نگرانی از نبود معلومات رأی‌دهنده‌ها در بازشماری آرا

منبع: روزنامه ایشیا تایمز - نویسنده: کامبیز رفیع

تنش بالای اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به گونه‌ی نومیدکننده‌ای نشان می‌دهد که افغانستان احتمالاً در سال‌های آینده با چالش‌های بزرگ‌تری از ستیزه‌جویی گروه‌های ضد دولتی رو‌به‌رو خواهد بود. دو نامزد پیش‌تاز در این انتخابات، رییس جمهور کنونی اشرف غنی و شریک‌ او در قدرت در اداره‌ی وحدت ملی، عبدالله عبدالله، هر دو خود شان را برنده اعلام کرده‌اند. 

نهاد برگزار‌کننده انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات، به تاریخ ۹ نوامبر (۱۸ عقرب) از تصمیم خود برای بازشماری آرای محلاتی که در آن‌ها تخطی گزارش شده بود، خبر داد تا بعداً نتایج مقدماتی انتخابات را اعلام کند. این روند تنها پس از سه روز با مواجه شدن با واکنش‌ نامزدها مبنی بر این‌که کدام آرا مستحق بازشماری‌اند و کدام‌ها نه، متوقف شد.

قرار بود کمیسیون ۱۹ اکتبر (۲۷ میزان) نتایج مقدماتی انتخابات را اعلام کند، اما آن را دو هفته به عقب انداخت. حال با متوقف شدن بازشماری آرا، به نظر نمی‌رسد که در پایان این دو هفته نیز بتواند به وعده‌اش عمل کند.

اختلاف‌ها زمانی بالا گرفت که کمیسیون تصمیمش پیرامون بازشماری ۳۰۰ هزار رأی جنجالی را اعلام کرد. این آرا شامل، ۱۳۷ هزار رأیی می‌شود که قبلاً کمیسیون قرنطین کرده بود، اما ادعا می‌شود که بدون اطلاع ناظران نامزدها آن‌ها را در فهرست آرای قابل بازشماری افزوده است.۱۰۰ هزار رأی دیگر هم در آن شامل است که قبل یا بعد از ختم مهلت رأی‌دهی در روز انتخابات به صندوق رفته است.

اختلاف جدی‌ دیگر پیرامون آرای دوهزاروپنصد محل رأی‌دهی است که معلومات بایومتریک رأی‌دهنده‌ها در آن‌ها موجود نیست. بر اساس قانون انتخابات افغانستان، ثبت معلومات بایومتریک رأی‌دهنده در محل‌ رأی‌دهی الزامی است. سپس باید فورم نهایی آرا قبل از این‌که از محل به دفتر مرکزی کمیسیون به کابل فرستاده ‌شود،  باید نخست با معلومات بایومتریک جمع‌آوری شده مقایسه شود که مطابق به هم هستند یا نه. آرایی که از این مراحل نگذشته باشد، بنا بر قانون خود‌به‌خود بی‌اعتبار است. با آن هم، کمیسیون انتخابات در تضاد با قانون تصمیم گرفته است آرای این محلات را بازشماری کند.

در انتخاباتی که کم‌تر از دو میلیون رأی‌دهنده اشتراک کرده‌اند، هر دوی این اقدام ممکن است میزان آرا را به نفع هر کدام از نامزدها به گونه‌ی آشکاری تغییر دهد.

عبدالله عبدالله این تصمیم کمیسیون را محکوم کرده و آن را خلاف قانون دانسته است. او می‌گوید بازشماری آرا تحت این شرایط به آرای تقلبی مشروعیت  می‌بخشد. اما اشرف غنی از تصمیم کمیسیون پشتی‌بانی‌ نشان داده است. او یگانه نامزد مطرح است که چنین موضع‌گیری از خود نشان می‌دهد. 

تنش‌های اخیر یادآور تنش‌های انتخابات ریاست جمهوری پیشین (اپریل ۲۰۱۴) است که در انتها با پادرمیانی یوناما و وزیر خارجه‌ی اسبق ایالات متحده امریکا، جان کِری، حل‌و‌فصل شد.

تنش کنونی می‌تواند به بحران منجر شود، اگر کمیسیون انتخابات به نگرانی‌های جدی پیرامون اقدامات این نهاد که جانب‌دارانه تلقی می‌شود پاسخ نگوید، به ویژه که در روزهای اخیر، یگانه عضو این نهاد که با جدیت از جدایی آرای پاک از آرای تقلبی حرف می‌زند، مولانا محمد عبدالله، در یک کنفرانس مطبوعاتی به اقداماتی اشاره کرد که در تلاش هستند تا صدای او در رسانه‌ها خاموش شود.

پژوهش‌های نهاد تحقیقی «شبکه تحلیل‌گران افغانستان» نشان می‌دهد که میزان آرا در برخی ولایت‌ها به گونه‌ی غیرمحتمل از میانگین آرا در باقی کشور بالا بوده است. این ولایت‌ها شامل قندهار، هلمند، خوست، کنر و ننگرهار می‌شوند که همه اکثریت باشنده‌ های‌شان پشتون هستند. از آن‌جا که به گونه‌ی غیراعلام ‌شده اشرف غنی نامزد پشتون‌ و عبدالله عبدالله نامزد تاجیک‌ در این انتخابات محسوب می‌شود، ممکن است تنش کنونی به جدالی به مراتب گسترده‌تر در امتداد مرزهای قومی منجر شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن