نگرانی از ادامه قطع بی‌رویه جنگلات در نورستان؛ «طالبان جلو قطع جنگلات را بگیرند»

حسین حیدری

اداره ملی حفاظت محیط‌ زیست از قطع بی‌رویه جنگلات در ولایت نورستان نگران است. این اداره از طالبان خواسته است که باید از این اقدامات «بی‌رحمانه» جلوگیری شود. بهیرگل صابری، کارمند این اداره در نورستان، با نشر نوار تصویری گفته است که شاهد قطع بی‌رویه درختان در این شهر است. صابری گفته است: «دل آدم درد می‌کند، به‌شکل بسیار بی‌رحمانه قطع درختان جریان دارد؛ این یک ظلم است.»

اداره ملی حفاظت محیط‌ زیست، شنبه‌شب، ۲۱ سنبله، با نشر اعلامیه‌ای تاکید کرده است: «انتظار می‌رود که مقام‌های مسوول به‌زودی مانع این اقدامات شوند.»

در اعلامیه آمده است که جنگلات از جمله‌ دارایی‌های عامه است که نقش مهمی در پاکی هوا، جلوگیری از جاری ‌شدن سیل و زیبایی طبیعت دارد. اداره‌ ملی حفاظت محیط‌ زیست گفته است که باید تمامی شهروندان کشور در حفاظت از جنگلات سهم بگیرند.

این در حالی است که جنگلات ولایت نورستان در ۱۸ جوزای سال گذشته به‌عنوان ساحات حفاظت‌ شده و پارک ملی اعلام شد. اداره ملی حفاظت از محیط‌ زیست در آن زمان تاکید کرده بود که این ساحه تحت مراقبت ویژه قرار دارد.

کارشناسان محیط ‌زیست می‌گویند که با قطع جنگل‌‌ها، آلوده‌گی‌های محیط ‌زیستی افزایش می‌یابد. به باور آگاهان، نابودی جنگل‌ها که داشته ارزشمند محیط ‌زیست‌‌ است، باعث گرم شدن زمین، انقراض گونه‌های مختلف پرنده‌ و حیوان و در نهایت بحران محیط‌ زیستی می‌شود. دانشمندان محیط ‌زیست، جنگل‌ را فلتر طبیعت می‌خوانند و براساس پژوهش‌ها هر هکتار جنگل، قادر به تولید آکسیجن مورد نیاز حدود ده نفر در طول سال است.

ساحات وسیع از ولایت‌های شرقی شامل خوست، پکتیا، پکتیکا، ننگرهار، کنر و نورستان از جنگل‌های غیرمثمر پوشیده است. به همین ترتیب ولایت‌های شمالی و شمال‌غرب شامل تخار، کندز، سمنگان، جوزجان، بلخ، فاریاب، بادغیس و قسمت‌های شمال‌شرقی ولایت هرات دارای ساحات وسیع از جنگل‌های مثمر شامل پسته و بادام کوهی است.

براساس آمار برنامه محیط‌ زیست سازمان ملل (UNEP) قبل از اشغال افغانستان توسط شوروی‌، حدود پنج درصد کل خاک افغانستان پوشیده از جنگل‌های غیر‌مثمر بود، یک میلیون هکتار جنگل بلوط و دو میلیون هکتار جنگل کاج و سرو، که بیشتر در مناطق شرقی افغانستان دیده می‌شد.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری چند وقت پیش اعلام کرده بود که تمام مناطق جنگلی در کشور به بیش از ۱.۷ میلیون هکتار می‌رسد. اکنون وسعت جنگل‌های کشور حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است.

نگرانی از قطع جنگلات تنها به ولایت نورستان محدود نمی‌شود. در ولایت کنر نیز نگرانی از قطع جنگلات وجود دارد. پیش از این، مقام‌های محلی ولایت کنر در حکومت پیشین گفته بودند که شماری از فرماندهان پولیس ولسوالی‌های کنر و دیگر مسوولان محلی این ولایت در قاچاق چوب چهارتراش به پاکستان، دست دارند. این مقام‌ها گفته بودند که سالانه صدها هزار فوت مکعب چوب چهارتراش ولسوالی ناری، وته‌پور، سرکانی، چپه‌دره، چوکی، مره‌وره و اسمار به پاکستان قاچاق می‌شود و در اکثر این موارد، پولیس کنر دست دارد.

در این رابطه با وجود تلاش، نظر طالبان را گرفته نتوانستیم.

دکمه بازگشت به بالا