گزارش سیگار از جنگ افغانستان؛ افزایش ۵۰ درصدی خشونت‌های طالبان توافق‌نامه دوحه را تهدید می‌کند

حسیب بهش

بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشش به کانگرس امریکا، گفته است که خشونت‌های گروه طالبان در جریان ماه‌های جولای، آگست و سپتامبر در مقایسه با ماه‌های اپریل، می و جون ۲۰۲۰ میلادی حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است. به گفته‌ی سیگار، مقام‌های بلندرتبه امریکایی بارها تاکید کرده‌اند که حملات طالبان بالاتر از«مقیاس فصلی» و «خیلی زیاد» بوده است. این نهاد در گزارشش هم‌چنان گفته است که سطح عملیات‌های زمینی نیروهای امنیتی در این سه ماه در مقایسه با آمارهای یک سال اخیر به بالاترین میزان آن رسیده است. این در حالی است که با توجه به بسته شدن این گزارش در پایان ماه سپتامبر، سیگار خشونت‌ها در ماه اکتبر سال روان را درج گزارشش نکرده است. مقام‌ها در حکومت نیز تایید می‌کنند که خشونت‌های گروه طالبان پس از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به گونه‌ی چشم‌گیری افزایش داشته و سطح درگیری‌ها از حدود ۱۰ ولایت به ۲۰ تا ۲۹ ولایت گسترش یافته است. طالبان اما افزایش در خشونت‌ها را رد کرده، تصریح می‌کنند که تحرکات این گروه در حال حاضر به واکنش‌ها محدود شده است.

سیگار در گزارش فصلی خود به کانگرس امریکا، از افزایش خشونت‌های طالبان در کشور خبر داده است. این نهاد گفته است که در جریان ماه‌های جولای، آگست و سپتامبر، گروه طالبان خشونت‌هایش را خلاف توافق‌نامه دوحه حدود ۵۰ درصد افزایش داده است. به گفته‌ی این نهاد، حملات طالبان در جریان دو هفته اخیر ماه سپتامبر افزایش چشم‌گیری داشته و به تلفات گسترده نیروهای امنیتی و غیرنظامیان منجر شده است. بر‌اساس آمارهایی که سیگار ارایه کرده است، دست‌کم ۸۷۶ غیرنظامی در جریان این سه ماه کشته و یک هزار و ۶۸۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. بدین ترتیب، این نهاد تصریح کرده است که طالبان حملات‌شان را در مقایسه با ربع دوم سال روان میلادی حدود ۴۲ درصد افزایش داده‌اند. این آمار در واقع بلندترین آمار تلفات غیرنظامیان پس از ربع سوم ۲۰۱۹ میلادی است.

براساس آمارهای سیگار، ۴۰ درصد این تلفات توسط افراد ناشناس به غیرنظامیان وارد شده است. این آمار در مقایسه با آمارهای ربع دوم سال روان میلادی حدود ۵۵ درصد افزایش داشته است. افزون بر این، طالبان ۳۸ درصد، داعش سه درصد و شبکه حقانی دو درصد در این تلفات نقش داشته‌اند. سیگار هم‌چنان گفته است که هشت درصد تلفات توسط نیروهای امنیتی به غیرنظامیان وارد شده است. از میان این تلفات، ۴۱ درصد آن در نتیجه انفجارها، ۲۹ درصد به دلیل درگیری‌های مستقیم، ۱۲ درصد توسط درگیری‌های غیرمستقیم (راکت‌پراگنی‌ها) و پنج درصد توسط حملات هوایی نیروهای افغان بر غیرنظامیان تحمیل شده است. به گفته‌ی سیگار، حملات نیروهای هوایی افغان بر مواضع طالبان در ربع سوم سال روان میلادی چند برابر افزایش یافته است.

بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان در این گزارش گفته است که برخی از مقام‌های امریکا، از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه، مارک اسپر وزیر دفاع و زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در ماه‌های اخیر تصریح کرده‌اند که خشونت‌های گروه طالبان در مقایسه با تعهدی که در دوحه کرده بودند، «بسیار زیاد» بوده است. سیگار نیز درصدی خشونت‌های طالبان در ربع سوم سال روان را «بالاتر از مقیاس فصلی» آن خوانده است. یک ناظر کلیدی پنتاگون نیز هشدار داده است که حملات گسترده طالبان در سراسر کشور می‌تواند توافق دوحه را تضعیف کند. این مورد را پنتاگون نیز با سیگار در میان گذاشته است. یک بازرس سیگار به پنتاگون وزارت دفاع امریکا نیز تصریح کرده است که هدف طالبان از خشونت‌ها، آزار و تضعیف دولت است، اما تلاش کرده‌اند که این خشونت‌ها را در سطحی که تصور می‌کنند در توافق‌نامه صلح گنجانیده شده، حفظ کنند.

نهادهای امنیتی نیز می‌گویند که خشونت‌های طالبان پس از توافق‌نامه صلح امریکا و این گروه افزایش یافته است. فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع، روز جمعه، شانزدهم عقرب، به روزنامه ۸صبح گفت که سطح خشونت‌ها پیش از توافق‌نامه صلح دوحه به حدود ۱۰ ولایت محدود شده بود، اما اکنون دامنه خشونت‌ها و تحرکات ضدامنیتی طالبان به ۲۰ تا حتا ۲۹ ولایت گسترش یافته است. او افزود که بیش‌ترین تلفات در جریان این خشونت‌ها به غیرنظامیان وارد می‌شود. آقای امان گفت که نیروهای امنیتی در حالت دفاعی فعال قرار دارند و همه‌ی تحرکات، فعالیت‌ها و عملیات‌ها در پاسخ به حملات طالبان صورت می‌گیرد، زیرا به گفته‌ی وی، آنان مجبور اند که در صورت حمله طالبان، از خود و مردم دفاع کنند.

از سویی هم، گروه طالبان می‌گویند که سطح خشونت‌های جنگ‌جویان این گروه کاهش یافته و مطرح کردن بحث افزایش خشونت‌ها «نادرست» است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، افزود که اگر بحث افزایش خشونت‌ها در میان باشد، باید این آمار با سال‌های پیش‌تر مقایسه شود. او گفت که عملیات گسترده این گروه در سطح شهرها وجود ندارد و حملات تهاجمی طالبان نیز به واکنش‌ها محدود شده است. وی افزود که جنگ‌جویان طالبان حملات‌شان در اطراف را تنها به مقاومت برای جلوگیری از ایجاد پاسگاه‌ها و تصرف نقاط زیر تسلط‌شان محدود کرده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد تصریح کرد که خشونت‌ها در تخار، ننگرهار، فاریاب و هلمند به دلیل تحرک‌های نیروهای امنیتی افزایش یافته است و به گفته‌ی وی، «حق دفاع از تعرض» برای این گروه مصون است.

پیش از این یوناما نیز از افزایش خشونت‌های طالبان در جریان نُه ماه سال روان میلادی سخن گفته بود. به گفته‌ی این نهاد، دست‌کم دو هزار و ۱۱۷ غیرنظامی از اول جنوری تا آخر سپتامبر ۲۰۲۰ کشته و سه هزار و ۸۲۲ تن زخمی شده‌اند. پیش‌تر امریکا گفته بود که با طالبان در مورد کاهش شمار عملیات‌های این گروه توافق کرده است. با این حال، میزان خشونت‌ها در جریان ماه اکتوبر سال روان به گونه‌ی چشم‌گیری افزایش یافته است. به تاز‌‌گی در حمله بر دانشگاه کابل، ۲۲ تن کشته و ۲۷ تن زخمی شدند. گروه طالبان دست داشتنش در این حمله را رد کرد، اما مقام‌ها در حکومت این گروه را مسوول حمله بر دانشگاه کابل خواندند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن