نگرانی از حضور بی‌جاشده‌گان داخلی در هرات

نزدیک به ۸هزارخانواده از ولایت‌ها غور، بادغیس و فاریاب طی یک هفته‌ی اخیر به ولایت هرات آمده‌اند. این خانواده‌ها نخست در نزدیکی‌های شهرک «کهدستان» در بخش شمالی مرکز شهر اسکان داده شده‌ و سپس به محل دشت حوض منتقل شدند. خانواده‌های مذکور ادعا می‌کنند که به دلیل خشکسالی‌های گسترده در مناطقی که زنده‌گی می‌کنند، به این منطقه آورده شده‌اند.

مردم محل در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح ادعا دارند که هویت این افراد معلوم نیست و از حضورشان در منطقه هراس دارند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی دفتر والی هرات به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که این افراد به دلیل خشکسالی به هرات آمده‌اند و اداره‌ی محلی هرات مکلف است که برای مواظبت از آنان اقدام کند.

او می‌گوید که اداره‌ی محلی هرات تا کنون توانسته برای ۶۰۰ خانواده از این بی‌جاشده‌گان، با همکاری سازمان‌های خارجی خیمه و کمک غذایی تهیه کند.

آقای فرهاد می‌افزاید که بنابر پالیسی ملی بی‌جاشده‌گان، این خانواده‌ها به گونه‌ی موقت در منطقه‌ی دشت حوض هرات اسکان داده می‌شوند و به مرور زمان با همکاری وزارت‌های کار و امور اجتماعی، زراعت، صحت و وزارت امور مهاجرین زمینه‌ی بازگشت این افراد را به مناطق اصلی‌شان فراهم می‌شود.

سخنگوی دفتر والی هرات تأکید می‌کند که این افراد با گذشت چند ماه باید دوباره به مناطق اصلی‌شان بازگردند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی دفتر والی هرات همچنان به این نظر است که احتمال آمدن گروه‌های تروریستی همراه با این افراد به شهر هرات وجود دارد.

اطلاعات رسیده به روزنامه‌ی ۸صبح نشان می‌دهد که بین این افراد، کسانی حضور دارند که همزمان دو شناسنامه با خود دارند. یکی مربوط به دولت جمهوری اسلامی افغانستان و دیگری تذکر‌ه‌ی طالبان با مهر «امارت اسلامی افغانستان» همراه‌شان است.

مرکز شهر فراه در هفته‌ی گذشته دو بار تا مرز سقوط پیش رفت. پیش از آن شورای ولایتی فراه در صحبت با رسانه‌ها، بارها از جابه‌جایی افرادی سخن زده بود که بدون دلیل به حومه‌ی شهر فراه اسکان داده شده بودند. به باور شورای ولایتی فراه، کسانی بین این افراد حضور داشتند که با طالبان برای سرنگونی مرکز شهر فراه دست داشتند.

بی‌جا شده‌گان در هرات شناسنامه می‌گیرند

از سوی دیگر اما شواهدی وجود دارد که برخی از افرادی که در منطقه‌ی دشت حوض هرات اسکان داده شده‌اند، با تبانی با اربابان محل در حال گرفتن شناسنامه‌ی کاغذی از هرات استند.

برکت‌الله بارک، یکی از آمران یک مرکز سیار توزیع شناسنامه در منطقه‌ی «شیدایی» هرات به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که روزانه برای ۲۵۰ نفر شناسنامه توزیع می‌کند.

او می‌گوید که برای توزیع شناسنامه، ضمانت ارباب محل و دو نفر از ساکنان منطقه کفایت می‌کند.

عبدالقدیم یکی از مراجعه کننده‌گان مرکز سیار توزیع شناسنامه که خود را ساکن ولسوالی انجیل هرات معرفی می‌کند، می‌گوید که روند اخذ شناسنامه این روزها آسان شده است. او می‌گوید که پیش از این گرفتن شناسنامه مشکل بود اما حالا به راحتی می‌تواند برای خود و خانواده‌اش شناسنامه دریافت کند. بعد از این که مصاحبه‌ام با وی ختم شد، نزدیکانش به او گفتند که چرا از منطقه‌ی اصلی‌ات که فاریاب است چیزی نگفتی؟ او در پاسخ گفت: «چه فرقی می‌کند؟ تذکره می‌گیرم که رای بدهم.»

عبدالواسع یکی دیگر از کسانی که برای اخذ شناسنامه در صف ایستاده بود گفت که اصالتاً از ولایت بادغیس است اما در منطقه‌ی «شیدایی» هرات مهاجر شده و حالا می‌خواهد برای رای دادن شناسنامه به دست آورد.

این روند نه تنها آگاهان امور و مردم، که اداره‌ی‌ ثبت و احوال نفوس ولایت هرات را هم نگران کرده است.

مالیار کاکر، آمر ثبت احوال و نفوس ولایت هرات به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که توزیع شناسنامه با این روند جلو هرگونه تقلب را باز می‌گذارد.

آقای کاکر می‌افزاید: «افراد جدیدی که تذکره می‌گیرند، می‌توانند به مراکز دیگر توزیع تذکره مراجعه کنند و تذکره‌ی دیگری حتا با تفاوت سن دریافت کنند.»

آمر ثبت احوال و نفوس هرات می‌افزاید اگر جلو این روند گرفته نشود، زحمات چند ساله‌ی اداره‌اش به هدر می‌رود.

روند توزیع شناسنامه‌های کاغذی از بیش از دو هفته به این سو در هرات آغاز شده است. بنابر گزارش اداره‌ی ثبت احوال و نفوس، بیش از ۶۳ مرکز توزیع شناسنامه در مرکز شهر و ولسوالی‌ها فعال است و تا کنون بیش از ۱۵۰ هزار نفر شناسنامه کاغذی دریافت کرده‌اند.

از سوی دیگر گمانه‌زنی‌ها از دخالت برخی از نماینده‌گان کنونی مجلس و نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی پیش رو در آوردن این افراد به ولایت هرات وجود دارد.

به باور آگاهان امور، «بی‌تفاوتی» مقام‌های دولتی در برابر حضور این افراد در آستانه‌ی انتخابات پرسش برانگیز است. به باور آنان حضور این میزان خانواده بر میزان رای برخی از نامزدان احتمالی مجلس نماینده‌گان تأثیرگذار خواهد بود.

همچنان قابل ذکر است که از آغاز روند ثبت نام رای‌دهنده‌گان در مرکز شهر و ولسوالی‌های هرات بیش از ۱۲۰ هزار نفر به شمول کوچی‌ها تا کنون ثبت نام کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن