دیدار محرمانه بلینکن، آستین و زلنسکی؛ امریکا فعالیت دیپلماتیک در کی‌یف را از سر می‌گیرد

پس از نزدیک به سه ماه از تهاجم روسیه به اوکراین، وزیران خارجه و دفاع امریکا با رییس جمهور اوکراین به طور محرمانه دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و لوید آستین، وزیر دفاع امریکا با ولادیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین امروز دوشنبه، ۲۵ اپریل دیدار کرده‌اند.

آسوشیتدپرس به نقل از منابعی گزارش داده است که این دیدار در حالی انجام شده است که اوکراین برای دریافت سلاح‌های قوی‌تر به خاطر عقب‌راندن نیروهای روسیه از منطقه دونباس در شرق این کشور بر کشورهای غربی فشار وارد کرده است.

وزیران خارجه و دفاع امریکا در دیدار با زلنسکی حامل پیامی مبنی بر معرفی زودهنگام سفیر جدید این کشور به اوکراین نیز بوده‌اند و گفته‌اند که دیپلماتان امریکایی که قبل از حمله روسیه، اوکراین را ترک کرده‌ بودند، هفته آینده باز خواهند گشت.

در این دیدار بلینکن و آستین همچنین وعده کمک ۳۰۰ میلیون دالری و نیز فروش مهمات به ارزش ۱۶۵ میلیون دالر را به اوکراین داده‌اند.

گفتنی است که این دیدار به دور از چشم خبرنگاران انجام شده و مقام‌های وزارت دفاع و خارجه امریکا از دادن اطلاعات تا قبل از خارج شدن این دو وزیر از اوکراین منع شدند.

پیش از این، بریتانیا پس از سفر نخست‌وزیر این کشور به اوکراین، سفارت خود در کی‌یف را بازگشایی کرد.

این در حالی است که قبل از آغاز جلسه ولادیمیر زلنسکی به خبرنگاران گفته بود که امیدوار است تا تضمین‌هایی را در زمینه تسلیحاتی از امریکا به دست آورد.

او همچنان گفته بود: «آنان (امریکایی‌ها) نمی‌توانند با دست خالی به سراغ ما بیایند، و ما نه تنها منتظر هدایا یا نوعی کیک هستیم، بلکه منتظر چیزهای خاص و سلاح‌های خاص هستیم.»

گفتنی است که جنگ در شرق اوکراین به شدت ادامه دارد و نیروهای روسیه مدعی اند که شهر ماریوپول را به گونه کامل تصرف کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا