شکایت بی‌جاشده‌گان در نورستان: کمک‌ها به دست ما نمی‌رسد

حفیظ علی‌خیل

برخی از باشنده‌گان نورستان که به مرکز این ولایت‌، ولسوالی واما و ولایت کنر بی‌جا شده‌اند، می‌گویند که با مشکلات گوناگونی دست‌ و پنجه نرم می‌کنند. به گفته آنان، ناامنی سبب شده است که مردم خانه‌های‌شان در ولسوالی کامدیش، برگ‌متال، وانت‌ویگل و دوآب ترک کنند و به سایر نقاط بی‌جا شوند. به گفته این بی‌جاشده‌گان، کم‌تر کسی به آنان کمک کرده است و حتا کمک‌هایی که به نام آنان آمده، نیز براساس شناخت توزیع شده است. مسوولان اما می‌گویند که دلیل اصلی بی‌جا شدن در نورستان، ناامنی نیست، بلکه بیش‌تر خانواده‌ها از پنج تا ۲۰ سال بدین‌سو برای پیدا کردن کار به سایر محل‌ها بی‌جا شده‌اند. به گفته مقام‌های محلی، بیش‌تر خانواده‌های بی‌جا شده منتظر اند تا هر صبح و شام غذای‌شان را تحویل بگیرند و این کار از توان اداره‌های محلی بالا است. با این حال، مقام ولایت نورستان می‌گوید که نزدیک به ۳.۵ میلیون افغانی برای بی‌جاشده‌گان در این ولایت توزیع شده و حدود هشت میلیون افغانی دیگر نیز به زودی توزیع خواهد شد. در حال حاضر بیش از دو هزار و ۵۰۰ خانواده از سراسر نورستان بنا بر دلایلی به سایر نقاط این ولایت بی‌جا شده‌اند.

خانواده‌هایی که از برخی ولسوالی‌های نورستان به پارون، مرکز این ولایت و ولسوالی واما بی‌جا شده‌اند، می‌گویند که در جریان روزهای اخیر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. آنان دلیل بی‌جا شدن‌شان را ناامنی می‌دانند و تصریح می‌کنند که کمک‌های لازم برای‌‌شان صورت نگرفته است. این خانواده‌ها از ولسوالی‌های کامدیش، برگ‌متال، وانت‌وایگل و دوآب به سایر نقاط در پارون، ولسوالی واما و حتا ولایت کندز بی‌جا شده‌اند. برخی از بی‌جا شده‌گان می‌گویند که تا حال هیچ کسی با آنان کمک نکرده است و هر کمکی هم که می‌آید، به مردم نیازمند نمی‌رسد.

فضل‌امین که به عنوان بی‌جا شده در ولسوالی واما زنده‌گی می‌کند، می‌گوید که بیش‌تر کمک‌ها به افراد مشخص می‌رسد. او افزود: «بیش‌تر خانواده‌ها از سایر ولسوالی‌ها به واما مهاجر شده‌اند. این‌جا بیش‌تر با یک خانواده یا افراد خاص کمک می‌شود. برخی اوقات کمک‌ها در میان آشنایان یک خانواده توزیع می‌شود و حتا گاهی می‌شود که اسم ده عضو یک خانواده در فهرست می‌رسد و کمک دریافت می‌کنند. واقعیت این است که برخی از مواقع حتا کمک‌ها به هیچ فردی از خانواده‌های نیازمند نمی‌رسد.»

هم‌زمان با این، برخی از بی‌جا شده‌گان معتقد اند که مسوولان با آنان برخورد تبعیض‌آمیز می‌کنند. عظمت‌الله، مسوولان شورای بی‌جا شده‌گان در ولسوالی واما، با انتقاد از روند توزیع کمک‌ها، می‌گوید: «نزدیک به ۳۳۰ خانواده بی‌جا شده در ولسوالی واما زنده‌گی می‌کنند. کمک‌ها زیر نام مهاجران می‌آید، اما رییس مهاجران نام اولادها و آشنایانش را در فهرست می‌نویسد و برای‌شان مواد می‌دهد، اما ما که بی‌خانه و بی‌کس هستیم، نام‌های ما نوشته نمی‌شود.»

مقام‌های محلی در نورستان اما گفته‌های بی‌جا شده‌گان در مورد برخوردهای تبعیض‌آمیز حین توزیع مواد را رد می‌کنند و می‌گویند که بیش‌تر خانواده‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی بی‌جا شده‌اند. سیف‌الاسلام، ولسوالی واما، به روزنامه ۸صبح گفت که شمار بی‌جاشده‌گان در واما در مقایسه با آماری که پیش‌تر ارایه شد،‌ اندک است. او افزود که در حال حاضر بیش‌تر نقاط نورستان و کنر امن است و کم‌تر خانواده‌ای به دلیل ناامنی بی‌جا می‌شوند. به گفته آقای سیف‌الاسلام، بیش‌تر خانواده‌های بی‌جا شده برای کار به این ولسوالی آمده‌اند.

او افزود: «این‌ها می‌خواهند که صبح و شام همراه‌شان کمک شود که این در توان ما نیست. بعضی اوقات ما به بی‌جا شده‌گان حتا در کمک‌هایی که به مردم دهات می‌شود، سهم می‌دهیم.» به گفته ولسوال واما، خانواده‌های بی‌جا شده از پنج تا ۲۰ سال بدین‌ سو در ولسوالی واما زنده‌گی می‌کنند. او گفت که شمار کمی از این خانواده‌ها مشکل امنیتی دارند و بیش‌تر به امور اقتصادی روزانه مصروف‌اند.

عبدالغفور ملک‌زی، والی نورستان، اما می‌گوید که کمک‌هایی برای بی‌جا شده‌گان در این ولایت در نظر گرفته شده است. به گفته او، حتا در این میان با برخی از خانواده‌هایی که از پاکستان برگشته‌اند، نیز کمک شده‌ است. او افزود که در حال حاضر دو هزار و ۵۰۰ خانواده به دلایل مختلف از ولسوالی‌های نورستانی به این مناطق بی‌جا شده‌اند. آقای ملک‌زی تصریح کرد:‌ «از ماه اسد سال روان تا حال سه بار با مهاجران کمک شده است. با بی‌جا شده‌گان ۳.۵ میلیون دالر کمک شده و افزون بر آن ۹۵۰ خانواده کمک نقدی دریافت کرده‌اند که ۱۰ هزار افغانی فی خانواده است. حالا هم تلاش‌ها ادامه دارد و کمک هشت میلیون افغانی در نظر گرفته شده است که پس از طی کردن مراحل قانونی آن، توزیع می‌شود.»

به گفته والی نورستان، هرچند با مسوولان اداره‌های مختلف در مورد جلب کمک برای بی‌جا شده‌گان دیدارهایی داشته است، اما این دیدارها کافی نیست و تلاش‌هایش را ادامه می‌دهد. عبدالغفور ملک‌زی گفت، طرح‌هایی زیر دست دارد تا با انجام آن، سهولت‌ها برای خانواده‌هایی که نمی‌خواهند به محل‌شان بازگردند، فراهم شود.

نورستان در شرق کشو راز ولایت‌های نسبتاً ناامن است و مخالفان مسلح از دیری بدین‌سو در بخش‌هایی از آن فعالیت دارند.

دکمه بازگشت به بالا