عبداللهیان با ابراز نگرانی از فعالیت داعش در افغانستان، خواستار ایجاد کارشیوه خاص برای مبارزه با تروریسم شد

۸صبح، کابل: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در سومین نشست همسایه‌گان افغانستان در تون شی چین گفته است که نگرانی از فعالیت‌ گروه‌های تروریستی مختلف مانند داعش در داخل افغانستان وجود دارد.

وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه، ۱۰ حمل، افزوده است که گسترش فعالیت‌های تروریستی داعش در افغانستان جای هیچ تردیدی باقی نگذاشته است.

آقای عبداللهیان در نشست همسایه‌گان افغانستان گفته است: «ما به اقدامات جمعی کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم نیاز داریم.»

وزیر خارجه ایران در این نشست پیشنهاد کرده است که کارشیوه‌ای خاص در چارچوب ساختارهای فعلی یا یک نهاد مستقل برای هماهنگ کردن سیاست‌های مبارزه با تروریسم توسط همسایه‌گان افغانستان ایجاد شود تا زمینه اقدامات جمعی و تبادل اطلاعات را تسهیل و مدیریت کند.

آقای عبداللهیان با انتقاد از رویکرد ایالات متحده در افغانستان، تأکید کرده است که چین نیز با رویکرد غیرسازنده‌ای نسبت به افغانستان ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه ایران تصریح کرده است که هنوز وعده اصلی سیاسی برای تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت همه اقوام افغانستان محقق نشده است. او از حکومت سرپرست طالبان خواسته است که در این زمینه اقدامات عملی‌تر انجام دهد.

آقای عبداللهیان گفته است گزارش‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مردم افغانستان به شمول زنان و کودکان به کمک نیاز دارند و قادر به تأمین نیازهای اولیه خود نیستند.

او از همه کشورها، به‌ویژه کشورهای همسایه، خواسته است تا بدون برجسته‌ کردن مسایل سیاسی و حقوقی، به مردم افغانستان کمک کنند.

این مقام ایرانی تأکید ورزیده است که همه کشورها باید برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان به هر طریقی که به وضعیت بشردوستانه کمک کند، اقدام کنند.

وزیر امور خارجه ایران افزوده است که در حال حاضر پنج میلیون مهاجر افغانستان در این کشور به سر می‌برند و به اقتصاد این کشور آسیب رسانده‌اند. او از سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای ذی‌ربط و علاقه‌مند به کمک به مردم افغانستان، خواسته است که به شرایط خاص زنده‌گی مهاجران افغانستان در ایران توجه بیش‌تری داشته باشند.

دکمه بازگشت به بالا