ارگ به طالبان: جنگ نامشروع را پایان داده و به روند صلح بپیوندید

۸صبح، کابل: حکومت افغانستان به اعلام عملیات بهاری گروه طالبان واکنش نشان داده و آن را نشانه‌ی واضح اصرار این گروه بر دوام «جنگ نامشروع» در افغانستان دانسته است.

در یک خبرنامه‌‌ی ارگ ریاست جمهوری که روز شنبه، ۲۴ حمل نشر شد، آمده است که حکومت این اقدام «جنگ‌جویانه» گروه طالبان را به شدت محکوم می‌کند. در خبرنامه تصریح شده است که حکومت افغانستان در حالی که آماده است از هرنقطه خاک و شهروندان کشور دفاع کند، بار دیگر از رهبری گروه طالبان می‌خواهد تا از ادامه‌ی «جنگ نامشروع و تحمیلی» دست کشیده و به دعوت بدون شرط مردم و دولت افغانستان برای مذاکرات صلح پاسخ مثبت دهد.  

در خبرنامه آمده است که به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستور داده شده است تا در مطابقت به اصل دفاع از تمامیت ارضی کشور، در دفاع از مردم  و کشور تمام تدابیر لازم امنیتی را اتخاذ کرده و از سنگرهای خود با قوت دفاع کنند.

ارگ ریاست جمهوری هم‌چنان گفته است که طالبان در حالی عملیات بهاری خود را اعلام می‌کند که به «ابتکار و اصرار» حکومت تلاش‌های صلح برای پایان دادن به «جنگ تحمیلی» در کشور به شدت ادامه دارد و گروه طالبان با هیأت مذاکره‌کننده امریکا وارد مذاکرات مستقیم شده‌اند.

پیش‌تر گروه طالبان عملیات بهاری خود را تحت نام «الفتح» اعلام کرد و از تشدید جنگ علیه نیروهای امنیتی افغان و مأموریت حمایت قاطع خبر داد. این گروه هم‌چنان گفته بود که این عملیات در واکنش به پلان امنیتی خالد برای سال جاری اعلام شده است.

اما حکومت افغانستان گفته است که ادعای طالبان در این مورد نادرست است و حکومت افغانستان برای آغاز عملیات جنگی فراخوان نداده است، بلکه موانعی که در مقابل صلح بود را از میان برداشته و ادامه جنگ را به نفع کشور نمی‌داند. ارگ ریاست جمهوری در عین حال از آن شمار از رهبران و اعضای گروه طالبان که با اعلام عملیات بهاری گروه طالبان مخالف‌اند، خواسته است تا در صف مردم و حکومت قرار بگیرند و علیه جنگ در کشور صدا بلند کنند.

اعلام عملیات بهاری گروه طالبان تاکنون با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، آن را محکوم نموده و اقدامی غیرمسوولانه گروه طالبان در آستانه تلاش‌های صلح در کشور عنوان کرده است.

پیش‌تر وزارت دفاع ملی اعلام عملیات «الفتح» را تلاش طالبان به منظور خلق «مورال کاذب» برای جنگ‌جویانش خوانده و از تدابیر امنیتی به هدف دفع حملات گروه طالبان خبر داده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن