شهر بی‌شهردار؛ پروژه‌های انکشافی شهر هرات احتمالاً متوقف می‌شود

خلیل رسولی

به دنبال بازداشت غلام‌حضرت مشفق شهردار هرات، به همراه برخی مقام ارشد شهرداری به اتهام دست داشتن در فساد اداری، حدود ۲۰ روز می‌شود که در نبود شهردار، معاون شهردار و وارسی‌کننده شهرداری، شهر هرات به حال خود رها شده است. بورد مشورتی شهرداری هرات، از انتقال پول انکشافی این اداره به «بودجه ذخیره‌ای» ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که به دلیل نبود شهردار، کسی صلاحیت امضا برای «برداشت پول» ندارد و احتمال می‌رود برخی پروژه‌های انکشافی شهری به دلیل پرداخت نشدن به موقع پول به شرکت‌های قراردادی، متوقف شود.

هر چند در حساب شهرداری هرات میلیون‌ها افغانی پول موجود است، اما نبود شهردار موجب شده تا چند ماه معاش کارمندان این اداره پرداخت نشود. برخی کنش‌گران مدنی از نبود سیستم معیاری و کارشیوه‌های اجرایی در نهادهای دولتی شکایت دارند. به باور آنان سیستم اداری در افغانستان فرد محور است و در نبود رییس، ادارات دولتی از فعالیت باز می‌مانند. از سویی هم مسوولان شهرداری هرات می‌‌پذیرند که نبود رییس در این نهاد موجب «کُندی روند کار» و خدمت‌رسانی شده، اما بخشی از مشکلات با هم‌کاری اداره‌ محلی هرات برطرف گردیده است.مقام‌ها در شهرداری هرات تأکید دارند که قرار است با فرمان ریاست جمهوری پرداخت معاشات از بودجه ذخیره‌ای انجام شود و پرداخت معاش، اضافه‌کاری کارکنان و برخی مصارف دیگر اجرایی شود.

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که هنوز از شرکت‌های پیمان‌کار شهرداری که در ساخت‌وساز پروژه‌های زیربنایی فعالیت دارند، شکایتی به آنان نرسیده و کارهای شهرداری بر اساس هدایت والی هرات، مطابق لایحه وظایف پیش می‌رود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. بازداشت غلام‌حضرت مشفق، شهردار هرات، به همراه برخی مقام‌های ارشد شهرداری به اتهام دست داشتن در فساد اداری و انتقال این افراد به مرکز کشور، اعضای بورد مشورتی شهرداری هرات و برخی وکیلان گذر ناحیه‌های شهری را، از نبود شهردار، معاون شهرداری و مقام‌های ارشد این نهاد نگران کرده است. بر اساس قانون در نبود شهردار هیچ‌کس «حق برداشت پول» از حساب شهرداری را ندارد و این مسأله ساخت‌وساز پروژه‌های شهری را با مشکل بزرگی روبه‌رو کرده است.

عبدالرحمان مولوی‌زاده، معاون بورد مشورتی شهرداری هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید با این که در حساب بانکی شهرداری میلیون‌ها افغانی و هزاران دالر بودجه وجود دارد، اما در نبود شهردار این پول قابل مصرف نیست و امکان پرداخت آن به شرکت‌های اجراکننده پروژه‌های شهری وجود ندارد. به گفته‌ی او، اعضای بورد مشورتی نگران «بودجه‌ انکشافی» شهرداری هستند که با پایان سال مالی بر اساس قوانین شهرداری‌ها، به «بودجه ذخیره‌ای» بدل خواهد شد و دیگر در ساخت‌وسازهای شهری و پروژه‌های زیربنایی از آن نمی‌تواند استفاده شود.

برخی کنش‌گران مدنی نسبت به نبود سیستم کاربردی در نهادهای دولتی کشور شاکی‌اند و به باور آنان سیستم‌های کاری اداره‌های دولتی به ویژه شهرداری هرات «فرد محور» است و در نبود رییس یا معاون، موجب بی‌بندوباری و توقف کارهای ادارات‌ می‌شود. سیداشرف سادات، از کنش‌گران مدنی هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید بازداشت شهردار و برخی مقام‌های ارشد شهرداری به اتهام فساد اداری، نباید سبب ایجاد سکته‌گی بزرگ در امور کاری این نهاد مهم خدماتی شود. او تأکید می‌کند که مقام‌های مرکزی در این زمینه کم‌کاری می‌کنند و نبود شهردار «جفای بزرگی» به مردم هرات است.

از سویی دیگر مسوولان شهرداری هرات از سرنوشت شهردار و شماری از مقام‌های ارشد شهرداری که به اتهام فساد و پرداخت رشوه از سوی هیأت سارنوالی جرایم سنگین فساد اداری بازداشت شدند، ابراز بی‌خبری می‌کنند. نجیب‌الله حبیبی، سخنگوی شهرداری هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید نبود شهردار و مقام‌های ارشد شهرداری، مشکلاتی را در قسمت خدمات‌رسانی به مردم ایجاد کرده است. به گفته‌ی او، به هدایت والی هرات، بر اساس لایحه وظایف و قانون شهرداری‌‌ها، قسمتی از معاشات و اضافه کاری‌ کارمندان شهرداری از «بودجه ذخیره‌ای» پرداخت شده و تا رسیدن فرمان ریاست جمهوری، مشکل عدم پرداخت معاش برطرف خواهد شد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید والی این ولایت از حکومت مرکزی به صورت شفاهی خواهان حل مشکلات شهرداری شده است. او می‌افزاید، تا کنون شکایتی از سوی شرکت‌های پیمان‌کار که در ساخت‌وساز پروژه‌های زیربنایی شهری سهم دارند، مبنی بر توقف کار پروژه‌ها به دلیل نبود بودجه انجام نشده است. بر اساس معلومات بورد مشورتی شهرداری هرات، هم اکنون در حساب بانکی این نهاد «۴۰۰ میلیون افغانی» از بودجه شهرداری، «دو میلیون و ۲۰۰ هزار یورو» از کمک‌های اتحادیه اروپا، «چهار میلیون دالر» از کمک‌ بانک جهانی، «سه میلیون دالر» از بودجه ویروس کرونا و«۲۰۰ میلیون افغانی» از بودجه ذخیره‌ای که از سال گذشته باقی مانده بود وجود دارد، اما کسی صلاحیت و جرأت برداشت آن را ندارد.

حدود ۲۰ روز پیش، شهردار هرات، به همراه برخی مقام‌های ارشد این نهاد به اتهام دست داشتن در فساد اداری، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مرکز کشور انتقال یافتند، اما تاکنون از سرنوشت آنان خبری نیست. خواستیم دیدگاه اداره‌ مستقل ارگان‌های محلی را در مورد بی‌سرنوشتی شهرداری هرات به دست آوریم، اما با تماس‎های پی‌درپی، مسوولان این نهاد حاضر به پاسخ‌گویی نشدند.

دکمه بازگشت به بالا