تعهد به حمایت از مردم افغانستان در نشست گروه ۲۰؛ «کمک‌ها به معنای به رسمیت شناختن طالبان نیست»

۸صبح، کابل: سران کشورهای گروه ۲۰ در نشست روز سه‌شنبه، بیستم میزان، توافق کرده‌اند که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان، به این کشور کمک کنند.

نشست گروه ۲۰ با محوریت افغانستان سه‌شنبه، بیستم میزان، به میزبانی ایتالیا برگزار شد و رهبران کشورهای عضو این نشست تأکید کرد‌ند که به افغانستان کمک می‌کنند، اما این کمک‌ها به معنای به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیست.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، پس از میزبانی از نشست گروه ۲۰ گفته است که سران این گروه بر همکاری دسته‌جمعی برای جلوگیری از فاجعه انسانی در افغانستان تأکید کرده‌اند؛ حتا اگر این به معنای هماهنگی با طالبان باشد.

در همین حال، اتحادیه اروپا در این نشست کمک یک میلیارد یورویی معادل به ۱.۲ میلیارد دالری خود به مردم افغانستان را اعلام کرده است تا به نیازهای بشردوستانه در کشور رسیده‌گی شود.

گفتنی است که در این نشست شماری از کشورها با تأکید بر همکاری برای جلوگیری از فاجعه انسانی، گفته‌اند که این همکاری‌های بشردوستانه با مردم افغانستان نباید به رسمیت شناختن طالبان تلقی شود.

براساس اهداف و اصول مشترک، کشورهای گروه ۲۰ هم‌چنان موافقت‌ کرده‌اند که از تلاش‌های فنی فعلی و آینده برای فعال نگه‌داشتن کامل میدان هوایی کابل حمایت کنند.

شرکت‌کننده‌گان در این نشست تأکید کرد‌ه‌اند که تهدیدهای تروریستی و قاچاق مواد مخدر و انسان در افغانستان موجود است و توافق کرده‌اند که برای جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به لانه تروریست‌ها، تدابیری اتخاذ کنند.

نخست‌وزیر ایتالیا در این نشست گفته است که تلاش‌ها و اقدامات تحت نظر سازمان ملل متحد انجام شود و نریندرا مودی، نخست‌وزیر هند، گفته است که پاسخ بین‌المللی باید براساس قطع‌نامه ۲۵۹۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

جو بایدن، رییس جمهور امریکا، نیز بر لزوم ارسال کمک به مردم افغانستان از طریق سازمان ملل متحد تأکید کرده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در این نشست گفته است که یک گروه کاری در زمینه افغانستان تحت حمایت گروه ۲۰ کار کند.

گفتنی است که رییسان جمهور روسیه و چین در این نشست شرکت نکرده بودند.

دکمه بازگشت به بالا