کمیته مصونیت خبرنگاران به حکومت: مردم حق دارند که بدانند در قطر چه می‌گذرد

۸صبح، کابل: کمیته مصونیت خبرنگاران می‌گوید که حکومت با گذاشتن موانع فرا راه خبرنگاران، از ماندن آنان در دوحه جلوگیری و روند اطلاع‌رسانی از مذاکرات بین‌الافغانی را مختل کرده است.

این کمیته روز چهارشنبه، بیست‌وششم سنبله با نشر اعلامیه‌ای گفته است که دست‌رسی به اطلاعات حقوق اساسی شهروندان است و حکومت باید بدون تبعیض و با در نظرداشت قانون، زمینه دست‌رسی به اطلاعات را به خبرنگاران فراهم کند.

به گفته این نهاد، خبرنگاران برگشته از دوحه شکایت کرده‌اند که حکومت از حضور این خبرنگاران در قطر و کار اطلاع‌رسانی در پیوند با روند صلح جلوگیری کرده است.

این کمیته می‌گوید که اطلاعات در پیوند با روند مذاکرات صلح بین‌الافغانی با سرنوشت افغان‌ها گره خورده است و هر شهروندی حق دارد که از چگونه‌گی مذاکرات باخبر شود.

هم‌زمان با این، کمیته مصونیت تصریح می‌کند که ممانعت به خبرنگاران و رسانه‌ها در امر اطلاع‌رسانی، مغایر مواد ۳۴ و ۵۰ قانون اساسی، قانون رسانه‌های همگانی و قانون دسترسی به اطلاعات است.

این نهاد از حکومت خواسته است که به ارزش‌های قانون اساسی در امر آزادی بیان و دست‌رسی به اطلاعات متعهد بماند و با رعایت اصل «علنی بودن مذاکرات»، چرخه آزاد اطلاع‌رسانی را محدود نکند.

کمیته مصونیت هم‌چنان گفته است که حکومت با درنظرداشت «اصل تساوی»، مانع حضور خبرنگاران در نشست‌های مرتبط به صلح نشود و زمینه سفر دوباره خبرنگاران به قطر را فراهم کند.

این کمیته در ادامه از کشور قطر خواسته است که سهولت‌های لازم در امر دادن ویزا به خبرنگاران، بودوباش آنان و آزادی اطلاع‌رسانی را فراهم کند تا بدین ترتیب، خبرنگاران بتوانند مذاکرات را پوشش دهند.

کمیته مصونیت هم‌چنان از شورای عالی مصالحه ملی و وزارت دولت در امور صلح نیز خواسته است که روی راهکاری مشخص برای فراهم کردن امکانات لازم در امر اطلاع‌رسانی برای خبرنگاران را در تفاهم با آنان و نهادهای حامی رسانه‌ها کار کنند.

هم‌‌زمان با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی،‌ حکومت زمینه را برای حضور خبرنگاران در دوحه فراهم کرد، اما به جز پنج خبرنگار، همه خبرنگاران افغان به دلیل آن‌چه مشکلات ویزا و مخالفت دولت قطر خوانده شد، به کابل فرستاده شدند.

گفتنی است که خبرنگاران هم‌سو با گروه طالبان هم‌چنان در قطر باقی مانده‌اند و هم‌زمان با پوشش این مذاکرات، برخی از اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت را نیز به چالش کشیده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن