نگرانی از حضور گسترده طالبان در فراه

خلیل رسولی

کنش‌گران مدنی ولایت فراه در غرب کشور، از افزایش ناامنی‎‌ها در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند. به گفته‌ی آنان هم اکنون گروه طالبان در حال سرباز‌گیری و اکمالات جنگ‌جویانش است تا در آینده بتواند بر بخش‌های دیگر از این ولایت که در اختیارش نیست، حمله کند. آنان تأکید می‌کنند که طالبان در سه ‌کیلومتری مرکز ولایت فراه حضور دارند و کنترل نیمی از ولسوالی‌های این ولایت به گونه‌ی کامل در اختیار این گروه است.

برخی نمایند‌‌گان پارلمان نیز از افزایش خشونت و ناامنی در این ولایت سخن می‌گویند و پافشاری دارند که مقام‌های محلی و امنیتی در تامین امنیت فراه ناکام‌اند و برنامه‌ای برای رفع این دشواری‌ها روی دست ندارند. به باور آنان، ساحه‌ی حاکمیت حکومت در این ولایت بسیار اندک است و طالبان در تلاش‌اند تا بر مناطق دیگری که در اختیارشان نیست، مسلط شوند.

مقام‌های امنیتی فراه، با رد ادعای کنش‌گران مدنی و نمایند‌‌گان مجلس می‌گویند هم اکنون ولایت فراه امن‌ است و هیچ رویدادی از ناامنی در ۴۸ ساعت گذشته گزارش نشده است. از دید این مقام‌ها، در حال حاضر فراه از امن‌ترین ولایات حوزه غرب کشور است و در ماه‌های اخیر، گواه رویدادهای ناگوار و خونین همانند سایر ولایات غربی کشور نبوده است.

از سوی دیگر مقام‌های محلی می‌گویند که وضعیت امنیتی فراه قناعت‌بخش است و جنگ‌جویان طالبان به تاز‌‌گی در این ولایت جای پا باز نکرده و از سال‌ها پیش، حضور آنان در این ولایت پُررنگ بوده است.

کنش‌گران مدنی فراه می‌گویند گزارش‌هایی به آنان رسیده که طالبان از ولایات دور و نزدیک، گردهم آمده‌اند و قصد دارند همانند سال گذشته، بر مرکز این ولایت حمله کنند و برای راه‌اندازی جنگ بزرگی آماده‌گی می‌گیرند.

محمدداوود حق‌یار، از کنش‌گران مدنی فراه، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که از میان ۱۰ ولسوالی این ولایت، طالبان کنترل نیمی از آن را در اختیار دارند و حضور جنگ‌جویان این گروه در پنج ولسوالی دیگر نیز از حکومت بیش‌تر است.

از دید او، با ایجاد بن‌بست میان هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ صلح در دوحه‌ی قطر و حضور گسترده طالبان در فراه، هر روز نگرانی‌ها از افزایش ناامنی‌ها و تسلط طالبان بر بخش‌های گوناگون این ولایت بیش‌ترمی‌شود و حکومت محلی توجه چندانی به این نگرانی‌ها ندارد.

مقام‌های امنیتی در فراه ادعا دارند که هم اکنون این ولایت نبست به سایر ولایات حوزه‌ غرب کشو امن‌تر است و هیچ گزارشی از تحرکات گسترده طالبان به آنان نرسیده است.

محب‌الله محب، سخنگوی پولیس فراه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که در یک ماه اخیر هیچ رویداد ترور و حمله خونین در این ولایت به ثبت نرسیده، گراف جرایم جنایی کاهش یافته و امنیت در مسیر بزرگ‌راه‌ها با ایجاد پاسگاه‌های امنیتی، بهبود یافته است.

او تأکید می‌کند که براساس فیصله شورای نظامی فراه، نیروهای امنیتی پنج ولسوالی که هم اکنون زیر کنترل طالبان است را برای تأمین امنیت بهتر، به کمربندهای امنیتی این ولایت جابه‌جا کرده و کنترل پنج ولسوالی دیگر در اختیار نیروهای امنیتی است.

از سویی هم برخی نمایند‌گان مجلس، مقام‌های محلی این ولایت را به بی‌کفایتی و سوء‌مدیریت متهم می‌کنند و تأکید بر این دارند که این مقام‌ها در تأمین امنیت ناکام‌اند.

بلقیس روشن، نماینده‌ مردم فراه در پارلمان، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که طالبان هم اکنون ولسوالی‌های بکواه، بالابلوک، گُلستان، خاک‌سفید و شیب‌کوه فراه را کاملاً در اختیار دارند و مرکز این ولسوالی‌ها در شهر فراه است.

او افزون بر این تأکید می‌کند که در پنج ولسوالی دیگر و مرکز این ولایت نیز گروه طالبان بیش‌تر از حکومت تسلط دارد و مقام‌های امنیتی در بازپس‌گیری این مناطق تا کنون اقدام نکرده‌اند. از سوی دیگر مقام‌های محلی فراه می‌گویند که هم اکنون شرایط امنیتی در این ولایت قناعت‌بخش است و اطمینان می‌دهند که جای نگرانی وجود ندارد.

تاج‌محمد جاهد، والی فراه، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید این ولایت از سال‌ها پیش از جمله ولایات ناامن در حوزه غرب کشور بود و ناامنی در آن به تاز‌گی به میان نیامده است. وی افزون بر این می‌گوید طالبان در این اواخر تلاش‌هایی برای برهم زدن امنیت فراه انجام داده‌اند که با واکنش شدید نیروهای امنیتی، خسارات مالی و جانی زیادی به این گروه وارد شد و بدون هیچ دست‌آوردی از منطقه فرار کرده‌اند.

آقای جاهد می‌افزاید که تهدیدهای امنیتی هنوز هم وجود دارد، اما نیروهای دفاعی و امنیتی توان مقابله با گروه‌های هراس‌افگن را دارند، اما طالبان توان مقابله و رویارویی با نیروهای امنیتی را ندارند.

هرچند طی روزهای اخیر ولایات غربی و جنوبی کشور گواه حملات گسترده‌ طالبان بوده‌ و در این رویدادها، شمار زیادی از نیروهای امنیتی و افراد غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند، اما فراه که از ولایات ناامن زون غرب به شمار می‌رود، گواه چنین رویدادهایی نبوده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن