پایان ثبت شکایات استینافی؛ کار بررسی ۶۲۹۲ شکایت آغاز شده است

خلیل اسیر

مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی روز سه‌شنبه، یکم دلو، در یک نشست خبری در دفتر مرکزی این کمیسیون اعلام کردند که به کار ثبت شکایات استینافی رسماً پایان داده‌اند. زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی، در این نشست خبری گفت که از زمان شروع ثبت شکایات استینافی تا پایان این مرحله حدود شش‌هزار و ۲۹۲ مورد شکایت در این کمیسیون ثبت شده است. این شکایات در واقع اعتراضاتی را شامل می‌شود که دسته‌های انتخاباتی نسبت به فیصله‌های دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی در پیوند به شکایات ناشی از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری دارند.

نتیجه ابتدایی انتخابات یک ماه پیش در اول جدی اعلام شد و در پیوند به آن ۱۶ هزار و ۵۰۰ مورد شکایت در کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شده بود. بیش‌ترین بخش این شکایات توسط دسته‌های انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی و «صلح و عدالت اسلامی» به رهبری گلبدین حکمتیار ثبت شده بود. شش‌هزار و ۲۹۲ مورد شکایت استینافی هم تنها توسط همین سه دسته انتخاباتی در کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شده است. غنی، عبدالله و حکمتیار از نامزدانی اند که در انتخابات ششم میزان بیش‌ترین آرا را به دست آورده‌اند.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی روز سه‌شنبه اعلام کرد که با پایان ثبت شکایات استینافی، تیم‌های فنی این کمیسیون کار را روی تصنیف، بررسی، تحلیل، تدقیق، فیصله و ابلاغ آن آغاز کرده‌اند. تکمیل تمامی این مراحل به گفته او به پانزده روز کاری زمان نیاز دارد که روز سه‌شنبه آغاز شده است. البته کار تصنیف شکایات استینافی در روزهای گذشته نیز در جریان بوده است.

طبق معلومات کمیسیون شکایات انتخاباتی، شکایت استینافی در پنج ولایت از مجموع ۳۴ ولایت کشور هیچ ثبت نشده است. این ولایات شامل پروان، میدان وردک، تخار، جوزجان و بادغیس می‌شود. بیش‌ترین شکایت استینافی در قندهار ثبت شده است که یک‌هزار و ۵۷۳ مورد است. خانم نورستانی شکایات ثبت‌شده در سایر ولایات را طبق جدول زیر اعلام کرد:

ولایت

تعداد شکایت

ولایت

تعداد شکایت

کابل

۵۰۵

بغلان

۸۰

کاپیسا

۴۲

بامیان

۶

لوگر

۱۳۲

بلخ

۶

ننگرهار

۸۱۸

غزنی

۸۶

لغمان

۱۷۷

پکتیکا

۴۸۴

پنجشیر

۳

پکتیا

۸۵۳

نیمروز

۶

خوست

۷۷۲

کنر

۲۲۵

کندز

۱۴

نورستان

۲

سمنگان

۲

بدخشان

۳

سرپل

۳

غور

۱۴۲

دایکندی

۲۰

ارزگان

۲

زابل

۲۸

فراه

۱۸

فاریاب

۴

هلمند

۲۱۵

هرات

۱۶

 

 

 

 

طبق معلومات قاسم الیاسی، دبیر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، شکایات استینافی از نگاه موضوعی حول محور چهار موضوع مشخص می‌چرخد. این موضوعات شامل تفاوت ارقام بین تعداد معلومات بایومتریک رأی‌دهنده‌گان و آرای پروسس‌شده، آرای خارج از زمان رسمی، آرای بدون معلومات بایومتریک و آرای مشکوک می‌شود.

بند پنجم ماده ۹۱ قانون انتخابات، دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی را مکلف کرده است تا موارد اعتراض به تصامیم دفاتر ولایتی خود را مجدداً بررسی و تصمیم نهایی را اتخاذ کند. خانم نورستانی روز سه‌شنبه تأکید کرد که دفتر مرکزی این کمیسیون تا هنوز روی هیچ موردی فیصله نکرده است، زیرا هنوز در مرحله تصنیف شکایات قرار داد.

 

بازشماری آرا معطل شده است

در نتیجه فیصله‌های دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی آرای پنج‌هزار و ۳۱۶ محل رأی‌دهی در ۲۱ ولایت کشور به بازشماری سوق یافته است. دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» نسبت به این فیصله‌ها اعتراض دارد و در مرحله استیناف‌خواهی خواستار لغو این فیصله‌ها در مورد محلاتی شده است که پیش از این آرای آن توسط کمیسیون مستقل انتخابات بازشماری شده است. قاسم الیاسی روز سه‌شنبه اعلام کرد که کار بازشماری آرا در این محلات به دلیل آن‌که با اعتراض روبه‌رو شده است، معطل قرار گرفته است. به گفته او، بازشماری آرای محلات فوق هنگامی آغاز خواهد شد که به این اعتراضات رسیده‌گی شود. هنوز مشخص نیست که آرای چه تعداد از مجموع پنج‌هزار و ۳۱۶ محل فوق قبلاً بازشماری شده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی فهرست این محلات را روز شنبه همین هفته به کمیسیون مستقل انتخابات تحویل داد و از این کمیسیون خواستار اتخاذ آماده‌گی برای بازشماری آرای این محلات شد. کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان اعلام کرده است که فهرست محلات فوق تنها در ۱۹ ولایت به این کمیسیون رسیده است و حالا سرگرم برنامه‌ریزی برای شروع کار بازشماری است.

قابل یادآوری است که دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی در صدور فیصله‌های خود از تصمیم واحد پیروی نکرده‌اند. به طور مثال، آرایی که در یک ولایت معتبر دانسته شده است، آرای مشابه در ولایت دیگر نامعتبر و باطل شده است؛ یا این‌که به بازشماری راجع شده و یا هم شامل شکایات استثنایی شده است. این چند دسته‌گی در فیصله‌ها از یک طرف سقف اعتراضات را بلند برده و از جانب دیگر کار دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی را دشوار کرده است. اما تصمیم این دفتر در باره این نوع فیصله‌ها پس از تصنیف شکایات در جریان هفته آینده روشن خواهد شد.

پرونده شکایات ناشی از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات حدود یک ماه می‌شود روی میز کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار دارد. این کمیسیون گفته است که با کمال بی‌طرفی و با دقت به این شکایات رسیده‌گی و عدالت انتخاباتی را تأمین خواهد کرد. این پرونده برای پانزده روز دیگر نیز روی میز همین کمیسیون است. در فرجام دیده شود که حاصل کار این کمیسیون چه خواهد بود و از جانب دیگر نامزدان چه واکنشی نسبت به آن نشان خواهند داد. اما قدر مسلم این است که نامزدان پیشتاز انتخابات تا کنون به کم‌تر از پیروزی خود در انتخابات ششم میزان راضی نیستند و هر کدام با ثبت شکایت و اعتراض و دفاع از آرای خود در صدد پایان این بازی به نفع خود است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن