شهروندانی که قربانی موبایل و موترسایکل می‌شوند: نگرانی از افزایش دزدی‌های مسلحانه در هرات

محمدحسین نیک‌خواه

افزایش دزدی‌های مسلحانه و جرایم جنایی در شهر هرات، انتقادهای زیادی به دنبال داشته است. به تازه‌گی دزدان مسلح برای دزدیدن یک موترسایکل، جوانی ۲۵ ساله را به ضرب گلوله کشتند و برادر و برادرزاده‌اش را زخمی کردند.

افزایش دزدی‌ها، به دنبال رهایی حدود دو هزار مجرم جنایی از زندان مرکزی هرات با دستور رییس‌جمهور به دلیل همه‌گیری کرونا، نگرانی هراتیان را در پی داشته است. کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی کارزاری، تلاش دارند برای تأمین امنیت، دادخواهی کنند.

نماینده‌گان مردم در مجلس نماینده‌گان هم هشدار می‌دهند، اگر سرپرست وزارت داخله برای مهار جرایم در هرات اقدام نکند، بر ضد او در پارلمان اقدام می‌کنند. مقام‌های امنیتی و اداره محلی هرات می‌پذیرند که دزدی‌های مسلحانه و جرایم جنایی نگران‌کننده است، اما از اجرای طرح امنیتی برای مهار جرایم در این شهر خبر می‌دهند.

یک کشته و دو زخمی برای موترسایکل

عکس جوان ۲۵ ساله‌ای که از سوی دزدان مسلح برای دزدیدن یک موترسایکل قربانی شد، در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی در هرات دست‌به‌دست می‌شود. برخی کاربران در سوگ او نوشته‌اند و شرح داده‌اند که «چگونه قامت رسایش با مرمی سارقان، بر زمین افتاد».

برای پرس‌وجو درباره‌ی قتل این جوان، به خانه‌اش رفتم و ماجرا را از زبان برادرش همایون، که در این رویداد زخم برداشته، شنیدم. به روایت همایون، شنبه‌شب، هفتم سرطان، او همراه برادرزاده‌اش قیس، هنگام بازگشت از محل کارشان، درست وقتی که می‌خواستند وارد خانه شوند، از سوی دزدان مسلح تهدید شدند.

یکی از دزدان که سلاح در دست داشت، موترسایکل همایون را گرفت و از او خواست هرچه در جیب‌هایش دارد را بیرون کند. در این هنگام برادر همایون، که چند متر دورتر بود، مشاجره او با دزدان را دید و به کمکش آمد.

با نزدیک شدن خلیل‌احمد، دزدی که سلاح داشت، یک گلوله به صورتش شلیک کرد، مرمی بعدی به پای برادرش همایون خورد و گلوله‌ی سوم، با ایجاد خراشی بر چهره‌ی برادرزاده‌‌ی‌شان، از مقابل چشمانش گذشت و «به گونه‌ای معجزه‌آسا» زنده ماند.

پنج دزدی طی سه روز در یک منطقه

بسم‌الله فتاحی، برادر خلیل‌احمد، که پسر و برادر دیگرش با شلیک دزدان زخم برداشته‌اند، روایت می‌کند که برادرش پس از برخورد گلوله به شفاخانه انتقال یافت و روز یک‌شنبه، هشتم سرطان، جان باخت و پیکرش به خاک سپرده شد.

از صدای خسته و گرفته‌‌اش مشخص بود که در فراق برادرش، ناله و فغان زیادی کرده است. با اشک‌هایی که در چشم‌های غم‌بارش داشت، از بی‌پروایی مقام‌های امنیتی در مهار جرایم شکایت ‌کرد.

او مدعی بود که مقام‌های امنیتی برای بررسی رویداد به محل حادثه حاضر نشدند، اما فرماندهی پولیس هرات با رد این ادعا می‌گوید آمر امنیت هرات شخصاً با وابسته‌گان قربانی دیدار کرد و حتا «لباس او» از سوی آنان پاره شد.

مولوی عبدالشکور، امام مسجد «کوچه کارته» محلی که خلیل‌احمد در آن کشته شد، ادعا دارد که طی سه روز پنج رویداد دزدی مسلحانه در همین محل رخ داده و مقام‌های امنیتی برای مهار جرایم جنایی بی‌پروا هستند.

به گفته‌ی او، دزدان مسلح به حدی جسور شده‌اند که برای یک موترسایکل و تلفن، شهروندان را می‌کشند و در موردی پس از دزدیدن موترسایکل مردی جوان، لباس‌های تنش را هم برده‌اند.

هشدار نماینده‌گان پارلمان به سرپرست وزارت داخله

افزایش جرایم جنایی، دزدی‌های مسلحانه، و قربانی شدن شهروندان برای دزدی موترسایکل و تلفن در هرات، واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته است. برخی کاربران و فعالان شبکه‌های اجتماعی، با نشر تصاویر افرادی که توسط دزدان مسلح کشته شده‌اند، از ناتوانی حکومت محلی در مهار جرایم جنایی انتقاد دارند.

اعضای شورای ولایتی و نماینده‌گان هرات در پارلمان، افزایش جرایم جنایی و دزدی‌ها را در این شهر نگران‌کننده می‌دانند. سیدعظیم کبرزانی، عضو مجلس نماینده‌گان، در نشست روز دوشنبه مجلس، مقام‌های امنیتی و اداره محلی هرات را به ضعف مدیریت در تأمین امنیت متهم کرد. او در صحبت‌هایش هشدار داد، اگر شخص سرپرست وزارت داخله، برای مهار جرایم جنایی در هرات اقدام نکند، نماینده‌گان برایش رأی اعتماد نمی‌دهند و بر ضد او در پارلمان تبلیغ می‌کنند.

نوراحمد حیدری، عضو شورای ولایتی هرات، در صحبت با ۸صبح می‌گوید افزون بر افزایش ناامنی در ولسوالی‌ها، باج‌گیری و دزدی‌های مسلحانه در شهر هرات نیز افزایش یافته است. او می‌افزاید، صدها زندانی که مرتکب جرایم جنایی بودند، طی روزهای گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا، از زندان هرات رها شدند و با ضعف مدیریت مقام‌های امنیتی، جوانان را به قتل رسانده و اموال‌شان را می‌بَرند.

واکنش والی و فرمانده پولیس هرات

سیدوحید قتالی، والی هرات، در صحبت با ۸صبح می‌گوید تمام واقعات دزدی مسلحانه طی ۴۸ گذشته در این شهر، تنها یک فوتی داشته است، اما در نشست شورای نظامی فیصله شد که پولیس در کنار ولسوالی‌ها، روی تأمین امنیت شهر هم تمرکز کند.

والی هرات می‌گوید: «من نمی‌خواهم چیزی را پنهان کنم، نگران دزدی‌های داخل شهر هستم، تمام آن را به فقر ارتباط نمی‌دهم، با این که مسأله‌ی فقر جدی است، اما شما تدابیر شدید امنیتی را می‌بینید.»

عبیدالله نورزی، فرمانده پولیس هرات، در گفت‌وگو با ۸صبح از بازداشت روزانه دست‌کم ۱۰ دزد و مجرم در شهر هرات سخن می‌زند. به گفته‌ی او، میزان جرایم جنایی در هرات، در مقایسه با دیگر ولایت‌های کشور اندک است و آمار ثبت شده در فرماندهی پولیس، این را ثابت می‌کند.

به تازه‌گی تصاویر دو جوان هراتی که از سوی مردان مسلح کشته شدند، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت و نگرانی هراتیان را برانگیخت، اما والی و فرمانده پولیس این ولایت، که عمل‌کردشان به دلیل افزایش دزدی‌ها انتقادهایی را به همراه داشته، از تلاش برای مهار جرایم، بازداشت دزدان و کاهش سطح دزدی‌ها اطمینان می‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن