نهادهای مدنی: کمیسیون مبارزه علیه فساد با معیارهای جهانی ایجاد شود

۸صبح، کابل: شماری از نهادهای جامعه‌ی مدنی مرتبط به مبارزه علیه فساد، از حکومت می‌خواهند که به تعهدات پنج سال پیش خود عمل کند و کمیسیون مبارزه علیه فساد را برابر با معیارهای جهانی، ایجاد کند.

دید‌بان شفافیت افغانستان، روز پنج‌شنبه، پانزدهم حمل، با نشر خبرنامه‌ای گفته است که کمیته‌ی حکومت‌داری و مبارزه علیه فساد گروه کاری مشترک جامعه مدنی از حکومت خواسته‌اند تا به تعهدات پنج سال قبل خود عمل کرده و کمیسیون مبارزه علیه فساد را مطابق معیارهای بین‌المللی ایجاد کند.

در خبرنامه آمده است که نهادهای مدنی خواستار عملی شدن قانون طرح شده از سوی کمیته‌ی مشترک دولت و نهادهای مدنی و تأیید شده‌ کابینه، هستند. نهادهای جامعه‌ی مدنی، گفته‌اند که قانون مبارزه با فساد، پس از تأیید کابینه، تحریف شده است.

براساس خبرنامه، در طرح تعدیل قانون مبارزه با فساد (ماده ۹) آمده است که ۵ نهاد دولتی ۲۵ نفر و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با مبارزه با فساد اداری ۲۵ نفر دیگر را به کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی معرفی می‌کنند. کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، از این میان ۱۵ تن را انتخاب و فهرست‌شان را به ریاست جمهوری می‌فرستد. در همین حال، نهادهای جامعه‌ی مدنی می‌گویند که در این شیوه‌ی گزینش، رییس جمهور و کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، دست بالا و نفوذ در انتخاب اعضای کمیسیون مبارزه علیه فساد خواهند داشت. خبرنامه گفته  است که کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی نهادی مستقل نیست و سپردن صلاحیت انتخاب اعضای کمیسیون به آن، منجر به ایجاد کمیسیون سیاسی و جانب‌دار خواهد شد. آنان تأکید کرده‌اند که اکنون که طرح تعدیل قانون روی دست گرفته شده است، نگرانی‌هایی مبنی ‌بر در نظر نگرفتن مواردی که تضمین‌کننده‌ی استقلال کمیسیون مبارزه علیه فساد اند، وجود دارد.

نهادهای جامعه‌ی مدنی، در خبرنامه‌ای که دیروز نشر شده، مواردی را به خاطر ایجاد کمیسیون مستقل مبارزه علیه فساد، روش کار و تعیین اعضای آن پیشنهاد کرده‌اند. به نقل از خبرنامه،‌ عضویت کارکنان بست اول و بالاتر از آن در کمیسیون، امکان برطرفی و تطمیع اعضاء، استقلال کمیسیون مبارزه با فساد اداری و نظارت از قضایای فساد اداری در نهادهای عدلی و قضایی، از مواردی‌اند که نهادهای جامعه‌ی مدنی پیشنهاد کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن