از برگزاری مراسم یادبود از بیست‌وچهارمین سال کشته‌شدن داکتر نجیب‌الله در خیمه لویه‌جرگه جلوگیری شد

۸صبح، کابل: هیله نجیب، دختر نجیب‌الله، رییس جمهور سابق افغانستان، از لغو برگزاری مراسم یادبود از بیست‌وچهارمین سال کشته‌شدن پدرش در خیمه لویه‌جرگه خبر داده است.

شماری از هواداران رییس جمهور سابق بامداد روز شنبه، پنجم میزان، در برابر خیمه لویه‌جرگه گرد آمده‌اند و نسبت به لغو مراسم یادبود از رییس جمهور پیشین اعتراض کردند.

به شماری از هواداران داکتر نجیب‌الله اجازه ورود به تالار لویه‌جرگه داده نشد

این مراسم برای روز شنبه برنامه‌ریزی شده بود، اما شماری از احزاب جهادی با آن مخالفت کرده بودند.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی روز گذشته با اشاره به آن، از هوادارانش خواسته بود که در صورت برگزاری این مراسم افزون بر خیمه لویه‌جرگه، ارگ ریاست جمهوری و پارلمان را محاصره کنند.

کمیسیون برگزاری مراسم یادبود از بیست‌وچهارمین سال کشته‌شدن نجیب‌الله با نشر اعلامیه‌ای گفته است که به رغم همه‌‌ی آماده‌گی‌ها، خلاف مقررات و موازین حاکم بر دستگاه اداری کشور از برگزاری این مراسم در خیمه لویه‌جرگه جلوگیری شده است.

در اعلامیه آمده است که همایش‌های مسالمت‌آمیز از حقوق اساسی افراد در اعلامیه جهانی حقوق بشر و قانون اساسی است و جلوگیری از آن به هر «شیوه و ترفند» نقض صریح این ارزش به شمار می‌رود.

این کمیسیون گفته است که مراسم یادبود از رییس جمهور سابق قرار بود با امکانات مالی هوادارانش برگزار شود.

نجیب‌الله در سال ۱۳۶۵ به ریاست جمهوری رسید و در سال ۱۳۷۱ قدرت را به شورای مجاهدین سپرد و به دفتر سازمان ملل متحد در کابل پناهنده شد.

گروه طالبان پس از استیلا بر کابل، نجیب‌الله را در پنجم میزان سال ۱۳۷۵ در کابل همراه با برادرش به دارآویخت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن