کمیسیون شکایات: آرای شهروندان کابل دست‌برد گسترده خورده است

۸صبح، کابل: کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که آرای انتخابات پارلمانی کابل به گونه «گسترده» دست‌برد خورده است.

این ادعا را محمدعلی ستیغ، رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی، در نشستی میان اعضای این کمیسیون و نماینده‌گان نهادهای ناظر انتخاباتی و احزاب و جریان‌های سیاسی مطرح کرده است.

در یک خبرنامه کمیسیون شکایات انتخاباتی آمده است که این نشست روز یک‌شنبه در مقر این کمیسیون برگزار شده بود.

رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی ادعا کرده است که بررسی‌ها نشان می‌دهد که به آرای شهروندان کابل دست‌برد گسترده انجام شده است؛ طوری که «برای هر صندوق» در این حوزه انتخاباتی سه «ریزلت شیت» یا جدول نتایج ساخته شده است.

در این خبرنامه اما در باره این‌که چه کسانی و یا کدام نهادها به آرای شهروندان کابل در انتخابات پارلمانی ۲۸ و ۲۹ میزان دست‌برد زده‌اند، توضیح داده نشده است.

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی حوزه کابل در ۲۴ جدی اعلام شد.

حدود ۴۰۰ نامزد نسبت به نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی در حوزه کابل اعتراض کردند و خواستار ابطال انتخابات در این حوزه شدند.

با این حال، عبدالعزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی، در این نشست گفته است که با توجه به مشکلات موجود، پروسه رسیده‌گی به شکایات مربوط به انتخابات کابل زمان‌گیر است.

به گفته آقای آریایی، دو هفته دیگر نیاز است تا کمیسیون شکایات انتخاباتی در باره شکایات مربوط به انتخابات کابل تصمیم نهایی‌اش را اعلام کند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی از جانب دیگر اعلام کرده است که نتایج انتخابات پارلمانی ۲۰ ولایت کشور از سوی این کمیسیون نهایی شده است.

به گفته عبدالعزیز آریایی، کمیسیون شکایات انتخاباتی فیصله‌اش در مورد نتایج انتخابات ۲۰ ولایت را به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است تا همگانی سازد.

انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان و در قندهار با یک هفته تأخیر برگزار شد. انتخابات پارلمانی غزنی قرار است هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود. این انتخابات با مشکلات مدیریتی، تخنیکی و امنیتی فراوانی همراه بود.

دکمه بازگشت به بالا