ارگ: خلیل‌زاد در باره سفرها و برنامه‌هایش به رهبران حکومت معلومات داد

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در ادامه هفتمین دور سفرهای خود در پیوند به پروسه صلح افغانستان، به کابل آمده است. بر اساس یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، زلمی خلیل‌زاد در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی در مورد برنامه‌های آینده‌اش معلومات داده است.

در این دیدار، محمداشرف غنی رییس جمهور، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و دیگر مقام‌های حکومتی حضور داشته‌اند. به نقل از خبرنامه این دیدار شام روز شنبه، هفتم ثور در ارگ ریاست جمهوری انجام شده است.

ارگ ریاست جمهوری هم‌چنان اعلام کرده است که در این دیدار ضمن آن‌که خلیل‌زاد در مورد سفرها و برنامه‌هایش به رهبران حکومت وحدت ملی معلومات داده است، دو طرف روی احیای گفت‌وگوی بین‌الافغانی تأکید کرده و ایجاد زمینه مذاکرات مستقیم «تحت رهبری حکومت» را مهم بر شمرده‌اند.

در همین حال، سپیدار با نشر خبرنامه‌ای از دیدار عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی و صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزیر امور خارجه کشور با زلمی خلیل‌زاد خبر داده است. به نقل از خبرنامه، آقای عبدالله در این دیدار که روز یک‌شنبه، هشتم ثور انجام شده، به نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، آماده‌گی حکومت و مردم افغانستان را در روند صلح اعلام کرده است. هم‌چنان رییس اجرایی از اجماع نظر اتحادیه اروپا، روسیه و چین در پیوند به پروسه صلح کشور استقبال کرده است. در این نشست دو طرف بر اصل مذاکرات بین‌الافغانی همه شمول، اجماع بین‌المللی و منطقه‌ای در حمایت از صلح، مبارزه مشترک با تروریسم و ادامه تلاش‌ها برای دست یافتن به صلح تأکید کرده‌اند.

عبدالله: از تلاش‌ها برای برقراری صلح عادلانه و دایمی حمایت می‌کنیم

دور هفتم سفر آقای خلیل‌زاد در بیست‌ویکم ماه جاری میلادی آغاز شده و تا یازدهم ماه مِی ادامه خواهد یافت. آقای خلیل‌زاد در این دور از سفرهایش به افغانستان، هند، بریتانیا، پاکستان، روسیه و قطر سفر می‌‎کرد. زلمی خلیل‌زاد تاکنون به بریتانیا، روسیه و افغانستان سفر کرده است و قرار است که به کشورهای دیگر نیز سفر کند. هدف عمومی این دور سفرهای آقای خلیل‌زاد، تسهیل روند صلح همه‌جانبه در افغانستان خوانده شده است. هم‌چنان ایجاد اجماع بین‌المللی و پیش‌برد مذاکرات با گروه طالبان از دیگر اهداف این دور از سفرهای نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان عنوان شده است.

دکمه بازگشت به بالا