فرمانده سنتکام: اقدام تلافی‌جویانه‌ی دیگر ایران منتفی نیست

 

با گذشت یک ماه از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله پهپادی نیروهای امریکایی در بغداد، جنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده نیروهای مسلح امریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی (سنتکام)، اعلام کرد که تحرکات نظامی ایران به حالت عادی بازگشته و نشانی از برنامه‌های جنگ‌طلبانه در آن دیده نمی‌شود.

به گزارش دویچه‌وله، جنرال مک‌کنزی بامداد روز دوشنبه، ۱۴ دلو، در جریان بازدید از ناو هواپیمابر «یواس‌اس ترومن» مستقر در شمال دریای عرب، در عین حال تأکید کرد که امریکا کماکان احتمال اقدامات تلافی‌جویانه از سوی ایران را منتفی نمی‌داند.

در حمله پهپادی نیروهای امریکایی در نخستین ساعات روز ۱۳ جدی قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، به همراه ابومهدی مهندس، از رهبران حشد شعبی عراق و هشت تن دیگر از همراهان آنان در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند.

سپس دولت ایران روز ۱۷ جدی در اقدامی تلافی‌جویانه بر پایگاه عین‌الاسد در عراق که بزرگ‌ترین پایگاه نظامی امریکا در عراق محسوب می‌شود، حمله کرد. روابط عمومی سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی هوافضای سپاه با پرتاب «ده‌ها موشک»، این پایگاه را «در هم کوبیده» است. این حمله البته کشته‌ای به جا نگذاشت، اما سپس اعلام شد که ۶۴ تن از سربازان امریکایی دچار «آسیب مغزی» شده‌اند.

فرمانده سنتکام در سخنان روز دوشنبه خود هم‌چنین گفت، ایران پس از حمله به پایگاه عین‌الاسد، فعالیت‌های موشکی‌اش را در هفته‌های گذشته کاهش داده و پدافند هوایی خود را نیز «به حالت عادی» بازگردانده است.

او در ادامه گفت که در هفته‌های گذشته فعالیت‌های نیروی دریایی ایران در خلیج فارس نیز نسبتاً عادی بوده و کاهش یافته است.

از نظر مک‌کنزی، یکی از دلایل عقب‌نشینی مورد ادعای او از سوی ایران، حضور نظامی امریکا در منطقه است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن