گرامی‌داشت ار روز جهانی صحت در بلخ؛ هنوز از سرنوشت نادر عالمی خبری نیست

از روز جهانی صحت روانی در بلخ در حالی تجلیل شد که یک داکتر صحت روانی حدود بیست روز پیش در این ولایت از سوی گروهی از مردان مسلح ربوده شد و تا حال سر‌نخی از مکان نگهداری وی پیدا نشده است. در همین حال مسوولان در بلخ می‌گویند که عملیات جست‌وجو برای رهایی داکتر نادر عالمی ادامه دارد و در پیوند به این قضیه چند تن را نیز بازداشت کرده‌اند. همکاران داکتر عالمی در شفاخانه ابوعلی سینای بلخی در مزارشریف، نبود وی را ضایعه‌ای بزرگ برای بخش صحت روانی می‌دانند و از مسوولان امنیتی می‌خواهند تا برای رهایی این داکتر صحت روانی تلاش بیش‌تر به خرج دهند.

داکتر محمدیوسف صمیم قاضی‌زاده، آمر مراقبت‌های اولیه شفاخانه حوزه‌‌ای بلخ و از همکاران داکتر نادر عالمی، می‌گوید: «ما یک شخصیت بسیار بزرگ بخش صحت روانی را متاسفانه امروز با خود نداریم که در سال‌های قبل در این روز بود‌. متاسفانه ما از این ناحیه شدیداً متضرر شدیم، هم جسماً، هم فکراً. چون داکتر عالمی شخصیتی بود که هرقدر توصیفش را کنیم، باز هم وقت یاری نخواهد کرد که ما توصیف کنیم.»

به گفته آقای صمیم قاضی‌زاده، داکتر عالمی بنیان‌گذار بخش صحت روانی در بلخ است. قاضی‌زاده گفت: «داکتر عالمی بنیان‌گذار صحت روانی در بلخ بود، شخص بسیار با‌تقوا و دل‌سوزی بود و به تمام جامعه و به‌خصوص مردم شمال خدمات زیادی را انجام داده است. نبودش را سخت احساس می‌کنیم و نگران هستیم.»

آقای صمیم قاضی‌زاده افزود، یگانه نگرانی‌ای که ما را خیلی زجر می‌دهد، این است که داکتر عالمی از نظر سن‌و‌سال، تهدید بعضی امراض را با خود داشت، مثل مرض قلبی، سکته مغزی، شکر و فشار بلند خون.

برنامه گرامی‌داشت از روز جهانی صحت روانی، روز یک‌شنبه، هژدهم میزان، برگزار شد. داکتر اسد‌الله الفت، آمر صحت روانی صحت عامه بلخ، در مورد ارزش و اهمیت صحت روانی گفت: «هدف از تجلیل این روز، بلند بردن سطح آگاهی جامعه و مردم در مورد ارزش و اهمیت صحت روانی و به همین شکل جلب توجه دست‌اندرکاران و سرمایه‌گذاری بیش‌تر در بخش صحت روانی به خاطر بهبود عرضه خدمات صحت روانی و از بین بردن تبعیض و عدم پذیرفتن مریضانی که با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌باشد. ما می‌خواهیم این فاصله‌ها را دور بسازیم تا به مریضان صحت روانی نیز مثل سایر مریضان دیده شود.»

در همین حال مولوی شیخ میر‌صدام، رییس صحت عامه بلخ، می‌گوید که شماری از افراد به ظن دست داشتن در این رویداد بازداشت شده‌اند و تحقیقات از آنان جریان دارد. آقای صدام گفت: «قوماندان امنیه، رییس امنیت، والی و مسوولان دیگر تلاش دارند تا مکان نگهداری داکتر عالمی را پیدا کنند. تا اکنون چندین تن به ظن این قضیه گرفتار شدند. ما امیدوار هستیم که داکتر صاحب هرچه عاجل پیدا شود و نزد خانواده‌اش برگردد.»

مقام‌های محلی در بلخ از جدیت عملیات جست‌وجو برای رهایی این داکتر بلخی خبر می‌دهند. آنان می‌گویند که شماری از گروه‌های آدم‌ربا را بازداشت کرده‌اند و کار روی یافتن محل نگهداری و حامیان آدم‌ربایی در بلخ جریان دارد.

مولوی ذبیح‌الله نورانی، رییس اطلاعات و فرهنگ بلخ، گفت: «تمام مسوولان به این کوشش هستند که افرادی را که در این قضیه دخیل هستند، شناسایی کرده و بازداشت کنند. تا حال چندین تن در پیوند به این قضیه بازداشت شده‌اند. تحقیقات جریان دارد و انشاالله تلاش می‌کنیم به‌زودترین فرصت داکتر عالمی به خانواده و جامعه برگردد.»

این‌که آدم‌ربایان در بدل رهایی این داکتر چه می‌خواهند، جزییات وجود ندارد. اعضای خانواده داکتر عالمی حاضر نمی‌شوند با رسانه‌ها صحبت کنند. داکتر نادر عالمی حدود بیست روز پیش زمانی که از شفاخانه به سمت خانه‌اش در حرکت بود، از ناحیه نهم شهر مزار شریف توسط افراد مسلح ناشناس ربوده‌ شد و تا اکنون از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست.

دکمه بازگشت به بالا