نگرانی از فساد در مصرف بودجه مبارزه با کرونا؛ «اداره‌های محلی باید پاسخگو باشند»

عبدالاحمد حسینی

با وجودی‌ که حکومت اداره‌های محلی را موظف کرده تا از مصارف بودجه‌شان به مردم و رسانه‌ها گزارش ارایه کنند، اما این اداره‌ها تاکنون گزارشی از مصارف بودجه مبارزه با کرونا شریک نکرده‌اند. دیده‌بان شفافیت و کمیسیون دسترسی به اطلاعات از عدم نشر گزارش مصرف بودجه ابراز نگرانی می‌کنند. این نهادها می‌گویند که عدم نشر گزارش مصارف بودجه مبارزه با ویروس کرونا، زمینه فساد در اداره‌ها را فراهم می‌سازد. این نهادها از اداره‌های محلی می‌خواهند که در زمینه مصرف بودجه مبارزه با ویروس کرونا پاسخگو باشند.

عین‌الدین بهادری، رییس کمیسیون دسترسی به اطلاعات، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، علی‌رغم این‌که حکومت بارها به اداره‌های محلی تصریح کرده تا از مصارف بودجه مبارزه با ویروس کرونا به نهادهای جامعه مدنی، مردم و رسانه‌ها گزارش ارایه کنند، اما این اداره‌ها تاکنون در گزارش‌دهی در مصرف بودجه تعلل کرده و گزارش ارایه نکرده‌اند. بهادری بیان داشت که هرچند چندین بار به اداره مستقل ارگان‌های محلی برای نشر گزارش‌ مصارف بودجه تخصیص داده شده برای مبارزه با ویروس کرونا نامه فرستاده، اما این اداره تاکنون به نامه‌های این کمیسیون پاسخی ارایه نکرده است. او گفت که اداره‌های محلی مکلف‌اند که از مصارف بودجه مبارزه با ویروس کرونا گزارش‌دهی کنند و مردم و جامعه مدنی را از چگونه‌گی مصرف بودجه آگاه بسازند.

گرچند شماری از اداره‌های محلی در صفحات فیس‌بوک‌شان از چگونه‌گی مصارف بودجه معلومات داده‌اند، اما کمیسیون دسترسی به اطلاعات این معلومات را کافی نمی‌داند و از اداره‌های محلی می‌خواهد که از مصارف بودجه به گونه‌ای جزیی معلومات ارایه کنند. آقای بهادری گفت: «شفافیت پروسه در این است که چگونه مصرف شده؟ چگونه مردم را در پروسه شریک می‌کند و چگونه به مردم اطمینان می‌دهد که پروسه شفاف است؟ وقتی پروسه شفاف نباشد و مردم دسترسی به معلومات نداشته باشد و محرم‌کاری باشد، موجودیت فساد حتمی است.»

او گفت اداره‌هایی که معلومات را پنهان می‌کنند و با مردم شریک نمی‌کنند، نگرانی کلانی را برای سایر نهادها به وجود می‌آورند. با این حال او افزود که این نهاد در صدد قانع کردن اداره‌های محلی است تا آنان گزارش مصارف بودجه‌شان را با تمام جزییات با مردم شریک کنند.

محمدناصر تیموری، مسوول دادخواهی و ارتباطات دیده‌بان شفافیت نیز بیان داشت که اطلاعات و معلوماتی که بتواند حساب‌دهی و شفافیت را در اداره‌های محلی به وجود آورد، وجود ندارد. آقای تیموری در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که ولایت‌های کاپیسا، سرپل و بامیان در صفحات اجتماعی‌شان گزارش‌ مصرف بودجه‌‌ی مبارزه با ویروس کرونا را به نشر رسانده و نیز یک کاپی آن را در اختیار نهادهای جامعه مدنی قراد داده است، او اما این اطلاعات و گزارش‌ها را ناقص دانست. آقای تیموری گفت که این گزارش‌ها با جزییات ارایه نشده و مشخص نیست که بودجه در کدام بخش‌ها به مصرف رسیده است. او افزود: «ولایت‌ها باید مشخص کنند که مثلا به چه تعداد چپرکت خریده‌اند و به چه قیمت خریده‌اند. در بخش خریداری برای ما مشخص نیست که این چپرکت‌ها به طور مثال در کدام مراکز صحی توزیع شده. اطلاعاتی که بتواند حساب‌دهی اجتماعی را به جود بیاورد، و‌جود ندارد.»

وزارت صحت عامه برای مهار ویروس کرونا به ریاست‌های صحت عامه هر ولایت پول نقد ارسال کرده است. براساس معلومات این وزارت در حدود ۲۳۷ میلیون و ۳۴۴ هزار و ۹۶۷ افغانی را جهت مباره علیه ویروس کرونا به ولایات اختصاص داده است. وزارت صحت عامه برای ولایت هرات ۲۸ میلیون و ۸۹۱ هزار و ۵۲۸ افغانی، برای ولایت بلخ ۲۶ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۶۹۸ افغانی، برای نیمروز ۱۸ میلیون افغانی، برای فراه ۱۴ میلیون افغانی، برای کابل و ننگرهار هرکدام ۱۱ میلیون افغانی، برای کندهار ۱۰ میلیون افغانی، برای سمنگان ۶ میلیون ا فغانی، برای لغمان، پکتیا، کنرها و بدخشان هرکدام ۵ میلیون افغانی و برای کاپیسا، پروان، میدان‌وردک، لوگر، پنجشیر، بغلان، بامیان، غزنی، پکتیکا، خوست، نورستان، تخار، کندز، سرپل، غور، ارزگان، زابل، جوزجان، فاریاب، هلمند و بادغیس هرکدام چهار میلیون افغانی در نظر شده است.

در همین رابطه سیدشاه سقیم، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید، پول‌هایی که برای مبارزه با ویروس کرونا به ولایات فرستاده شده بود، به‌ گونه‌ی شفاف به مصرف می‌رسد. او به ۸صبح گفت که والی‌های هر ولایت همواره کنفرانس‌های مطبوعاتی دایر کرده‌ و در زمینه مصرف بودجه معلومات ارایه کرده‌اند که به چه مقدار مصرف شده و به چه مقدار دیگر باقی‌ مانده است. او تصریح کرد که بازهم والی‌های هر ولایت بعد از ختم ماه مبارک رمضان و پس از رخصتی عید سعید فطر، کنفرانس‌هایی دایر و در مورد مصارف بودجه معلومات ارایه می‌کنند.

مورد مثبت ویروس کرونا برای اولین بار در پنجم حوت سال گذشته در ولایت هرات به ثبت رسید. پس از آن این ویروس به تمامی ولایت‌ها گسترش یافت و در حال حاضر ۸ هزار و ۱۴۵ تن به این ویروس مصاب شده‌اند. از این میان تاکنون ۹۳۰ تن بهبود یافته و ۱۸۷ تن دیگر جان داده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن