان با طالبان و کمیشن‌کاران ویزا هم‌سویی دارند و در تفاهم با‌هم، بهای ویزا را با گذشت هر هفته افزایش می‌دهند. به گفته یک درخواست‌کننده دیگر، کمیشن‌کاران همکار با سفارت این کشور می‌توانند در بدل دریافت پول هنگفت، ‌در زمان کم به درخواست ویزای آنان پاسخ دهند. او افزود که وضع برخی از اصول جدید، از جمله دریافت دعوت‌نامه رسمی، بخشی از تلاش‌های پاکستانی‌ها برای بلند بردن بهای ویزای این کشور است.

هم‌چنان به گفته منابع،‌ شهروندان پاکستان با وضع قواعد دریافت الزامی دعوت‌نامه، بازار دیگری را در آن کشور گشوده‌اند و در بدل فرستادن آن، خواستار پول می‌شوند. یک منبع افزود که هم اکنون برخی از شهروندان پاکستان در بدل فرستادن هر دعوت‌نامه، ۷ تا ۱۰ هزار کلدار می‌خواهند. این دعوت‌نامه‌ها بیش‌تر با پادرمیانی کمیشن‌کاران حاضر در افغانستان، در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد. در کنار این، برخی از مواقع، کمیشن‌کاران نیز با استفاده از تزویر، ویزا و دعوت‌نامه تقبلی می‌سازند و متقاضیان را فریب می‌دهند. این در حالی است که هزاران شهروند افغانستان به دلیل مشکلات صحی، کاروبار و شرایط بد امنیتی، انتظار صدور ویزای این کشور را می‌کشند.

پاکستان در حالی شرایط ویزا را برای متقاضیان در افغانستان پیچیده‌تر ساخته است که به گفته مسافران، آنان در سایر موارد پس از ویزا نیز با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شوند. به گفته یک تن از مسافران در مرز پاکستان، آنان در مرزهای تورخم و اسپین‌بولدک ـ چمن مورد تعرض نظامیان پاکستانی قرار می‌گیرند و حتا لت‌وکوب می‌شوند. این در حالی است که طالبان با وجود داشتن سهم فعال در تلاشی و نظارت از مسافران، هیچ‌گونه اقدامی در راستای برخوردهای نامناسب نظامیان پاکستان با مسافران نمی‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا