کمیسیون حل منازعات کاری خبرنگاران ایجاد شد

عبدالاحمد حسینی

شماری از مسوولان نهادهای حامی‌ رسانه‌ها از ایجاد یک کمیسیون برای حل منازعات کاری خبرنگاران خبر می‌دهند. به گفته مسوولان، این کمیسیون به منظور بررسی قضایا و مشکلاتی که بین رسانه‌ها و کارمندان آن‌ها به وجود می‌آید، تشکیل شده است.

مجیب خلوتگر، معاون کمیسیون حل منازعات و رییس اجرایی نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان، روز ‌شنبه، پانزدهم سرطان، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که این کمیسیون براساس مقرره طرز تأسیس و فعالیت رسانه‌های همه‌گانی ایجاد شده است. به گفته او، وزارت اطلاعات و فرهنگ، وزارت کار و امور اجتماعی، جامعه مدنی، وزارت عدلیه و اتحادیه ملی خبرنگاران، کمیسیون حل منازعات میان رسانه‌ها و کارمندان آن‌ها را ایجاد کرده‌اند تا قضایا و مشکلات شغلی که به وجود می‌آید را رسیده‌گی کند.

این کمیسیون در حالی ایجاد شده است که در گذشته شمار زیادی از خبرنگاران از نحوه قرارداد و پرداخت امتیازات‌‌شان از سوی مدیران رسانه‌ها شکایت داشتند. اکنون آقای خلوتگر می‌گوید که این کمیسیون، هر معضل و مشکلی را که بین رسانه و کارمندانش ایجاد شود، بررسی می‌کند. به گفته او، این کمیسیون به عنوان یک نهاد رسمی حل کننده وارد قضیه شده و مشکلات به وجود آمده بین دو طرف را حل می‌کند. رییس اجرایی نی هم‌چنان تصریح کرد که اگر این نهاد نتواند معضل به وجود آمده را حل کند، آن‌ را به ارگان‌های عدلی و قضایی و یا هم به ارگان مرتبط دولتی مانند پارلمان و وزارت اطلاعات و فرهنگ راجع می‌سازد.

از سویی ‌هم آقای خلوتگر افزود که این کمیسیون به صورت روزانه از قضایایی که به دیگر نهادها محول شده است، نیز پی‌گیری می‌کند. در صورتی‌ که کمیسیون حل منازعات نتواند منازعات را حل کند، آن‎ ‌را به عنوان شکایت به نهادهای عدلی و قضایی می‌سپارد.

با این حال رییس اجرایی نی ایجاد این کمیسیون را مهم و مفید خواند. او گفت که پیش از این، نهاد‌های حامی رسانه‌ها بیش‌تر به عنوان میانجی بین رسانه‌ها و کارمندان آن‌ها عمل می‌کردند، اما اکنون با تشکیل این کمیسیون، از یک موقف قوی‌تر با این قضایا برخورد می‌شود. به گفته او: «این کمیسیون که در آن نهادهای دولتی، رسانه‌ها و نهادهای حامی رسانه‌ها اشتراک دارند، می‌تواند فشار لازم را بالای مالکان رسانه‌ها وارد کند تا در زمینه اعاده حقوق کارمندان رسانه‌ها جدی عمل کنند.»

فهیم دشتی، رییس اتحادیه خبرنگاران افغانستان، نیز ایجاد کمیسیون حل منازعات را مؤثر خواند. او هدف از ایجاد این کمیسیون را رسیده‌گی به مشکلات کارمندان رسانه‌ها عنوان کرد. او گفت که در سال‌های گذشته شمار زیادی از خبرنگاران از چگونه‌گی قرارداد کاری‌‌شان شکایت داشتند که غیرعادلانه و یک‌جانبه است. هم‌چنان شماری از آنان از اخراج‌‌شان بدون کدام دلیل موجه و نپرداختن امتیازات‌شان به صورت درست شکایت داشتند. به گفته او، این عوامل باعث شد که آنان یک دست‌آویز قانونی را برای حل این منازعات ایجاد کنند.

آقای دشتی افزود که آنان آگاهی لازم را برای خبرنگاران داده‌اند. او تصریح کرد که از طریق اعلامیه‌های مختلف در این رابطه به کارمندان رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شده است. به گفته آقای دشتی، اکنون خبرنگاران و رسانه‌ها می‌توانند مشکلات‌شان را با این نهاد در میان بگذارند. او به کارمندان رسانه‌ها اطمینان داد که این کمیسیون براساس احکام قانون به این قضایا رسیده‌گی می‌کند. به گفته او: «اگر یک خبرنگار شکایت دارد که از کارش برکنار شده و یا معاشش پرداخت نشده است، براساس قراردادهای کاری که با مدیران رسانه و خبرنگاران به وجود می‌آید و هم‌چنان براساس قوانین طرز تأسیس و فعالیت رسانه‌های همه‌گانی بررسی می‌شود. اگر کدام قانون نقض شده باشد، عدالت تأمین می‌گردد.»

با این حال رییس اتحادیه خبرنگاران افغانستان افزود، با وجودی‌ که چندین ماه از تأسیس این کمیسیون می‌گذرد، اما تا اکنون هیچ شکایت رسمی در این نهاد به ثبت نرسیده است. اما آقا دشتی تصریح کرد که یک تعداد قضیه از کمیته حامی خبرنگاران به این کمیسیون برای بررسی بیش‌تر فرستاده شده است که کار بالای آن‌ها جریان دارد.

این کمیسیون که به تازه‌گی تأسیس شده است، در سایر ولایت‌های کشور نماینده‌گی ندارد. رییس اتحادیه ملی خبرنگاران می‌گوید، در صورتی ‌که کارمندان رسانه‌های محلی از رسانه‌ای که کار می‌کنند شکایت داشته باشند، می‌توانند از طریق تماس تلفنی شکایات‌شان را در این نهاد ثبت کنند. او به آنان اطمینان داد که این کمیسیون به مشکلات آنان به طور قاطع رسیده‌گی خواهد کرد.

واکنش خبرنگاران

در همین حال شماری از خبرنگاران از ایجاد کمیسیون حل منازعات شغلی ابراز خرسندی می‌کنند. آنان می‌گویند که با ایجاد چنین کمیسیون، از رسیده‌گی به شکایت و مشکلات‌شان امیدوار و خوش‌بین‌اند.

جلیل رونق، یک تن از خبرنگاران در صحبت با روزنامه ۸صبح نقش این کمیسیون را مفید ارزیابی کرد. او گفت که هر قدر نهادهای نظارتی بیش‌تر شود نقش آنان هم مؤثر است.  او گفت: «گر چند ما نهادهای زیاد داشته‌ایم که نقش نظارت از کارکردهای رسانه‌ها را داشته، چون براساس طرزالعمل اختصاصی‌تر نبوده است،‌کارایی چندانی نداشته است.»

با این حال آقای رونق ابراز امیدواری کرد که اکنون با ایجاد شدن یک نهاد به خصوص برای حل اختلافات کار، بتوانند مشکلات که بین رسانه‌ها و خبرنگاران به وجود می‌آیند را حل کنند و فضای کاری بهتری به میان آرد.

ذوالفقار محمدی، یک تن از خبرنگاران ولایتی است. او از ایجاد این کمیسیون ابراز خرسندی کرد. آقای محمدی گفت، با وجودی ‌که پیش از این نیز نهادهایی به نام حامی رسانه‌ها ایجاد می‌شد، اما آنان نتوانستند قناعت خبرنگاران را حاصل کنند. به گفته او، اگر حقوق خبرنگاران از سوی مدیران نقض می‌شد، نهادهای حامی رسانه‌ها توجه نمی‌کردند. این خبرنگار ابراز امیدواری کرد که کمیسیون تازه‌تشکیل بتواند مشکلات خبرنگاران را به گونه جدی بررسی کند.

گفتنی است که کمیسیون حل منازعات شغلی بر اساس حکم رییس جمهور در اواخر ماه جدی سال گذشته ایجاد شده است. این کمیسیون شش عضو دارد. به گفته آقای خلوتگر، نماینده‌ی وزارت کار و امور اجتماعی در این کمیسیون، به حیث رییس برگزیده شده است. هم‌چنان یک تن از وزارت عدلیه، یک تن از وزارت اطلاعات و فرهنگ، دو تن از جامعه رسانه‌ای و یک تن از اتحادیه ملی کارگران افغانستان در این کمیسیون عضویت دارند.

 

یادداشت: این مطلب به همکاری کمیته مصونیت خبرنگاران افغان تهیه شده است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن