درگیری‌ها در لغمان؛ ولایت سقوط نمی‌کند، اما نگرانی‌ها جدی است

زمان سهیل

پس از سقوط ولسوالی دولت‌شاه ولایت لغمان، گروه طالبان شب گذشته برای گرفتن شهر مهترلام، مرکز این ولایت، تلاش کردند. این گروه اما نتوانست مرکز ولایت لغمان را زیر اداره خود درآورد. باشنده‌گان شهر مهترلام می‌گویند که شب گذشته طالبان در زندان این ولایت جنگ سختی کردند، اما نیروها امنیتی آن‌ها را به عقب راندند.

 حنیف‌الله شهاب پشه‌ای، یک فعال مدنی در لغمان، می‌گوید که ولسوالی دولت‌شاه این ولایت به گونه کامل به دست طالبان افتاده و بیش‌تر پاسگاه‌های امنیتی در این ولسوالی سقوط کرده است. او افزود: «ولسوالی دولت‌شاه و قوماندانی امنیه این ولسوالی در اختیار طالبان قرار دارد. اکثریت پاسگاه‌ها سقوط کرده است. پاسگاه‌های علی‌نگار هم سقوط کرده‌اند. همین‌طور در علی‌شینگ نیز. در شهر مهترلام هم طالبان بر زندان این ولایت حمله کردند». آقای پشه‌ای می‌گوید که در نتیجه حملات اخیر هزاران خانواده بی‌جا شده‌اند و اکنون در شرایط دشواری به سر می‌برند. به گفته او، نیروهای تازه‌نفس هم به لغمان رسیده‌ و در حومه‌های شهر مهترلام، مرکز این ولایت، درگیر جنگ با طالبان هستند.

یک عضو شورای ولایتی لغمان می‌گوید که این ولایت سقوط نکرده، اما اگر اندکی بی‌توجهی از سوی حکومت صورت بگیرد، این ولایت سقوط خواهد کرد.

گلزار سنگروال، عضو شورای ولایت لغمان، به ۸صبح گفته است که ولسوالی دولت‌شاه این ولایت به گونه کامل در اختیار گروه طالبان است و حملات این گروه بر پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی‌های علی‌نگار و علی‌شینگ هم ادامه دارد. سنگروال افزوده است که مقام ولسوالی علی‌شنیگ‌، قوماندانی امنیه و یک کندک نیروهای ارتش در اختیار حکومت است و همین‌طور ۵۰ پوسته در ولسوالی علی‌نگار سقوط کرده است.

او گفته است: «وضعیت مشخص نیست‌، پاسگاه‌ها زیادی سقوط کرده و جنگ به مهترلام رسیده است. اگر دولت اندکی غفلت کند، لغمان سقوط خواهد کرد. مردم زیاد بی‌جا شده‌اند. تعداد زیادی شهید و زخمی شده‌اند که برای انتقال‌شان به مهترلام راهی وجود ندارد». این در حالی است که محمدیاسین ضیا، رییس ستاد ارتش، به لغمان رفته است و شخصاً رهبری جنگ را برعهده دارد.

وزارت دفاع ملی در خبرنامه‌ای گفته است که در پی یک عملیات مشترک هوایی و زمینی ارتش در ولایت لغمان، ۱۱۰ طالب مسلح کشته و زخمی شده‌اند. خبرنامه افزوده است که در نتیجه این عملیات فرمانده جنگ طالبان در لغمان به نام زلمی و بیش از ۵۰ تن دیگر از اعضای گروه طالبان کشته و کم‌از‌کم ۶۰ تن‌شان زخمی شده‌اند. وزارت دفاع ملی می‌گوید که خطر سقوط لغمان رفع شده است، اما مردم لغمان سقوط پاسگاه‌ها به دست طالبان را یک دسیسه می‌دانند.

والی لغمان به تازه‌گی در یک نوار تصویری گفته است که معلم قسیم‌، معاون اوپراتیفی امنیت ملی و ۱۱۰ تن دیگر به جرم دست داشتن در فساد گرفتار و به سارنوالی معرفی شده‌اند. رحمت‌الله یارمل، والی لغمان، گفت: «معاون اوپراتیفی امنیت ملی و صد تن دیگر هم اکنون زندانی هستند. آنان قسم یاد کرده‌اند که به خاک خود خیانت نمی‌‌کنند، اما این کار را نکردند و فرار کردند». از سوی دیگر حکومت مرکزی به ولایت لغمان در چوکات امنیت ملی ۴۰۰ قطعه مفرزه داده است که در آن جوانان این ولایت جابه‌جا شده‌اند.

مقام‌ها در لغمان نیز می‌گویند که این قطعه در ولسوالی‌های علی‌شینگ‌، علی‌نگار، قرغه‌ای و شهر مهترلام به فعالیت آغاز خواهند کرد. آمار تلفات نظامیان و غیرنظامیان در جنگ لغمان دقیق معلوم نیست‌، اما مطابق آن‌چه گفته می‌شود، شمار زیادی از مردم کشته و زخمی شده‌اند. یک عضو شورای ولایتی لغمان می‌گوید که مسیرهای مهترلام، علی‌شینگ، علی‌نگار و دولت‌شاهی بسته شده است.

هزاران خانواده که به دلیل جنگ از خانه‌های‌شان بی‌جا شده‌اند، در دیگر ولسوالی‌ها در خانه‌های خویشاوندان‌شان به سر می‌برند و یا هم در خیمه‌ها زنده‌گی می‌کنند. هرچند تلاش شد دیدگاه ریاست مهاجرین و عودت‌کننده‌گان در مورد بی‌جا شدن خانواده‌ها در لغمان و کمک‌ها به آنان گرفته شود، اما زمینه این کار فراهم نشد. با این حال نماینده‌گان شورای ولایتی و بزرگان قومی لغمان نگران‌اند که اگر یک بار دیگر در مورد لغمان بی‌توجهی شود، این ولایت به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا