آغاز فعالیت مکاتب دولتی؛ کریمه: توان خرید کتاب و قرطاسیه را ندارم

۸صبح،‌ پروان

با گذشت یک‌ ماه از آغاز دروس حضوری مکاتب دولتی در افغانستان، شماری از خانواده‌های نظامیان جان‌باخته در حکومت ‌پیشین، می‌گویند که هزینه خرید کتاب و قرطاسیه برای فرزندان‌شان را ندارند. آنان می‌افرایند که در حال حاضر با مشکلات سخت اقتصادی دست و پنجه نرم‌ می‌کنند. به گفته خانواده‌های نظامیان حکومت ‌پیشین، از آغاز تسلط طالبان به این‌سو حقوق سالانه شهدا را نیز دریافت نکرده‌اند.

کریمه بیوه یکی از نیروهای پولیس حکومت‌ پیشین است. شوهر کریمه سه سال پیش در نبرد با طالبان در ولایت کندز جان باخت‌. کریمه اکنون با چهار کودک قد‌و‌نیم‌قد یتیمش در یک خانه کوچک محاط با دیوارهای فرسوده،‌ در گوشه‌ای از شهر چاریکار ولایت پروان زنده‌گی می‌کند. این خانم اکنون با مشکلات سخت اقتصادی مواجه است. کریمه در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که پسران هشت و نه ساله‌اش، صنف سوم مکاتب دولتی‌اند. به گفته‌ وی، به دلیل مشکلات اقتصادی، نتوانسته است تا‌کنون برای فرزندانش لوازم مکتب خریداری کند. کریمه افزود: «فعلاً می‌بینی که در چه وضعیت قرار داریم. پسرانم که صنف سوم مکتب هستند، کتاب و قرطاسیه ندارند و همه‌روزه با یک قلم و یک کتابچه به مکتب می‌روند. با دیدن این وضعیت، همه‌روزه اشک می‌ریزم. حیرانم که از یک‌سو نان‌آور خانه ندارم و از طرف دیگر چگونه فرزندانم بتوانند درس بخوانند.»

حمیدالله نه ساله، فرزند بزرگ کریمه، آرزو دارد در آینده داکتر شود؛ رویایی که معلوم نیست با توجه به مشکلات اقتصادی‌اش برآورده می‌شود یا خیر. حمیدالله گفت: «دوست دارم در آینده داکتر شوم تا هم به وطن و هم اعضای خانواده‌ام خدمت کنم.»

اعضای این خانواده از عدم پرداخت حقوق سالانه «شهدای نظامی» حکومت پیشین از سوی طالبان نگرانی دارند. به گفته آنان، با گذشت هشت ماه از تسلط طالبان، تا کنون این حقوق پرداخت نشده است. کریمه گفت: «حقوق سالانه همسر شهیدم، با خانواده پدر شوهرم که وضعیت اقتصاد آنان هم خراب است، هفت تقسیم می‌شد و فقط ماهانه برای ما یک‌‌یک‌ بوجی آرد، برنج و… می‌فرستادند که تا آخر ماه با همان گذران می‌کردیم، اما از چند ماه به این‏سو هم معاش همسرم قطع شده و معلوم نیست که آیا پرداخت می‌شود یا خیر.»

این خانواده از نهادهای خیریه و افراد خیر خواستار کمک است.

کابینه حکومت سرپرست طالبان به تاریخ ۲۲ دلو ۱۴۰۰ طرحی را تصویب کرد که بر بنیاد آن باید خانواده‌های قربانیان نظامیان در جنگ‌‌های ۴۰ سال پسین در افغانستان کمک نقدی دریافت می‌کردند، اما تا کنون از عملی شدن این طرح خبری نیست. از سوی دیگر، طالبان حدود پنج ماه پیش در تمام ولایت‌های کشور روند بررسی مجدد اسناد خانواده‌های شهدا و افراد دارای معلولیت را به هدف شناسایی افراد خیالی در فهرست حکومت‌ پیشین، آغاز کرد‌. در آن زمان گفته شد که پس از اتمام این روند، حقوق سالانه خانواده شهدا و معلولین پرداخت می‌شود، اما با گذشت حدود پنج ماه، تا کنون اقدام عملی نشده است.

دکمه بازگشت به بالا