نگرانی گسترش کرونا از هرات به ولایات هم‌جوار؛ مرد مشکوک به کرونا از شفاخانه‌ی ولایتی غور فرار کرد

محمدحسین نیک‌خواه

در پی تأیید یک مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت غربی هرات نگرانی از انتشار این ویروس به ولایت‌های هم‌جوار افزایش یافته است. وزارت صحت عامه افغانستان به تازه‌گی اعلام کرد که آزمایش یک فرد مشکوک به کرونا که از شهر قم ایران بازگشته بود مثبت است.

مقام‌های محلی در ولایت‌های فراه، غور، بادغیس و نیمروز تأکید دارند که برای جلوگیری از انتشار ویروس اقدامات لازم را روی دست گرفته‌اند. ولایت فراه در همسایه‌گی هرات مرز مشترک با ایران دارد و ولایت نیمروز در جنوب‌غرب کشور نیز با ایران هم‌سرحد است.

در ولایت‌های غور و بادغیس نیز نگرانی از شیوع ویروس وجود دارد و مقام‌های صحی روند آگاهی‌دهی به مردم در مورد ویروس کرونا را آغاز کرده‌ا‎ند. مقام‌های محلی ولایت غور تأیید می‌کنند که دست‌کم یک فرد مشکوک به کرونا در این ولایت ثبت شده است.

این فرد ۳۵ ساله که سابقه‌ی سفر به ایران را داشت، چاشت روز سه‌شنبه ششم حوت از شفاخانه‌ی ولایتی غور فرار کرد. با این حال مسوولان وزارت صحت عامه به مردم اطمینان می‌دهند که اقدامات پیش‌گیرانه برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا در ولایات زون غرب انجام شده است.

فراه

ولایت فراه در غرب کشور با ایران مرز مشترک دارد و نگرانی از شیوع کرونا در آن زیاد است. مقام‌های محلی فراه تأکید دارند از چند روز پیش اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا از کشور ایران به این ولایت اجرایی شده است.

عبدالجبار شایق، رییس صحت عامه ولایت فراه به روزنامه ۸صبح روز دوشنبه پنجم ماه حوت گفت دو نفر که گمان می‌رفت به ویروس کرونا مبتلا شده باشند، در خانه‌های‌شان قرنطین شدند.

وی تصریح می‌کند که حال هر دو نفر بهبود یافته است، اما اگر علایم مشخصی از ویروس کرونا در آنان مشاهده شد، نمونه‌های خون‌شان به لابراتوار مرکزی جهت تشخیص بیماری فرستاده می‌شود. این افراد دکان‌داران بازارچه مشترک مرزی میان افغانستان و ایران هستند.

محمدشعیب ثابت، والی فراه به روزنامه ۸صبح می‌گوید ویروس کرونا به ایران رسیده است و باید از ورود آن به ولایت فراه جلوگیری شود. این مقام ارشد محلی می‌افزاید محدودیت‌ها برای رفت‌وآمد مسافران از مرز «میل ۷۸» با ایران آغاز شده است.

والی فراه اضافه می‌کند برای درمان بیماران مبتلا به کرونا یک مرکز درمانی ۱۰ بستری در مرکز شهر ایجاد و مرکز دیگری هم برای قرنطین بیماران در نظر گرفته شده است. او به مردم اطمینان می‌دهد که نگران انتشار ویروس نباشند و مقام‌های صحی برای مقابله با آن آماده هستند.

از سویی هم مسوولان در وزارت صحت عامه تأکید دارند که در ولایات زون غرب تدابیر پیش‌گیرانه برای جلوگیری از گسترش کرونا روی دست گرفته شده است.

فدامحمد پیکان، معین وزارت صحت عامه در سفر به هرات در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح از تلاش این وزارت برای کنترل کرونا در ولایات زون غرب سخن زد. به گفته‌ی او در ولایت‌های هرات، فراه، غور، بادغیس و نیمروز تدابیر ویژه برای مقابله با کرونا در هم‌آهنگی با مقام‌های محلی از چند روز پیش اجرا شده است.

نیمروز

ولایت نیمروز در جنوب‌غرب کشور از ولایت‌های نزدیک به هرات است و احتمال انتشار ویروس کرونا در آن وجود دارد. این ولایت مرز مشترک با کشور ایران دارد و همین نگرانی‌ها برای گسترش کرونا را افزایش داده است.

مقام‌های محلی در این ولایت می‌گویند اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود ویروس روی دست گرفته شده است. سیف‌الله غریب‌یار، مشاور رسانه‌ای و سخنگوی والی نیمروز در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا مرز مشترک ایران و افغانستان در این ولایت مسدود شده است.

او تأکید می‌کند به جز بخش ترانزیت که به روی رفت‌وآمد وسایل باربری باز است، تردد مسافران از این گذرگاه به دستور شورای امنیت ملی کشور ممنوع شده است. آقای غریب‌یار می‌افزاید بخش ویژه‌ای برای بررسی راننده‌گانی که از ایران به افغانستان وارد می‌شوند در مرز مشترک ایجاد شده است.

این مقام محلی در ولایت نیمروز اضافه می‌کند که تاکنون هیچ مورد مثبت کرونا در این ولایت ثبت نشده و هشت فرد مشکوک به ویروس پس از منفی شدن آزمایش‌های‌شان از قرنطین خارج شده‌اند.

غور

در همسایه‌گی هرات مقام‌های محلی ولایت غور از ثبت یک مورد مشکوک به ویروس کرونا خبر می‌دهند. غور با ولایت‌های مرکزی کشور هم‌مرز است و رسیدن بیماری به آن ممکن است سبب انتشار ویروس به مرکز کشور شود.

مقام‌های محلی در ولایت غور تأیید می‌کنند که یک فرد مشکوک به ویروس کرونا در این ولایت مشاهده شده است. جمعه‌گل یعقوبی، رییس صحت ‌عامه ولایت غور در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید فرد مشکوک مردی ۳۵ ساله است که سابقه‌ی سفر به ایران را داشته و برخی علایم بیماری در بدنش مشاهده شده است.

رییس صحت‌ عامه غور تأکید می‌کند که آزمایش‌های پزشکی این فرد برای مشخص شدن بیماری به کابل فرستاده شده است. آقای یعقوبی می‌افزاید که مرجع رسمی تأیید ویروس کرونای وزارت صحت عامه افغانستان و مقام‌های محلی غور منتظر رسیدن جواب آزمایش هستند.

او تصریح می‌کند برای پیش‌گیری از انتشار ویروس کرونا در ولایت غور برنامه‌های آگاهی دهی به مردم از چند روز پیش آغاز شده است و مردم و فعالان مدنی باید با مسوولان صحی همکار کنند.

فرار بیمار مشکوک به کرونا

ساعتی پس از نشر خبر قرنطین شدن بیمار مشکوک به کرونا در شفاخانه‌ی ولایتی غور، خبر فرار او نشر شد. مسوولان صحی در ولایت غور می‌گویند فردی که به گمان مبتلا شدن به ویروس کرونا در شفاخانه‌ی ولایتی قرنطین شده بود فرار کرده است.

داکتر فضل‌الحق فرجاد، سرطبیب شفاخانه‌ی ولایتی غور در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید در پی درگیری وابسته‌گان این فرد با کارمندان شفاخانه او موفق به فرار شده است. این مرد ۳۵ ساله بامداد روز سه‌شنبه ششم حوت در شفاخانه‌ی ولایتی غور بستری شد، اما حوالی ساعت یک‌ونیم چاشت فرار کرده است.

تا کنون از محل بودوباش این فرد اطلاع دقیقی در دست نیست و مقام‌های محلی غور در جست‌وجوی او هستند. پیش از این خبری در مورد فرار یک مشکوک به کرونا از شفاخانه‌ی حوزه‌ای هرات نیز نشر شده بود، اما از سوی وزارت صحت عامه کشور رد شد.

با این حال فعالان مدنی ولایت غور امکانات محلی برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در این را بسنده نمی‌دانند و بر تجهیز بیش‌تر مراکز درمانی پافشاری دارند. از سوی دیگر رییس صحت عامه غور می‌گوید برای درمان بیماران مشکوک به کرونا یک مرکز جداگانه با ۱۰ تخت در شفاخانه‌ی ولایتی ایجاد شده است.

بادغیس

در ولایت بادغیس که با هرات هم‌مرز است نگرانی‌ها از نشر کرونا افزایش یافته است. بادغیس با کشور ترکمنستان نیز مرز مشترک دارد و از دید فعالان مدنی باید برای پیش‌گیری از انتشار کرونا در آن اقدام فوری شود.

جنیدالله اشکانی، از فعالان مدنی در ولایت بادغیس به روزنامه ۸صبح می‌گوید با تأیید خبر واقعه‌ی مثبت کرونا در هرات مردم در بادغیس نگران انتشار ویروس به این ولایت هستند.

اشکانی می‌افزاید مقام‌های محلی در بادغیس اقدام موثری برای جلوگیری از انتشار ویروس روی دست نگرفته‌اند و تنها روز دوشنبه بزرگ‌راه هرات – بادغیس را برای چند ساعت مسدود کردند.

کنش‌گران مدنی تأکید دارند با توجه به ثبت واقعه‌ی مثبت ویروس در هرات و کم‎توجهی مقام‎های محلی بادغیس احتمال گسترش بیماری از هرات به بادغیس افزایش یافته است. از جانب دیگر مسوولان محلی بادغیس از روی دست گرفتن تدابیر پیش‌گیرانه برای مقابله با کرونا سخن می‌زنند.

فیض‌محمد میرزازاده، معاون والی بادغیس در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید ریاست صحت عامه و دیگر نهادهای دولتی خود را برای مبارزه با کرونا آماده کرده‌ و برای مردم آگاهی‌دهی شده است.

معاون والی بادغیس می‌افزاید مسوولان ریاست صحت عامه برای پیش‌گیری از نشر بیماری روند توزیع ماسک و دیگر وسایل پیش‌گیرانه را در شهر قلعه‌ی‌نو مرکز این ولایت آغاز کرده‌اند.

این در حالی است که پیش از این وزارت صحت عامه کشور نشر ویروس کرونا در ولایت هرات را تأیید و در این ولایت حالت فوق‌العاده صحی اعلام کرده بود. براساس آمار رسمی تاکنون یک مورد مثبت کرونا در هرات تأیید و پنج مورد مشکوک ثبت شده که از این میان آزمایش چهار مورد منفی اعلام شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن