پایان روند رسیده‌گی به شکایات؛ آرای نزدیک به پنج‌هزار محل به بازشماری می‌رود

فهیم امین

فرصت دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی برای رسیده‌گی به شکایت‌های ثبت شده در پیوند به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته پایان یافت. مسوولان دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که دفاتر ولایتی این کمیسیون کار رسیده‌گی به شکایت‌های ثبت شده را تکمیل کرده‌اند و بر اساس فیصله‌های صادر شده در این پیوند، آرای حدود ۵هزار محل رای‌دهی نیاز به بازشماری دار‌د.

چمن‌شاه اعتمادی، رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی، روز دوشنبه، بیست‌وسوم جدی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که روند رسیده‌گی به شکایت‌های ثبت شده در پیوند به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور پایان یافته است. آقای اعتمادی افزود: «بر اساس فیصله‌هایی که صورت گرفته است، آرای حدود پنج‌هزار محل در سراسر کشور به شمول محلات رای‌دهی ولایت کابل، به بازشماری می‌رود.» آن‌چنانی که رییس دبیرخانه کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید، آرای حدود یک هزار و هفت‌صد محل رای‌دهی در ولایت کابل نیاز به بازشماری دارد. آقای اعتمادی هم‌چنان بر اساس فیصله‌های صادر شده از سوی کمیشنران دفاتر ولایتی این کمیسیون گفت، تنها آرای محلات رای‌دهی در چهار و یا پنج ولایت کشور نیاز به بازشماری ندار‌د.

از این پس قرار است روند تفتیش و بازشماری آرا در محلات رای‌دهی که نیاز به بازشماری دارد، آغاز شود. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از این پیش گفته‌اند که منتظر گزارش مفصل کمیسیون شکایات انتخاباتی هستند تا برای آنان مشخص شود که چه تعداد آرا به تفکیک مرکز و محل رای‌دهی قرار است بازشماری شود. هم‌چنان محمد‌رضا فیاض،‌ معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، می‌گوید که پس از رسیدن ابلاغیه‌های دفاتر ولایتی این کمیسیون، گزارش مفصلی را در پیوند به چگونه‌گی محلات و مراکز رای‌دهی به کمیسیون مستقل انتخابات خواهند فرستاد.

کمیسیون مستقل انتخابات در اول ماه جدی نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. بر اساس این نتیجه‌، محمد‌اشرف غنی، رییس‌ جمهور کنونی کشور با کسب ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رای (پنجاه ممیز شصت‌و‌چهار درصد) بیش‌ترین آرا را به دست آورده است. هم‌چنان عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت، با کسب ۷۲۰ هزار و ۹۹۰ رای (سی‌و‌نه ممیز پنجاه‌و‌دو درصد آرا) در جایگاه دوم قرار دارد. ده درصد آرای باقی‌مانده به نفع یازده نامزد دیگر این دور انتخابات ریاست جمهوری رقم خورده است.

پس از اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در اول ماه جدی، حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ شکایت در پیوند به تصمیم این کمیسیون در دفتر مرکزی و ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شده است. این شکایت‌ها از سوی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، احزاب سیاسی، نهادهای ناظر بر روند انتخابات و طرف‌های دخیل در این روند ثبت شده است. مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی اما اعلام کردند که حدود چهار هزار شکایت قابلیت رسیده‌گی ندارد و تنها به ۱۲ هزار و ۱۹۶ مورد آن رسیده‌گی خواهند کرد.

این شکایت‌ها به شانزده رده مختلف دسته‌بندی شده است. بر اساس ارقام موجود نزد کمیسیون شکایات انتخاباتی، بالاترین میزان شکایت‌های ثبت شده در‌باره تفاوت فورمه‌های آرای بایومتریکی با فورمه‌های نتایج ورقی است. زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی، گفته است که ۶ هزار و ۸۸۱ شکایت ثبت شده شامل این دسته‌بندی است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی سه روز را برای ثبت شکایت‌های نامزدان اختصاص داد و در چهارم جدی روند رسیده‌گی به شکایت‌های ثبت شده در پیوند به اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرد. بر اساس قانون انتخابات، دفاتر ولایتی این کمیسیون مکلف بودند در ۱۵ روز کاری روند رسیده‌گی به این شکایت‌ها را تکمیل و گزارش کارکردهای‌شان را به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات ابلاغ کنند. کمیشنران دفاتر ولایتی این کمیسیون طبق قانون انتخابات صلاحیت دارند شکایت‌های ثبت شده را تصنیف، بررسی و در‌باره آن‌ها فیصله صادر کنند. دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات قرار است امروز (دوشنبه) جزییات فیصله‌های صادر شده از سوی مسوولان دفاتر ولایتی این کمیسیون را همه‌گانی کند.

آغاز روند استیناف‌خواهی

هرچند طبق قانون انتخابات، شکایت‌کننده‌گان پس از صدور فیصله‌های دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی در‌باره شکایت‌های ثبت شده، سه روز فرصت دارند تا اعتراض‌شان را به این فیصله‌ها در دفتر مرکزی کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت کنند و استیناف‌طلب شوند، مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی اما گفته‌اند که به منظور تسریع روند رسیده‌گی به شکایت‌های ثبت شده، روند استیناف‌خواهی را پیش از زمان تعیین شده آغاز کرده‌اند. آمارهای این کمیسیون نشان می‌دهد که تا کنون بیش از ۴۵۰ مورد استیناف‌خواهی در دوازده دفتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شده است. محمدرضا فیاض، معاون سخنگوی این کمیسیون گفت، این اعتراض‌های استینافی در ولایت‌های لغمان، غور، نیمروز، زابل، دایکندی، پنجشیر، بامیان، بدخشان، سرپل، فاریاب، ارزگان و نورستان ثبت شده است.

قابل ذکر است که انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان ۱۳۹۸ در ۲۶هزار و ۵۶۳ محل رای‌دهی در سراسر کشور برگزار شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن