روحانیون راه‌‎کار‌های مبارزه با آلودگی محیط زیستی را فرا می‌گیرند

آلودگی محیط زیستی به یکی از مشکلات جدی شهرنشینی بدل شده است. با افزایش نفوس مردم در شهر‌ها، بازارها و جاده‌ها، خطرها و ضررهای آلودگی هوا و آب‌های زیرزمینی چندین برابر شده و زندگی مردم را با خطرهای جدی مواجه ساخته است.

در پیوند به این نگرانی‌ها، اداره‌ی محیط زیست تصمیم گرفته‌ است که به ۳۰۰ عالم دین در پایتخت کشور راه‌‌کارهای مبارزه با مشکلات محیط زیستی را آموزش دهد تا آنان با استفاده از منابر و تکایا برای مردم آگاهی دهند. مسئولان اداره‌ی محیط زیست روز سه‌شنبه (۲۰ سنبله) تفاهم‌نامه‌ای با وزارت حج،‌ ارشاد و اوقاف امضا کردند.

براساس این تفاهم‌نامه ۳۰۰ عالم دین در جریان چهار روز هفته‌ی آینده در صنف‌های ۵۰ نفری، تدابیر جلوگیری از افزایش مشکلات محیط زیستی و مبارزه با آن را فرا می‌گیرند. این عالمان دین پس از آموزش در ناحیه‌های مختلف شهر کابل به آگاهی‌دهی مردم می‌پردازند.

مقام‌های اداره‌ی محیط زیست می‌گویند که روز شنبه (۲۴ سنبله) برنامه‌‎های آموزشی آنان برای عالمان دین شروع می‌شود. به قول این مقام‌ها، در دوره‌‌های بعدی این برنامه در ولایات کشور نیز تطبیق خواهد شد.

محمدیوسف حمیدیان، معین مالی و اداری اداره‌ی محیط زیست در هنگام امضای این تفاهم‌نامه گفت که مسئولیت عالمان دین و همه‌ی باشندگان کشور است که در بخش آگاهی‌دهی عامه و ذهنیت‌سازی، حفاظت از محیط زیست تلاش کنند.

آقای حمیدیان افزود که به حفاظت از محیط زیست در دین اسلام تأکید زیادی شده است و به همین دلیل عالمان دین تلاش بیشتری برای داشتن محیط زیست سالم خواهند کرد.

در عین حال محمداسحق حیدری عرب، معاون مالی و اداری وزارت حج،‌ ارشاد و اوقاف گفت که محیط زیست جایگاه ویژه‌ای در اندیشه‌ی دینی دارد. آقای حیدری افزود که خداوند بخش از کایناتش را برای منفعت انسان‌ها آفریده و در اختیار انسان‌ها قرار داده است، انسان‌ها نیز برای حفظ این منفعت مسئولیت‌هایی دارند. پس برای این‌که انسان‌ها از مسئولیت خود آگاه شوند، نیاز به آگاهی‌دهی دارند، عالمان دین با استفاده از منابر و تکایا می‌توانند‌ شهروندان را متوجه مسئولیت‌های‌شان در قبال محیط زیست سازند.»

معاون مالی و اداری وزارت ارشاد، حج و اوقاف در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت که اخیراً کارشناسان دینی این وزارت کتاب خطبه‌های نماز جمعه را چاپ و در مساجد توزیع کرده است. به قول این مقام وزارت حج، در کتاب خطبه‌های نماز جمعه به مسایل محیط زیستی نیز اشاره شده است.

مشکلات محیط زیستی کشور تنها با آگاهی‌دهی عالمان دین قابل حل نیست، دولت و مسئولان باید راهکارهای موثری را برای مبارزه با مشکلات محیط زیستی روی دست گیرد.

عبدالهادی ژمن، مسئول روابط عامه‌ی اداره‌ی محیط زیست می‌گوید که این اداره «پالیسی‌ساز» است و نمی‌تواند که در هر بخش مبارزه با آلودگی محیط زیستی کار کند.

آقای ژمن افزود که در پی تغییر اقلیم ۳۰ درصد یخچال‌های کشور آب شده و همین‌طور ذخایر آب‌های زیرزمینی سالانه پنج متر پایین می‌رود. او هم‌چنان گفت که با همکاری ریاست ترافیک و اداره‌ی ملی استندرد تلاش می‌کنند که مانع تردد وسایط نقلیه‌ی کهنه و هم‌چنان جلوگیری از ورود تیل‌های بی‌کیفیت در کشور شود.

در کنار این، حفاظت از نهال‌ها و مکان‌های سبز، ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین شهروندان، کاهش مصرف آب در خانواده‌ها، صرفه‌جویی در مصرف انواع پاکت‌ها و خریطه‌های پلاستیکی، مدیریت دقیق زباله‌های منازل، اسفالت کوچه‌ها و سرک‌ها، جلوگیری از ورود حیوانات در شهر، از بین بردن مرکز معتادین در پل سوخته توسط دولت، غرس نهال در نقاط مختلف شهر کابل، استفاده از اجناس با دوام و دوری از اموال یکبار مصرف، پختن غذا به قدر نیاز توسط خانواده‌ها، خرید مواد خوراکی به اندازه‌ی نیاز خانواده، مدیریت فاضلاب، جلوگیری از انداختن زباله‌ها در داخل جوی‌ها و کاهش گشت‌و‌گذار بی‌مورد در جاده‌ها، از مهم‌ترین راهکارها برای بهبود حفظ محیط زیست به شمار می‌رود.

از نظر داکتران و آگاهان بهداشت، آلودگی محیط زیست، پیامدهای بدی بر سلامت انسان‎ها به ویژه کودکان دارد.

به قول داکتران، آلودگی محیطی بر قلب و عروق شعریه تأثیرات منفی بزرگی بر جا می‎گذارد و فشار خون را غیرمنظم می‎کند. استرس، سردرد، خستگی، زخم معده، سرگیجه، انقباضات نامنظم عضلاتی، اختلال در سیستم گوارشی، افزایش سرعت نفس‌کشیدن و دل‌دردی از پی‌آمدهای آلودگی صوتی محیطی است.

دیدگاه are closed.