قربانی شدن غیر نظامیان هم‌چنان ادامه دارد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گزارش تازه‌اش را درباره تلفات غیر نظامیان در جنگ افغانستان در زمانی اعلام می‌کند که از یک‌سو مذاکرات بین‌الافغانی که قرار بود در اوایل ماه جولای آغاز شود اینک به بن‌بست رسیده است و طالبان دور تازه‌ای از جنگ و خشونت را آغاز کرده‌اند. طالبان در تازه‌ترین مورد، جنگ را تنها انتخاب‌شان اعلام کرده‌اند و گفته‌اند که تا حکومت افغانستان زندانیان مشمول لیست‌شان را به گونه کامل رها نکند به جنگ ادامه می‌دهند.

گزارش جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر از تلفات غیر نظامیان در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ بشر نشان می‌دهد که در سال جاری جنگ هم‌چنان از غیرنظامیان به گونه روزانه قربانی گرفته است. بر اساس این گزارش که به گونه مقایسه‌ای تلفات سال ۲۰۲۰ را با سال ۲۰۱۹ بررسی کرده است، با وجود آن که در سال ۲۰۲۰ تلفات قربانیان ۱۱ درصد کاهش یافته است، اما هنوز هم به گونه میانگین روزانه ۱۶ غیرنظامی قربانی جنگ می‌شوند. این قربانیان شامل، مردان زنان و کودکان بوده‌اند.

بر اساس یافته‌های این گزارش، از مجموع تلفات غیرنظامیان، ۴۸٫۵ درصد آن توسط گروه طالبان، ۲۶٫۷ درصد توسط عاملان نامعلوم، ۱۵٫۵ درصد توسط نیروهای حکومتی، ۶٫۳ درصد توسط گروه داعش و ۲٫۳ درصد توسط نیروهای بین‌المللی صورت گرفته است و رقم باقی‌مانده تلفات در اثر فیر راکت‌های نیروهای پاکستانی در ولایت‌های مرزی افغانستان قربانی شده‌اند.

قربانیان در این گزارش در کتگوری‌هایی چون قربانیان قتل و ترورهای هدف‌مند، قربانیان استفاده از ماین‌های جاسازی شده، قربانیان حملات راکتی، قربانیان حملات انتحاری، قربانیان درگیری و جنگ‌های زمینی، قربانیان حملات هوایی، قربانیان عملیات شبانه، قربانیان حمله بر تاسیسات عامه و قربانیان حمله بر رسانه‌ها و خبرنگاران دسته‌بندی شده‌اند.

در بخش‌های پیشنهادهای این گزارش کمیسیون حقوق بشر از تمام طرف‌های جنگ افغانستان خواسته است تا در جریان جنگ موازین حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی مانند کنوانسیون‌های چهارگانه‌ی ۱۹۴۹ ژنیو و پروتکل‌های الحاقی آن را رعایت کنند و هشدار می‌دهند که نقض این قواعد بر دوش ناقضان آن مسوولیت سنگینی می‌گذارد و آن‌ها را قابل پی‌گرد عدلی و قضایی می‌سازد.

در این گزارش هم‌چنان در بخش پیشنهادها، کمیسیون حقوق بشر، طرف‌های جنگ را به صلح و آتش‌بس کامل دعوت می‌کند تا از این طریق قربانی‌شدن غیرنظامیان در جنگ و خشونت‌ها کاهش قابل ملاحظه یابد.

این گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان در زمانی نشر می‌شود که موج تازه‌ای از حملات طالبان آغاز شده است و در یک هفته گذشته در ولایت‌های گوناگون افغانستان در اثر حملات طالبان، شماری از غیرنظامیان کشته و یا زخمی شده‌اند.

با وجود درخواست آتش‌بس از جانب حکومت افغانستان، طالبان به جز روزهای عید حاضر نشدند آتش‌بس کنند و در روزهای اخیر بر شدت جنگ نیز افزوده‌اند.

گزارش کمیسیون حقوق بشر نشان می‌دهد که جنگ جاری مانند سال‌های گذشته، امسال نیز فاجعه انسانی عظیمی را رقم زده است و مردم افغانستان در سطوح گوناگون قربانی این جنگ‌ها شده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که در شش ماه اول امسال دو هزار و ۹۵۷ غیرنظامی «کشته و زخمی» شده‌اند.

در این گزارش هم‌چنان از شورای امنیت ملی حکومت افغانستان و از دفتر سیاسی طالبان در قطر خواسته شده است تا در بررسی قضایای نقض حقوق بشر کمیسیون حقوق بشر و نهادهایی چون سازمان ملل متحد و نهادهای مدنی فعال در عرصه جلوگیری از تلفات غیرنظامیان را یاری رسانند و با نهادهای یادشده روابط موثر ایجاد کنند.

هنوز جناح‌هایی که در این گزارش به نقض حقوق بشری افراد متهم شده‌اند نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند. در روزهای آینده دیده خواهد شد که، این جناح‌ها هر کدام چه واکنش‌هایی نسبت به این گزارش نشان خواهند داد و تا چه حد به پیشنهادهای این گزارش وقع خواهند گذاشت.

جنگ از مردم قربانی گرفته است و مردم افغانستان حق دارند آنانی که این مصیبت‌ها را بر مردم تحمیل کرده‌اند روزی در برابر بازمانده‌گان قربانیان این جنگ‌ها پاسخ‌گو باشند. این رویه در بسیاری از کشورهایی که از منازعه عبور کرده‌اند اجرا شده است و در افغانستان نیز برای تامین عدالت باید اجرا گردد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن