روش‌های پیچیده‌ی قاچاق‌بران برای انتقال مواد مخدر به هندوستان

محمدحسین نیک‌خواه

برای ورود به ترمینال میدان هوایی بین‌المللی هرات باید از چندین ایست بازرسی عبور کرد. تدابیر امنیتی در روزهای دوشنبه که نوبت پرواز مستقیم هرات – دهلی است بیش‌تر می‌شود.

کسی جز مسافران دهلی که تکت هواپیما دارند، اجازه داخل شدن به ترمینال را ندارد و دروازه‌های ورودی عادی و دروازه‌ی «وی‌آی‌پی» زیر ذره‌بین بررسی مأموران امنیتی و اطلاعاتی است.

تمام این موارد برای به دام انداختن قاچاق‌بران مواد مخدر است، شبکه‌های گسترده‌ای که در ولایت‌های زون غرب فعالیت دارند و افراد بی‌بضاعت را برای انتقال مواد مخدر به هند شکار می‌کنند.

با وجود کم‌بود امکانات و دستگاه‌های مدرن برای تشخیص مواد مخدر، مأموران امنیتی و اطلاعاتی فرماندهی پولیس میدان هوایی هرات از زمان آغاز پروازهای مستقیم میان هرات و دهلی، ده‌ها تَن را به اتهام انتقال مواد مخدر بازداشت کرده‌اند.

افرادی که با روش‌های بسیار پیچیده و ردگم‌کننده‌ای قصد انتقال مواد مخدر را دارند. شبکه‌های مافیایی که شاخ‌وبرگ آن از ولایات زون غرب تا دهلی و برخی شهرهای دیگر هند ریشه دوانده و اعضای آن در تلاش سودجویی از طریق قاچاق مواد مخدر هستند.

بر اساس آمار مسوولان فرماندهی پولیس میدان هوایی هرات در حدود شش ماه، ۲۲ تن به اتهام قاچاق مواد مخدر به هند از سوی آنان بازداشت و یک هزار و ۳۶۳ کپسول مواد مخدر نوع «هیرویین» به وزن ۱۴ کیلو و ۲۵۲ گرام کشف شده است.

گذر از هفت‌خوان رستم برای ورود به میدان هوایی

برای دیدن روند کار مأموران امنیتی میدان هوایی بین‌المللی هرات حدود ۲۰ کیلومتر دورتر از مرکز شهر به ولسوالی «گذره» رفتم، جایی که میدان هوایی هرات، کمپ نیروهای ایتالیایی، شهرک صنعتی، میدان هوایی نظامی ارتش و مرکز آموزشی پولیس در فاصله‌ی نسبتاً نزدیک به یک‌دیگر موقعیت دارند.

یک روز پیش با مسوولان امنیتی میدان هوایی هرات هم‌آهنگ کرده بودم و با گذشتن از سه ایست بازرسی به فرماندهی پولیس میدان هوایی بین‌المللی هرات رسیدم. با دستور رییس ارکان، یکی از مأموران امنیتی موظف شد تا روند بازرسی مسافران پرواز هرات – دهلی را مرحله به مرحله برایم نشان دهد.

همراه این مأمور امنیتی به اولین ایست بازرسی در ورودی اصلی میدان هوایی هرات رفتیم، سپس به ایست بازرسی دوم که مسافران بازرسی بدنی و موتر و بیک‌های‌شان چک می‌شود راهی شدیم.

در ایست بازرسی سوم، بیک‌های مسافران از دستگاه اسکن برقی می‌گذرد و افراد با گذر از دستگاه اسکن برقی دوباره بازرسی بدنی می‌شوند. در مرحله بعدی مسافران و بیک‌های‌شان برای سومین بار بازرسی عادی و برای بار دوم بازرسی برقی و اسکن ‌‌می‌شوند.

پس از گذر از این مراحل، مسوولیت مأموران امنیتی میدان هوایی تمام می‌شود و مسافران از سوی کارمندان بخش امنیت پروازها (اولیف گروپ) باری دیگر بازرسی می‌شوند. اگر در هر کدام از این مراحل مأموران امنیتی بر فردی مشکوک شوند، اموال او از سوی سگ‌های آموزش دیده «K9» چک می‌شود.

مسافران هند زیر ذره‌بین مأموران امنیتی

روند عادی کار مأموران امنیتی میدان هوایی هرات هر روز به همین شکل جریان دارد، اما روزهای دوشنبه که پروازهای مستقیم بین هرات و دهلی صورت می‌گیرد، تدابیر امنیتی هم افزایش می‌یابد.

به روایت مأمور امنیتی‌ای که مرا همراهی می‌کرد تا زمانی که طیاره‌ی هرات – دهلی پرواز نکند، مسافران پروازهای داخلی اجازه ندارند به ترمینال میدان هوایی داخل شوند و تدابیر امنیتی، تمام ورودی‌های عادی و دروازه‌ی «وی‌آی‌پی» میدان، چند برابر می‌شود.

پس از دیدن مراحل بازرسی مسافران دوباره به دفتر فیض‌احمد صادقی، رییس ارکان فرماندهی پولیس میدان هوایی هرات برگشتیم، مردی که با همکاری مأموران امنیتی میدان هوایی ده‌ها قاچاق‌بر مواد مخدر را بازداشت کرده است.

قاچاق‌بران با روش‌های بسیار پیچیده تلاش می‌کنند مأموران امنیتی را فریب دهند و مواد مخدر را از طریق میدان هوایی هرات به شهر دهلی برسانند، اما مأموران امنیتی از آنان چند قدم جلوتر هستند و با مهارت‌های حرفه‌ای که یاد گرفته‌اند، راه انتقال مواد مخدر را سد می‌کنند.

از نظر مأموران امنیتی میدان هوایی هرات، بازداشت قاچاق‌‌بران مواد مخدر از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین عملیات‌های نظامی به شمار می‌رود و ده‌ها کارمند کشفی و اطلاعاتی برای کشف مواد مخدر و بازداشت انتقال‌دهنده‌گان آن فعالیت دارند.

رییس ارکان فرماندهی پولیس میدان هوایی بین‌المللی هرات در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید پروازهای هرات – دهلی برای سهولت مردم ولایات زون غرب روی کار آمده و بیش‌تر بیماران از طریق آن برای درمان به هند می‌روند، اما برخی افراد سودجو و شبکه‌های مافیایی تلاش دارند مواد مخدر را از این طریق انتقال دهند که تاکنون موفق نشده‌اند و پس از این هم موفق نخواهند شد.

طعمه شدن افراد کم‌بضاعت برای انتقال مواد مخدر

به باور آگاهان امور، هرات و برخی ولایات زون غرب به ویژه فراه و نیمروز که هم‌مرز با ایران اند، از مسیرهای اصلی ترانزیت مواد مخدر افغانستان به شمار می‌روند و جولان‌گاه شبکه‌های خرد و بزرگ مواد مخدر اند.

از زمان آغاز پروازهای مستقیم بین هرات و دهلی، شبکه‌های مافیایی روی این مسیر برای انتقال مواد مخدر تمرکز کرده‌اند. عبدالوحید ایزدیار، مدیر مبارزه با مواد مخدر فرماندهی پولیس هرات به روزنامه ۸صبح می‌گوید عوامل شبکه‌های مواد مخدر با فریب افراد کم‌بضاعت از آن‌ها به عنوان طعمه‌ برای انتقال مواد استفاده می‌کنند.

احمدخان، از ساکنان ولایت فراه که چندی پیش از سوی مأموران امنیتی میدان هوایی هرات، زمانی که ده‌ها کپسول هیرویین را که در شکمش پنهان کرده بود و می‌خواست به هند انتقال دهد، بازداشت شد.

محمود، ساکن ولسوالی «غوریان» هرات فرد دیگری که هم‌زمان با احمدخان بازداشت شده بود، وقتی برای کار به شهر هرات آمده بود دو مرد در یکی از مسافرخانه‌های شهر به او پیشنهاد می‌کنند که در بدل انتقال چند کپسول هیرویین به هند ۱۵۰ هزار افغانی به او می‌دهند.

این مردان به محمود می‌گویند ویزای هند و تکت رفت‌وبرگشت هرات – دهلی را هم خودشان می‌گیرند و تنها کاری که او باید بکند، بلعیدن چند کپسول و انتقال آن به هند است.

مدیر مبارزه با مواد مخدر فرماندهی پولیس هرات تأکید می‌کند عوامل شبکه‌های مافیایی مواد مخدر عکس فرد انتقال‌دهنده که او را به عنوان طعمه استفاده می‌کنند را از طریق «آیمو» یا «وتس‌اپ» به همکاران‌شان در هند می‌فرستند و پس از رسیدن فرد مورد نظر به میدان هوایی دهلی، اعضای هندی شبکه‌ی مواد مخدر او را تحویل می‌گیرند.

آمار مسوولان فرماندهی پولیس میدان هوایی هرات نشان می‌دهد تنها در حدود شش ماه، ۲۲ تن به اتهام قاچاق مواد مخدر به هند بازداشت شده اند، اما با این وجود باز هم شبکه‌های مافیایی مواد مخدر در تلاش انتقال مواد و نیروهای امنیتی در پی گرفتاری آنان هستند.

دکمه بازگشت به بالا