کمیسیون شکایات: در نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تغییر خواهد آمد

۸صبح، کابل: کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده است که در نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی شماری از ولایت‌های کشور که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون اعلام شده است، بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تغییرات می‌آید. 

کمیسیون شکایات انتخاباتی روز یک‌شنبه دوم جدی، نشست علنی رسیده‌‎گی به شکایات مربوط به انتخابات ولایت بغلان را در دفتر مرکزی این کمیسیون در کابل برگزار کرد.

حمیرا حقمل، کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی، در این نشست گفت: «تغییرات آمدنی است، در بعضی از حوزه‌ها از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تغییرات در نتایج ابتدایی به وجود خواهد آمد.»

به گفته خانم حقمل، در پیوند به نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی، شکایات از وجود تقلبات به صورت گسترده ثبت شده است و کمیسیون مستقل انتخابات، فیصله‌های کمیسیون‌های ولایتی شکایات انتخاباتی را در اعلام نتایج ابتدایی در نظر نگرفته‌ است.

در همین حال، علی‌رضا روحانی، کمیشنر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز در این نشست تأکید کرد که تغییرات در نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی به وجود خواهد آمد. به گفته وی، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی، مشروط به فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی است و ممکن است در برخی از حوزه‌های انتخاباتی تغییرات فاحشی در نتایج ابتدایی به وجود بیاید.

این در حالی است که کمیسیون مستقل نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت‌های بامیان، دایکندی، ارزگان، جوزجان، فراه، لغمان، کاپیسا، زابل، پروان، تخار، خوست، پنجشیر، نیمروز، سمنگان، کنر، میدان وردک، نورستان، غور، سرپل، بادغیس، بلخ، لوگر، بدخشان، فاریاب، پکتکیا، قندهار، هرات، کندز، ننگرهار و هلمند را اعلام کرده است.

با این حال کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی کابل، پکتیا و بغلان نیز به زودی اعلام می‌شود.

انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان و در قندهار با یک هفته تأخیر برگزار شد.

انتخابات پارلمانی غزنی قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ حمل سال آینده برگزار شود.

این انتخابات با مشکلات مدیریتی، تخنیکی و امنیتی فراوانی همراه بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن