همکاری چین با بعضی از شرکت‌های امریکایی متوقف خواهد شد

دولت و شرکت‌های چینی از همکاری با شرکت‌های امریکایی که به تایوان اسلحه بفروشند، خودداری خواهند کرد.

به گزارش صدای امریکا به نقل از رویترز، این تصمیم دولت چین و شرکت‌های این کشور از سوی یک سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام شده است. دولت چین پیش‌تر هم تهدید کرده بود که شرکت‌های دخیل در فروش اسلحه به تایوان، از سوی این کشور تحریم خواهند شد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده هفته‌ی گذشته تأیید کرده بود که احتمال فروش بیش از ۲ میلیارد سلاح امریکایی به تایوان وجود دارد.

همان زمان دولت چین از امریکا خواسته بود که این روند را متوقف کند.

وزارت دفاع تایوان ماه گذشته خبر داده بود که درخواست خرید این تجهیزات را به امریکا ارایه کرده است. هنوز مشخص نیست که تایوان دقیقاً در چه تاریخی این درخواست را مطرح کرده است، اما از زمان ارسال درخواست، مقام‌های امریکا ۱۲۰ روز برای پاسخ دادن به این درخواست فرصت دارند.

چین به همه ارتباط‌های رسمی و فروش سلاح از سوی ایالات متحده به تایوان معترض است. بیجینگ عقیده دارد که این کار دخالت در امور داخلی و برخلاف تعهداتی است که واشنگتن پیش‌تر به چین داده بود.

بیجینگ، تایوان را بخشی جدانشدنی از چین می‌داند و خود را تنها مرجع قانونی در تعامل با امریکا و کشورهای جهان می‌خواند.

سیاست ایالات متحده در این زمینه شناسایی «چین واحد» است؛ اما مطابق قانون می‌تواند به تایوان برای دفاع از خود کمک کند و به این کشور سلاح بفروشد.

زمستان سال گذشته شی جین پینگ، رییس جمهور چین، گفته بود که کشورش به دنبال یک‌پارچگی صلح‌آمیز با تایوان است، اما استفاده احتمالی از «زور» برای کنترل این جزیره را نیز رد نکرده بود.

تسای اینگ ون، رییس جمهور تایوان، در واکنش به این سخنان از جامعه بین‌الملل خواسته بود تا با حمایت از تایوان، به این کشور برای مواجهه با چین کمک کنند.

واشنگتن روابط رسمی با تایوان ندارد، اما بر اساس قانون موظف به کمک به دفاع از آن جزیره است. پنتاگون از سال ۲۰۱۰ تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد دالر تسلیحات به تایوان فروخته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن