شهر هِرت

سیدنبی سجادی

شاید اولین سوالی که پیش بیاید این باشد که چرا باید درباره شهر هِرت نوشت؟ این شهر چگونه شهری است؟ آیا ارزش قلم زدن را دارد؟ در این مورد تعدادی معتقد‌اند این شهر وجود فزیکی ندارد و ماحصل تصورات ذهنی انسان‌ها از نابهنجاری‌ها و دغدغه‌های آزاردهنده‌ی است که در زنده‌گی‌شان تجربه کرده‌اند و بعد، شهری را ترسیم نموده‌اند که در آن قانون، امنیت، حقوق، فرهنگ، دانش، رفاه و امتیازات انسانی وجود ندارد. این شهر شباهتی با اتوپیای اندیشمندان جهان نظیر افلاطون، فارابی و توماس مور ندارد. چنان که در مدینه فاضله‌ی افلاطون و توماس مور، همه چیز اشتراکی است. خانه‌ها و شهر‌ها در این نیک‌شهر، یک‌سان ساخته شده‌اند مردم وقتی از یک قسمت شهر به قسمت دیگر مسافرت می‌کنند، همه‌جا خانه‌ی خودشان است و به پول نقد برای هزینه سفر نیاز ندارند. دروازه‌ی مغازه‌ها، خانه‌ها و سایر مکان‌ها قفل ندارد، بدین معنا که مردم این شهر به رفاه اقتصادی و کمال معنایی رسیده‌اند و با پدیده‌های دزدی، جنایت، چپاول و خیانت کاملاً بیگانه هستند. تمام امور شهر به واسطه‌ی افراد آگاه و دانشمند اداره می‌شود، مالکیت خصوصی لغو شده است و مردم به تمام کودکان شهر، مانند فرزندان خودشان نگاه می‌کنند، دارایی شهر بین همه‌گان مشترک است و پزشکان برای مریضان‌شان خدمات رایگان عرضه می‌دارند. هم‌چنان مدینه‌ی فاضله فارابی بر پایه شریعت و وحی استوار است و هدف این شریعت رهنمون انسان به کمال مادی و معنوی است. تفاوتی که بین آرمان‌شهر مور و افلاطون با مدینه‌ی فاضله فارابی وجود دارد، در کمال مادی و معنایی انسان‌ها است. فارابی علاوه بر رفاه دنیایی؛ بر جهان اخروی نیز تأکید دارد ولی افلاطون و مور بیش‌تر به رفاه مادی و دنیایی می‌پردازند. در هر حال، نسخه‌ی ناقص‌تری از این شهرهای آرمانی در بعضی از کشور‌های جهان در حال تجویز است. به طور مثال: در هالند، دزدی یک پدیده ناآشنا و زشت بدون ترس از قانون برای همه‌گان است و یا در چین دولت و مردم در راستای تطبیق برابری اجتماعی و اقتصادی تلاش می‌کنند، توزیع خدمات در تمام نقاط این سرزمین یک‌سان است.

اما شهر هِرت، در تقابلِ با نیک‌شهرهای اندیشمندان یاد شده قرار دارد. شهر هِرت برعکس، وجود فزیکی دارد و دارای محدوده جغرافیایی است. این شهر همان تصورات منفی انسان‌ها است که دیگر تصور نیست و به یک واقعیت بدل شده است. در این شهر، نابرابری و نابرادری، توزیع نشدن برابر خدمات، دزدی، خیانت، نقض حقوق دیگران، نبود دانش و فرهنگ بی‌داد می‌کند. در ادامه، مفصلاً به ویژه‌گی‌های ساختاری و رفتاری این شهر پرداخته شده است.

در این شهر، دیوار‌های بلندی از سمنت همراه با سیم خاردار که دیدنش روحیه جنگ را در وجود انسان زنده می‌کند، اطراف اماکن دولتی و خانه‌های صاحبان قدرت را حصار بسته است. این دیوار‌ها قرار است این مکان‌ها را از حملات و خطرات احتمالی دشمن محافظت کنند، اما اطراف خانه‌ی هیچ شهروندی از این دیوار‌ها وجود ندارد. انگار دشمن قرار است فقط به این مناطق حصار شده حمله کند، اما در واقعیت امر، هر روز شهروندان، به واسطه دشمنانی که برای دولت فرضی و برای مردم واقعی است، دریده می‌شوند.

مردم شهر تلاش می‌کنند تا امنیت دولت را تأمین کنند و سربازانی که برای گرفتن امنیت شهر تظاهر می‌کنند، برای تأمین امنیت اماکن دولتی کاملاً جدی هستند. از هر سه خانواده نیازمند، یک نفر حاضر می‌شود در بدل مقداری معاش، به نیروهای امنیتی بپیوندد و به محض ورود، مکلفیت دارد از شخص طفیلی و بحران‌سازی که از موقف سیاسی و یا نظامی برخوردار است محافظت کند. چنین است که اکثر نیروهای امنیتی در این شهر مصروف تأمین امنیت مقامات بلندپایه‌ی حکومتی هستند و محافظت از شهروند در حد شعار است و یا بر روی کاغذ‌های تبلیغاتی زیبا می‌نماید.

اگر از حوزه زیبایی‌شناختی به این شهر توجه گردد، دیوار‌های بلند با رویکرد دفاعی و نظامی، زیبایی شهر را به گند می‌کشند. تنها چیزی که زیباست، گام‌های کوچک کودکانی است که بی خبر از همه‌چیز بر شانه‌های بحران قدم می‌گذارند و مقصدشان رسیدن به مدرسه (مکتب) است.

پزشکانی در این شهر ‌اند که برای تداوم درآمدشان، برای مریضان داروی مُسکن تجویز می‌کنند تا مریضان بارها و بارها به آنان مراجعه کنند.

در ساختار و معماری شهر، قدرت دولت و حکومت محسوس نیست. ساختمان‌های بلند با «تیپ» فرهنگی متفاوت در نقطه نقطه‌ی شهر قد برافراشته است و حکایت از استقلالیت مطلق شهروند، بدون مداخله و برنامه‌ریزی دولت در بحث معماری دارند. انگار این شهر تلفیقی از فرهنگ‌های جهانی است. از کنار هر آپارتمان که می‌گذری هزینه ساخت آن، راه‌های درآمد صاحبان آن را به تصویر می‌کشد. جاده‌های خاکی ماحول این آپارتمان‌ها نبود رابطه دولت با شهرسازی و شخصیت و عمل‌کرد آن را به نمایش می‌گذارد.

مردم سنتی با ابزار مدرن در کوچه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌های این شهر دنبال منافع خودشان در وجود دیگری می‌گردند. آنان مدنیت را شبیه تابویی می‌نگرند، گویا از برخورداری از مدنیت، از نشانی یک مکتب معتبر اعتقادی منع شده‌اند و حضور آن باعث فروپاشی شهر و تولید بحران می‌شود. چراغ‌های ترافیک بر بیهودگی خودشان هنگام عبور مقام‌های دولتی می‌گریند و هنگام عبور شهروندان عادی می‌خندند. چنان به این بیهودگی باورمند شده‌اند که هنگام وقوع یک عمل انتحاری، به جای چراغ سرخ، چراغ سبز روشن می‌شود، انگار همه چیز خوب است و انتحاری یک رویداد طبیعی. موترهای شیشه‌سیاه و بدون پلیت، حاملان قانون در این شهر هستند و در هر جای از شهر که بخواهند قانون‌شان را تطبیق می‌کنند و زمانی که به علایم ترافیکی می‌رسند، این علایم حالت قراردادی و قانونی‌شان را در مقابل آن‌ها از دست می‌دهند.

زندان‌های این شهر برداشت فوکو از تولد زندان را بی‌معنا ساخته‌اند، میشل فوکو در اثرش (مراقبت و تنبیه: تولد زندان) بر چگونه‌گی وضعیت زندانیان و رابطه آن‌ها با محافظین زندان می‌پردازد، او معتقد است که کمره‌های مدار بسته در زندان‌ها باعث می‌شود زندانیان تظاهر بر بهبود دیدگاه و رفتارشان کنند. از یک طرف زندانیان در مقابل کمره‌های امنیتی و محافظین، تظاهر می‌کنند آدم‌های خوبی هستند و از طرفی دیگر وجود این کمره‌ها، باعث استرس در آن‌ها می‌شود در حالی که در هیچ جای زندان از حضور این کمره‌ها راحت نیستند. اما زندانیان شهر هِرت، در مقابل محافظین زندان حتا تظاهری به خوب بودن و اصلاح شدن نمی‌کنند و در هیچ جایی از زندان چیزی و یا کسی وجود ندارد که در آن‌ها استرس و ترس ایجاد کند. زندان به هیچ وجه ندامت‌گاه نیست، بلکه بدل به یک محیط آموزشی شده است که زندانیان از این‌جا حرفه‌ای‌تر به آغوش جامعه باز می‌گردند.

هم‌چنان تلاش آدورنو و هورکهایمر در بحث نقد روشن‌گری و ابزاری شدن خرد، در این‌جا به نیمی ارزن نمی‌ارزد. به اعتقاد یک تعداد اندیشمندان، روشنگری انسان‌ها را از چنگ سنت رهایی بخشیده و وارد مرحله جدیدی کرده که در آن مردم از سرچشمه‌ی علم می‌نوشند و راهی را که روشنگری دنبال می‌کند، همان است که علم نشان می‌دهد. اما آدورنو و هورکهایمر، نقدی بر روشنگری وارد می‌کنند و معتقد هستند روشن‌گری در مسیر علم قرار نگرفته است، بلکه بر عکس آن، علم را در استعمار خود در آورده و آن را ابزاری ساخته است و خود روشن‌گری بدل به ایدیولوژی‌ای شده است که افسار این علم استعمار شده را در دست دارد.

اما کاش در شهر هِرت ایدیولوژی خاصی وجود داشت که خرد را ابزاری می‌ساخت. این‌جا چیزی به نام «شبه علم» (Pseudoscience) بر تمام حوزه‌های علمی و دانشگاهی سیطره افکنده است و هیچ نوع تحول و تغییری را تحمل نیست، افراد زیادی برای تجدید حضورشان در این حوزه‌ها، بدل به محافظانی شده‌اند که از ورود هر پدیده‌ای که بقای این نظام را تهدید کند، جلوگیری می‌کنند. شبه‌خرد یک سوء تفاهم است و زمانی به وقوع می‌پیوندد که مردم نخبه و عام یک جامعه باور داشته باشند مسیری را که می‌پیمایند و دیدگاهی را که دارند کاملاً علمی است، بدون در نظر داشت روش علمی و ویژه‌گی‌های آن. شبه علم، مجموعه باورها، عقاید و مسایلی هستند که به دلیل ماهیت خاص‌شان به نادرستی‌شان پی برده نمی‌شود و علم قلم‌داد می‌کنند. هم‌چنان در شهر هِرت، افسانه‌ی علم در کلاس‌های دانشگاهی به واسطه افراد مشخص برای دانشجویان نقل می‌شود. این افراد، بیش‌تر شبیه پیرزن‌‌هایی هستند که در شب‌های زمستانی برای نوه‌های‌شان افسانه می‌گویند و در جریان انتقال آن، بخشی را اضافه می‌کنند و بخشی را که نمی‌خواهند حذف می‌کنند، دانشجویانی که باور دارند در پی آموختن علم‌اند. در این‌جا کم‌تر کسی با مفهوم علم، روش علمی و چیستی علم آشنا است.

شهروندان سنتی با پدیده‌های مدرن آشنا هستند ولی با فرهنگ استفاده‌ی آن‌ها نه، هیچ نوع اندیشه‌ای وجود ندارد که در آن، تقابل سنت و مدرنیته به حد اقلش کاهش پیدا کند. بر عکس حضور پدیده‌های مدرن در این شهر بحران خلق می‌کند. جوانانی که در محیط سنتی تربیت شده‌اند و اکنون با پدیده‌های مدرن روبه‌رو هستند، اراده‌ی برای انتخاب ندارند، کهن‌سالانی که در مقابل این پدیده‌ها سخت مقاومت می‌کنند و جامعه‌ای که ناگزیر است و نمی‌تواند از ورود این پدیده‌ها جلوگیری کند. در نهایت دیدگاه سنتی همراه با ابزار مدرن در عملکرد شهروندان این شهر، شبیه ترکیب ودکا با ویسکی در یک پیک برای کسانی است که تازه می‌خواهند بنوشند و پی‌آمد بعد از نوشیدن، می‌تواند وجود شهر واقعی به نام هِرت باشد.

در نتیجه می‌توان گفت هویت شهر هِرت را نابهنجاری، سوء تفاهم و از هم‌پاشیده‌گی معنا برجسته می‌سازد. شهری که تاریکی آن با نور خورشید روشن نمی‌شود، چراغ‌ها نور می‌فروشند و هر از گاهی در جوی‌چه‌های کنار خیابان‌های آن، خون انسان جریان پیدا می‌کند و به انتهای شهر می‌رسد و در همان انتهای شهر، مدنیت به صلیب کشیده شده است. آری این‌جا شهر هِرت است و من شهروند آن هستم.

 

منابع

۱٫ آدورنو و هورکهایمر (دیالکتیک روشنگری)، مترجمان: فرهاد پور و مهرگان، انتشارات: گام نو، چاپ چهارم، ۱۳۸۳٫

 افلاطون (جمهور)، ترجمه فواد روحانی، تهران: بنگاه ترجمه و نشر کتاب، چاپ سوم، ۱۳۸۸، ص ۲۲۰٫۲

۳٫ ابونصر فارابی(سیاست مدینه)، سیدجعفر سجادی، تهران، سازمان چاپ و انتشارات، ۱۳۷۹، ص۲۳۰

۴٫ توماس مور (اتوپیا)، ترجمه، داریوش آشوری و نادر افشار، تهران شرکت سهامی انتشارات خوارزمی، ۱۳۷۳، ص ۷۹ – ۸۰٫

۵٫ میشل فوکو (مراقبت و تنبیه: تولد زندان)، مترجمان: نیکو سرخوش و افشین جهاندیده، چاپ دوم، ص ۳۵-۴۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن