نگرانی از تکرار فاجعه‌ی سیلاب در فراه

محمدحسین نیک‌خواه

پیش‌بینی‌ نهادهای رسمی نشان می‌دهد که طی روزهای آینده برخی از بخش‌های افغانستان از جمله ولایات زون غرب گواه بارش شدید باران خواهند بود. زمستان سال گذشته و بهار سال روان خورشیدی ولایت فراه در غرب کشور مانند چند ولایت دیگر شاهد بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب بود.

شدت سیلاب در این ولایت به حدی بود که بر اساس آمار رسمی بیش‌تر از شش‌ هزار منزل مسکونی ویران و هزاران هکتار زمین کشاورزی تخریب شد. افزون بر این سیلاب در فراه تلفات جانی هم در پی داشت و جان چند تن را گرفت و ده‌ها تن دیگر مجروح شدند.

هرچند مقام‌های محلی در ولایت فراه از آماده‌گی‌شان برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی خبر می‌دهند، اما برخی نماینده‌گان مردم در شورای ملی نگران تکرار فاجعه‌ی سیلاب و وارد شدن خسارت به مردم در این ولایت هستند. از دید آنان حکومت مرکزی اقدام موثر و ریشه‌ای برای مقابله با سیلاب و جلوگیری از خسارت آن نکرده است و نگرانی‌ زیادی در این مورد وجود دارد. با این حال اداره محلی فراه می‌گوید که در مرکز ولایت و ولسوالی‌ها تمام ادارات خود را برای مقابله با سیلاب آماده کرده‌اند و حکومت مرکزی نیز با آنان همکار است.

 

احتمال جاری شدن سیلاب زیاد است

اداره هواشناسی افغانستان و وزارت انرژی و آب با نشر اعلامیه‌هایی از احتمال بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در برخی ولایت‌های کشور از جمله چند ولایت زون غرب طی روزهای پیش‌رو خبر داده‌اند.

در بخشی از اعلامیه‌ای که از سوی وزارت انرژی و آب نشر شده، آمده است: «بر اساس تحلیل‌های ارقام استیشن‌ها (هایدرومتیورلوژیکی) و با در نظر داشت پیش‌گویی اداره هواشناسی کشور و سازمان‌های هواشناسی جهانی مبنی بر احتمال وقوع بارنده‌گی‌های شدید و متواتر در کشور، احتمال وقوع سیلاب‌های ناشی از بارنده‌گی و ازدیاد سطح آب دریاها در بعضی ساحات پایین‌دست حوزه‌های دریایی پیش‌بینی می‌گردد.»

در اعلامیه‌ی وزارت انرژی و آب احتمال وقوع سیلاب و افزایش میزان آب دریای فراه‌رود در ولایت فراه پیش‌بینی شده است. از سویی هم اداره هواشناسی کشور با نشر اعلامیه‌ای نسبت به احتمال بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در برخی ولایت‌ها از جمله فراه هشدار داده است.

برا اساس اعلامیه‌ی اداره هواشناسی، احتمال وقوع باران شدید‌‌، برف‌باری سنگین و سیلاب‌های آنی در ولایات قندهار، هلمند، زابل، غزنی، پکتیکا، پکتیا، ارزگان، دایکندی، غور، میدان‌وردک، لوگر، کابل، بامیان، سرپل، فراه، هرات، فاریاب، بادغیس، بدخشان و بعضی قسمت‌های خوست وجود دارد.

تجربه‌های گذشته نشان می‌دهد که بیش‌تر مناطق غرب کشور از جمله ولایت‌های خشک و کم‌آب مانند فراه و نیمروز در ماه‌های پایانی فصل زمستان و ماه‌های آغازین فصل بهار شاهد بارنده‌گی زیاد می‌باشند و احتمال وقوع سیلاب در آن‌ها بالا است.

 

نگران تکرار فاجعه در فراه هستیم

در ماه حمل سال روان خورشیدی، ولایت فراه گواه بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب کم‌پیشینه بود. به دلیل بارش اندک باران و پایین بودن احتمال سیلاب در زمان وقوع رویداد، هم مردم و هم مقام‌های محلی فراه غافل‌گیر شدند.

فعالان مدنی فراه با نگرانی نسبت به تکرار فاجعه در این ولایت، اقدامات نهادهای مسوول برای جلوگیری از خسارت‌های جانی و مالی سیلاب احتمالی را ناکافی می‌دانند.

بریالی غفاری، از فعالان مدنی فراه، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید مقام‌های محلی به مردم اطمینان می‌دهند که برای مقابله با سیلاب آمده‌اند، اما وقتی سیلاب جاری شود، کاری برای پیش‌گیری از خسارت‌های آن کرده نمی‌توانند.

از دید او طی نزدیک به یک ‌سال که از سیلاب ویران‌گر در فراه می‌گذرد، اقدام ریشه‌ای برای پیش‌گیری از خسارت در آینده نشده و مردم نگران سیلاب‌های احتمالی هستند.

برخی نماینده‌گان فراه در شورای ملی نیز باور دارند که با وجود دستور شخص رییس‌ جمهور برای انجام اقدامات پیش‌گیرانه و جلوگیری از خسارت‌ سیلاب اقدام موثری از سوی حکومت مرکزی و نهادهای محلی فراه انجام نشده است.

همایون شهیدزاده، نماینده فراه در مجلس نماینده‌گان، می‌گوید که برای مقابله با خسارت سیلاب باید دیوارهای استنادی و بندهای کوچک آب‌گردان در بخش‌های گوناگون فراه ایجاد می‌شد، اما کار چندانی در این مورد صورت نگرفته است. او امکانات اداره محلی فراه برای مقابله با سیلاب را ناکافی دانسته و از بی‌پروایی حکومت مرکزی در فرستادن منابع مالی و تجهیزات فنی برای پیش‎‌گیری از خسارت‌های سیلاب شکایت دارد.

از دید نماینده‌گان مردم فراه در شورای ملی و فعالان مدنی اگر در این ولایت سیلاب جاری شود، فاجعه سیلاب قبل تکرار خواهد شد و مقصر آن حکومت مرکزی و مقام‌های محلی فراه هستند.

 

برای مقابله با سیلاب آماده‌ایم

از سوی دیگر مقام‌های محلی فراه اطمینان می‌دهند که آنان خود را برای نبرد با سیلاب آماده کرده، اقدامات مورد نیاز را روی دست گرفته‌ و برنامه‌های مشخص را در این خصوص طرح کرده‌اند.

عبدالغفور ایوبی، رییس اداره مبارزه با حوادث ولایت فراه، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که این نهاد در هم‌آهنگی با وزارت مبارزه با حوادث در کابل اقدامات پیش‌گیرانه را روی دست گرفته و بودجه‌ی جداگانه برای مبارزه با سیلاب احتمالی اختصاص یافته است.

با این حال آقای ایوبی می‌پذیرد که خطر جاری شدن سیلاب ولایت فراه را تهدید می‌کند و در کنار نهادهای مسوول، مردم و مؤسسات خارجی نیز باید خود را برای مقابله با آن آماده کنند.

اداره محلی فراه نیز تأکید دارد که در مرکز ولایت و ولسوالی‌ها آماده‌گی برای پیش‌گیری از خسارات سیلاب گرفته شده است. فاروق بارکزی، سخنگوی والی فراه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که کانال‌های شهری در مناطق گوناگون پاک‌سازی و کانال‌های جدید در اطراف فراه ساخته شده است تا آب باران یک‌جا نشود.

آقای بارکزی می‌افزاید که امسال نسبت به سال گذشته اقدامات بیش‌تری برای جلوگیری از خسارات سیلاب عملی خواهد شد و تیم‌های سیار برای رسیده‌گی به مشکلات مردم و بررسی کاستی‌ها به ولسوالی‌ها سفر می‌کنند.

بر اساس آمار رسمی، در پی جاری شدن سیلاب در بهار سال روان خورشیدی در فراه دست‌کم سه تن جان باختند، چندین تن دیگر زخمی شدند، بیش‌تر از شش‌ هزار خانه ویران شد و هزاران هکتار زمین کشاورزی از بین رفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن