سی‌ان‌ان: امریکا به توافق رسمی برای استفاده از حریم هوایی پاکستان به‌منظور اجرای عملیات نظامی در افغانستان نزدیک می‌شود

۸صبح، کابل: شبکه سی‌ان‌ان گزارش داده است که امریکا به توافق‌ رسمی با پاکستان برای استفاده از حریم هوایی این کشور به هدف اجرای عملیات نظامی و اطلاعاتی در افغانستان نزدیک می‌شود. این گزارش روز جمعه، سی‌ام میزان، نشر شده است. سه منبع آگاه از نشست دولت بایدن با قانون‌گذاران امریکایی به سی‌ان‌ان این خبر را فاش کرده‌اند.

یکی از این منابع گفته است که پاکستان تمایل خود برای امضای یک تفاهم‌نامه در ازای کمک به اقدامات ضدتروریستی و کمک به مدیریت روابط با هند را اعلام کرده است. منبع دومی نیز گفته است که مذاکرات ادامه دارد و شرایط توافق که هنوز نهایی نشده است، ممکن است تغییر کند.

سی‌ان‌ان گزارش داده است که کاخ سفید هم‌چنان در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که می‌تواند عملیات ضدتروریستی علیه شاخه خراسان گروه داعش و دیگر مخالفان خود را در افغانستان اجرا کند.

این شبکه در این گزارش گفته است که ارتش امریکا در حال حاضر از حریم هوایی پاکستان برای رسیدن به افغانستان به‌عنوان بخشی از تلاش‌های جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کند،  اما هیچ توافق رسمی برای اطمینان از ادامه دسترسی برای رسیدن به افغانستان وجود ندارد.

منبع سومی اما گفت که در هنگام دیدار مقام‌های امریکایی از پاکستان در مورد این توافق بحث شده، اما هنوز مشخص نشده است که پاکستان چه می‌خواهد و امریکا تا چه اندازه حاضر است به خواست پاکستان تن بدهد.

سی‌ان‌ان نوشته است که بدون توافق رسمی، این خطر وجود دارد که پاکستان از ورود هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی به افغانستان جلوگیری کند.

سخنگوی وزارت دفاع امریکا در این باره اظهار نظر نکرده است.

استفاده از پایگاه‌های هوایی اوزبیکستان و تاجیکستان نیز موضوعی است که در گزارش سی‌ان‌ان اشاره شده است، اما پیش از این مقام‌های این کشورها با این موضوع مخالفت کرده‌اند. گفته می‌شود در حال حاضر امریکا عملیات خود را از پایگاه‌های خاورمیانه انجام می‌دهد که در قطر و امارات واقع شده است.

طالبان پیش از این نسبت به گردش هواپیماهای بدون سرنشین و نقض حریم هوایی کشور از سوی امریکا هشدار داده بودند.

دکمه بازگشت به بالا