نگرانی‌ها از وضعیت بد پناه‌جویان هزاره در اندونزیا و یونان؛ «رسیده‌گی به مهاجران هزاره اولویت قرار گیرد»

۸صبح، کابل: سازمان‌های دیاسپورای هزاره اعلام کرده‌اند که بیش‌تر پناه‌جویان هزاره در کشورهای جهان به ویژه اندونزیا، ترکیه و یونان در وضعیت بد انسانی و حقوق بشری به سر می‌برند.

در بیانیه سازمان‌های مدنی دیاسپورای هزاره که روز دوشنبه، سی‌ویکم جوزا، نشر شد، آمده است که هزاران پناه‌جوی هزاره در اندونزیا، یونان و ترکیه در وضعیت دشوار قرار دارند.

طبق اعلام این سازمان‌ها، هفت هزار و ۶۰۰ پناه‌جوی هزاره در اندونزیا از حقوق ابتدایی دسترسی به مکاتب و حق کار محروم هستند.

به گفته این سازمان‌ها، کودکان‌هزاران پناه‌جوی هزاره در یونان نیز از آموزش محروم هستند و از شیوع بیماری‌های روانی، جلدی و نیز از عدم دسترسی به دوا و درمان رنج می‌برند.

طبق آمار نشر شده به تعداد ۱۱ پناه‌جو از این میان تنها در اندونزیا دست به خودکشی زده‌اند.

در این بیانیه آمده است که شمار زیادی از این پناه‌جویان در یونان به مواد مخدر معتاد شده‌اند و طبق گزارش رسانه‌ها، شماری از کودکان که در پارک‌ها و مکان‌های عمومی به سر می‌برند، مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.

سازمان‌های دیاسپورای هزاره تصریح کرده‌اند که پناه‌جویان هزاره در این کشورها از همه خدمات بشردوستانه محروم هستند.

این بیانیه از سوی سازمان‌های مدنی، شورای جهانی هزاره، شورای هزاره‌های بریتانیا، بنیاد شهید مزاری در استرالیا، هزاره اینترنشنال، انجمن فرهنگی کاتب در دانمارک، اتحادیه صلصال در سویدن و دیگر سازمان‌های عضو دیاسپورای هزاره نشر شده است.

در این بیانیه از کمیساریای عالی پناهنده‌گی سازمان ملل خواسته شده است تا به وضعیت بد پناه‌جویان هزاره در کشورهای اندونیزیا، یونان و ترکیه و پاکستان به گونه فوری رسیده‌گی کند.

به باور این نهادها، در کشورهای پاکستان و افغانستان نسل‌کشی هزاره‌ها جریان دارد، از این رو از سازمان ملل متحد و کشورهای عضو کنوانسیون پناهند‌ه‌گان این سازمان خواسته شده است تا رسیده‌گی به پناه‌جویان هزاره را در اولویت کار خود قرار دهند.

دیاسپورای هزاره از کشورهای مهاجر پذیر چون امریکا، کانادا، استرالیا، بریتانیا و کشورهای اتحادیه اروپا نیز می‌خواهند تا زمینه انتقال پناه‌جویان هزاره را از اندونزیا، ترکیه و یونان فراهم کنند و نیز با توجه به وضعیت امنیتی افغانستان اخراج اجباری این پناه‌جویان را توقف دهند.

دکمه بازگشت به بالا