نگرانی‌ اصناف مختلف کابل از پرداخت مالیات؛ «مالیات عایداتی در نبود عواید پرداخت نمی‌شود»

با گسترش دامنه ویروس کرونا در کابل، حکومت تصمیم گرفت که شماری از اصناف از جمله تالارهای عروسی را مسدود کند. حکومت در ماه حوت سال گذشته برای جلوگیری و وقایه از مبتلا شدن به ویروس کرونا، تصمیم گرفت مکان‌هایی که امکان تجمع در آن‌ها وجود دارد را مسدود کند. پس از آن حمام‌ها، تالارهای عروسی و مارکیت‌ها مسدود شدند. اکنون مالکان شماری از اصناف از پرداختن مالیه نگران‌اند و می‌گویند در زمانی‌ که نتوانند کار کنند و عواید به دست آورند، مکلف نیستند که برای دولت مالیه پرداخت کنند.

محمدنادر قرغه‌‌ای، رییس اتحادیه تالارهای عروسی شهر کابل، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که با مسدود شدن تالارهای عروسی در شهر کابل، ضرر هنگفتی به مالکان این تالارها وارد شده است. او هرچند آماری ارایه نکرد، اما بیان داشت که تالارهای عروسی در زمستان سال گذشته به دلیل سرد بودن بیش از حد هوا، قادر به برگزاری محفل نبوده‌اند و مالکان این تالارها کدام عاید نداشته‌اند. او تصریح کرد که هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در کابل، حکومت تصمیم گرفت تا اصناف مختلف از جمله تالارهای عروسی را مسدود کند.

حکومت در برج حوت سال گذشته تصمیم گرفت که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، اصناف مختلف از جمله تالارهای عروسی که امکان تجمع اشخاص در آن‌ها وجود دارد را مسدود کند. این تصمیم حکومت به دلیل توصیه‌های وزارت صحت عامه گرفته شد. وزارت صحت عامه گفته بود که میزان انتشار ویروس کرونا در تجمعات زیاد است، از این رو از حکومت خواسته بود تا مکان‌هایی که امکان تجمع در آن‌ها وجود دارد را مسدود کند.

اکنون رییس اتحادیه تالارهای عروسی می‌گوید که مالکان تالارهای عروسی از چندی به این سو بدون کدام عاید کرایه و به کارمندان‌شان معاش پرداخت می‌کنند. به گفته او، در شهر کابل بیش از ۱۲۴ تالار عروسی فعالیت دارند و هرکدام از این تالارها در حدود ۲۰ تا ۲۰۰ کارمند دارد. هم‌چنان او بیان داشت که شماری از این تالارها ماهانه در حدود ۲ تا ده لگ افغانی کرایه پرداخت می‌کنند. او یادآور شد که در نبود عاید، این مالکان قادر به پرداخت کرایه و پرداخت معاش به کارمندان‌شان نیستند.

از سوی دیگر تنها پرداخت کرایه و معاش کارمندان نیست که مالکان این تالارها را نگران ساخته است. قرغه‌‌ای می‌گوید که پرداخت مالیات نیز بر نگرانی این مالکان افزوده است. با این حال او افزود که مالکان تالارهای عروسی مکلف نیستند که مالیه پرداخت کنند؛ زیرا به گفته او، زمانی که عاید نباشد، مالکان تالارهای عروسی براساس قانون مجبور نیستند که به دولت مالیه بدهند. او گفت که تالارهای عروسی نظر به عایدات ۲۰ درصد مالیه پرداخت می‌کنند و زمانی ‌که عاید نباشد، از پرداخت مالیه معاف‌اند. به بیان او: «مالیه بر عایدات است. زمانی‌ که عاید نباشد، مالیه نیست. اصناف ما متفاوت از اصناف دیگر است. اصناف دیگر مالیه ثابت دارند و برای‌شان تعیین شده که چه‌قدر مالیه در ربع پرداخت کنند، ولی از ما بر عاید است و هرقدر محفل که می‌گیریم، از همان در اخیر ۲۰ درصد مالیه می‌دهیم. همان ربع‌هایی که فعالیت داریم، اظهارنامه می‌گیریم و در آن می‌نویسیم که به چه تعداد محفل داشتیم و نظر به آن مالیه می‌دهیم.»

در همین رابطه وزارت مالیه می‌گوید، زمانی ‌که اصناف دلایل مقنع برای این وزارت داشته باشند، از پرداخت مالیه معاف‌اند. شمروزخانه مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، زمانی ‌که یک مالیه‌دهنده اظهارنامه خود را اظهار می‌کند، تمام مالیات خود را در آن می‌نویسد. به گفته او در این اظهارنامه تمامی عواید، سرمایه و مصارف خود را می‌نویسد و در صورتی ‌که عواید نداشته باشد، در آن اظهارنامه بیان می‌کند که عواید ندارد و دلایل نداشتن عواید را نیز ذکر می‌کند. از این رو به گفته او اگر این دلایل مقنع و منطقی باشد، وزارت مالیه چنین اشخاص را براساس قانون از پرداخت مالیه معاف می‌کند.

مالکان تالارهای عروسی در حالی از پرداخت مالیه ابراز نگرانی می‌کنند که قیود روزگردی در شهر کابل برای بار دوم تمدید شد. از سوی دیگر شمار مبتلایان به ویروس کرونا هر روز در حال افزایش است. شماری از آگاهان معتقد اند که اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، محتمل است که طرح قیود رفت‌وآمد برای بار سوم تمدید شود. اکنون این ویروس در بیش از ۳۳ ولایت کشور گسترش یافته و ۲ هزار و ۴۴۶ تن را مصاب کرده است. از این میان ۳۳۱ تن بهبود یافته و ۷۲ تن دیگر جان‌ داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا