ارگ اتهامات عبدالله درباره سوء استفاده از صلاحیت‌های وظفیه‌ای توسط رییس جمهور غنی را رد کرد

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری اتهامات عبدالله عبدلله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی و رییس دسته انتخاباتی «ثبات‌ و هم‌گرایی» درباره سوء استفاده رییس جمهور غنی از امکانات دولتی به هدف کمپین انتخاباتی را رد کرد.

عبدالله عبدالله روز یک‌شنبه، بیست‌وچهارم سنبله، در یک همایش انتخاباتی در کابل، رییس جمهور غنی را متهم کرد که از امکانات دولتی برای اهداف انتخاباتی استفاده ابزاری می‌کند. او به صورت مشخص از «مرکز توحید» در ارگ ریاست جمهوری یاد کرد و گفت که رییس جمهور از این مرکز با والیان کنفرانس ویدیویی به هدف کمپین انتخاباتی می‌گیرد. به گفته او، این مرکز به هدف هم‌آهنگی نیروهای امنیتی به هدف مبارزه با تروریسم ساخته شده است. آقای عبدالله هم‌چنان گفت که رییس جمهور غنی برخی از تاجران را تهدید کرده است تا از او حمایت کنند. او این اقدام رییس جمهور غنی را غیرقانونی خواند و خواهان بررسی آن از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی شد.

او از جانب دیگر تأکید کرد که پس از این فرمان‌های رییس جمهور غنی که جنبه کمپینی داشته باشد، اجرایی نخواهد شد. 

با این حال ارگ ریاست جمهوری گفته است که همه اتهاماتی که از سوی رییس اجرایی مطرح شده بی‌اساس است.

در یک اعلامیه ارگ ریاست جمهوری در این مورد آمده است: «آقای غنی، در حالی که نامزد ریاست جمهوری است، رییس جمهور برحال افغانستان نیز می‌باشد و بر بنیاد قوانین نافذ‌ کشور، به ویژه ماده‌ی شصت ‌و چهارم قانون اساسی، صلاحیت‌های خویش را در بخش‌های اجرایی، قضایی و تقنینی اعمال می‌کند.»

پیش از این شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری محمداشرف غنی را به سوء استفاده از صلاحیت‌های وظفیه‌ای متهم کرده بودند. اما ارگ ریاست جمهوری گفته است که این اتهام مردود است و تمامی اجراآت حکومتی در روشنی قانون اساسی و دیگر قوانین صورت گرفته است.

ارگ ریاست جمهوری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته است که همان‌گونه که رییس جمهور به عدم مداخله در امور انتخابات متعهد است، دیگر نامزدان نیز به قانون اساسی احترام کنند و مانع اجرایی قانون و احکام حکومتی نشوند.

انتخابات ریاست جمهوری قرار است تا ۱۲ روز دیگر در ششم میزان برگزار شود. کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری این انتخابات اعلام آماده‌گی کامل کرده است و هم‌زمان با آن نهادهای امنیتی نیز از آماده‌گی برای تأمین انتخابات ششم میزان اطمینان داده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن