تغییرات اقلیمی؛ بارش برف یک ماه پیش‌تر آغاز شد

حسیب بهش

پس از بارش برف و باران‌ در شماری از مناطق کشور، وزارت انرژی و آب از تغییر در ر‌ژیم بارش باران و برف‌ خبر می‌دهد. این اداره در خبرنامه نشر شده‌اش گفته است که ریزش برف امسال در ۱۳ میزان آغاز شده، در حالی که در سه سال گذشته برف‌ از اخیر به ترتیب در ۱۳ عقرب، ۲۴ عقرب و دوم میزان و با فاصله زمانی دیرتر می‌بارید.

مشاهدات ساحه‌ای ریاست منابع آبی وزارت انرژی و آب از حوزه‌های دریایی نشان می‌دهد که برف‌باری و ریزش باران در پنج حوزه دریایی امسال از سیزدهم میزان «به گونه‌ی وقفه‌ای زمانی و مکانی» آغاز شده است. این ریاست تغییر در رژیم برف‌باری را نشان‌دهنده تأثیرات تغییرات اقلیم بالای منابع آب و رژیم بارنده‌گی در کشور عنوان کرده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها، بدخشان، تخار، کندز، بغلان، بامیان، پکتیا، میدان‌وردک، لغمان، کنر، نورستان، پروان و کابل از ولایت‌هایی‌اند که برف‌باری و بارش باران در آن‌ها از سیزدهم میزان شروع شده است.

بر اساس آمارهای این اداره، برف‌باری در سالنگ شمالی به ۷۵ سانتی‌متر، در سالنگ جنوبی به ۵۰ سانتی‌متر، در کوتل حاجی‌گک به ۱۵ سانتی‌متر و در گردن‌دیوال به سه سانتی متر رسیده و گفته می‌شود که در ارتفاعات سه هزار و ۵۰۰ متری ولایت‎های بدخشان، تخار، بغلان، بامیان، نورستان، لغمان و پکتیا برف‌باری صورت گرفته، اما در ساحات پایین‌تر از آن باران باریده است.

پس از آغاز بارش باران‌ در شماری از ولایت‌ها که باعث سرازیر شدن سیلاب شد‌، مسوولان در وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی به رسانه‌ها گفته‌اند که در این جریان بیش از ۳۰ خانه مسکونی به شکل قسمی و کامل در ولایت‌های کنر، پروان و لغمان تخریب شده است. گفته می‌شود که بارش باران، سرازیر شدن سیلاب‌ و لغزش کوه باعث شده که شاهراه‌های کابل-جلال‌آباد، کابل-بامیان و کابل-مزار شریف به روی مسافران بسته شود. بر‌اساس آخرین گزارش‌ها، گفته می‌‌شود که در میان این شاهراه‌ها، شاهراه سالنگ هنوز باز نشده، اما مسافران می‌توانند در دو شاهراه دیگر رفت‌وآمد کنند.

 

بارش ژاله بر محصولات زراعتی تأثیرگذار است

هم‌زمان با آغاز بارش باران و برف،‌ مسوولان در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گویند که بارش برف در شماری از قسمت‌های کابل بر محصولات زراعتی تا حدودی تأثیر منفی گذاشته است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت، روز یک‌شنبه، ۱۴ میزان، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که حاصلات شماری از دهقانان در ولسوالی‌های ده‌سبز و فرزه‌ای ولایت کابل زیان دیده است. وی افزود که در جریان بارش ژاله در این ولسوالی‌ها،‌ حاصلات انگور و بادنجان رومی تخریب ‌شده،‌ اما در ولسوالی‌های شکردره، گل‌دره و میربچه‌کوت با وجود ریزش باران‌‌، حاصلات دهقانان کم‌تر زیان دیده است.

با این وجود، آقای رستمی افزود که بخش زیادی از حاصلات تخریب‌شده دهقانان در شماری از قسمت‌های شمالی شهر کابل جمع‌آوری و به بازار عرضه شده است. گفتنی است که حاصلات انگور نسبت به سال‌های پیش در کابل و سایر ولایات افزایش یافته است. بارش‌ زودهنگام برف در حالی آغاز شده که حاصلات انگور و بادنجان رومی در شماری از قسمت‌های کشور هنوز جمع‌آوری نشده و با آغاز بارش‌ برف در معرض خطر تخریب قرار گرفته است.

تغییر در موسم برف‌باری در حالی رونما شده که در اواخر سال گذشته، بیش از بیست هزار خانه مسکونی به شکل کلی و قسمی در شماری از ولایات به دلیل سیلاب‌های برخاسته از بارش برف و باران تخریب شدند. علاوه بر این، بر‌اساس آمارها بیش از ده هزار نفر از نوزده ولایت کشور به ولایات همجوار آواره شدند. مسوولان در وزارت دولت در امور حوادث طبیعی گفته بودند که در جریان سیلاب‌های اواخر سال گذشته‌، بیش از صد نفر جان باختند و در حدود ۲۳۷ نفر زخم برداشتند. گفتنی ‌است که دهقانان افغانستان در سال‌های گذشته از کم‌آبی رنج می‌بردند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن