فعالان مدنی در دایکندی در یک حرکت اعتراضی پروژه «گل‌ولای» را افتتاح کردند

۸صبح، کابل: شماری از فعالان و اعضای جامعه مدنی در ولایت دایکندی، در یک حرکت اعتراضی روز سه‌شنبه، چهاردهم عقرب پروژه‌ای را زیر نام «گل‌ولای» در برابر دروازه مقام ولایت دایکندی افتتاح کردند. این حرکت اعتراضی در واکنش به تطبیق نشدن پروژه پخته‌کاری جاده شهر نیلی، مرکز ولایت دایکندی شکل گرفته است.

معترضان با پوشیدن موزه و بوجی‌ها در میان انبوهی از گل‌ولای افتتاح پروژه‌ای به این نام، انتقادشان را از عدم توجه مسوولان به اجرای پروژه‌های توسعه‌ای در دایکندی ابراز کردند. چنان‌که معترضان می‌گویند رییس جمهور غنی و سرور دانش، معاونش سال گذشته در سفری به دایکندی، وعده ساخت این جاده را به مردم داده بودند.

سرور سروش از خبرنگاران محلی دایکندی، به روزنامه ۸صبح گفت که پخته نشدن جاده میان شهری نیلی برای مردم در فصل زمستان و با آغاز بارش باران مشکل ایجاد کرده است.

رحمت‌الله شریعتی از فعالان مدنی دایکندی که در این حرکت اعتراضی شرکت کرده‌ است، می‌گوید که حدود بیش از یک‌ونیم ماه از مدت زمان تعیین شده برای ساخت جاده شهر نیلی گذشته است، اما این جاده ساخته نشده و تنها سه درصد پیش‌‎رفت کاری داشته است. طبق گفته‌‌های شریعتی، کار ساخت جاده شهر نیلی باید در هژده ماه پس از قرارداد تکمیل می‌شد.

به گفته او، مردم در بهار از  گردوخاک این جاده و در زمستان از «گل‌ولای» آن رنج می‌برند.

هرچند به گفته این عضو جامعه مدنی دایکندی، شرکت قراردادی کار ساخت جاده شهر نیلی را آغاز کرده بود اما آن را به سرانجام نرسانده است.

 اعتراض فعالان مدنی در شهر نیلی پس از آن آغاز شد که به تازه‌گی باران در این شهر باریده است. چنان‌که فعالان مدنی دایکندی می‌گویند، بارش باران انبوهی از «گل‌ولای» را در جاده‌ها تولید کرده است.

مقام‌های محلی دایکندی در این مورد چیزی نمی‌گویند. اما رحمت‌الله شریعتی به روزنامه ۸صبح گفت که مسوولان دایکندی در صحبت با معترضان از رسیده‌گی به ساخت جاده میان شهری دایکندی ابراز عجز کرده‌اند.

با این حال، با آغاز شدن فصل سرما در دایکندی که از ولایت‌های برف‌گیر و سردسیر است، امکان ساخت این جاده در این فصل سال دور از امکان به نظر می‌رسد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن