هشدار چین از پی‌آمد جنگ این کشور با امریکا

ویفنگه، وزیر دفاع چین، هشدار داده است که اگر جنگی بین این کشور و امریکا در بگیرد، برای تمام جهان فاجعه‌بار خواهد بود. او هم‌چنان از امریکا خواسته است که در امور مربوط به اختلافات امنیتی و سرزمینی چین با همسایه‌گانش از جمله تایوان مداخله نکند.

به گزارش یورونیوز، چین از تشدید حمایت دولت دونالد ترامپ از استقلال و دموکراسی در تایوان در روزهای اخیر و نیز از عبور ناوهای امریکایی از تنگه تایوان به شدت ناخرسند است. به گزار این رسانه، ویفنگه که روز یک‌شنبه در نشست وزرای دفاع آسیا در سنگاپور موسوم به «شانگری‌لا» سخن می‌گفت، تأکید کرد که چین با هر کسی که بخواهد در روابط این کشور با تایوان مداخله کند، «تا آخر مبارزه خواهد کرد». چین استقلال تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و این جزیره را جزئی از خاک خود می‌داند.

سخنان وزیر دفاع چینیک روز پس از آن مطرح می‌شود که وزیر دفاع موقت امریکا در همین رویداد بین‌المللی به طور تلویحی از دولت چین انتقاد کرد. پاتریکشاناهان روز شنبه بدون نام بردن از چین گفته بود: «بزرگ‌ترین تهدید درازمدت برای کشورهای حوزه اقیانوس هند و آرام را کسانی ایجاد می‌کنند که به دنبال تضعیف نظام قانونمند جهانی هستند. آن‌ها ضمن بی‌ثبات کردن منطقه در تلاش هستند تا جوامع پویا و متکثر آن را در خدمت منافع انحصاری خود بگیرند.»

آقای «وی» در واکنش به این اظهارات ضمن اعلام این‌که تحرکات چین در آسیا تنها در جهت «دفاع از خود» است و در برابر حمله به منافعش واکنش انجام خواهد داد، گفت: «چین تا زمانی که مورد حمله قرار نگرفته به کسی حمله نمی‌کند. چین و امریکا هر دو می‌دانند که هر گونه صف‌آرایییا جنگ میان آن‌ها برای هر دو طرف و برای کل جهان پیامدهای فاجعه‌باری خواهد داشت.»

او هم‌چنین هشدار داد که هر گونه «دخالت خارجی» در امور مربوط به روابط چین و تایوان «محکوم به شکست» خواهد بود. وزیر دفاع چین در این زمینه گفت: «هر کسی که به خود جرأت بدهد تایوان را از چین جدا کند، ارتش چین چاره‌ای جز نبرد به هر قیمتی نخواهد داشت.»

این اظهارات تند در حالی مطرح می‌شود که امریکا و چین در بحبوحه جنگ تجاری بر سر تعرفه کالاهای وارداتییکدیگر هستند. امریکا مانند بسیاری از کشورهای جهان روابط رسمی و مستقلی با تایوان ندارد ولی مهم‌ترین پشتیبان و تامین‌کننده‌یسلاح این کشور است.

دکمه بازگشت به بالا