چین: امریکا باید مسوولیت بازسازی افغانستان را بر عهده بگیرد

۸صبح، کابل: وزیر امور خارجه چین در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های شانگهای گفت که خروج شتاب‌زده امریکا از افغانستان مشکلات زیادی را به بار آورده است و این کشور باید افغانستان را بازسازی کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، وانگ‌یی، وزیر امور خارجه چین روز جمعه، بیست‌وششم سنبله در یک نشست چهارجانبه با وزیران خارجه روسیه، ایران و پاکستان گفته است که امریکا باید مسوولیت بازسازی افغانستان را به عهده بگیرد و به این کشور کمک‌های اقتصادی و بشردوستانه فراهم کند.

در این نشست، وانگ‌یی با اشاره به مشکلات به بار آمده در افغانستان گفته است که ساختار سیاسی جدید در افغانستان هنوز شکل نگرفته است، درگیری‌های قومی و مذهبی جدی است، خطرات درگیرهای محلی زیاد است و مردم با مشکلات رفاهی مواجه‌اند و چشم‌انداز توسعه در این کشور نیز نامشخص است.

با این وصف، به گفته وزیر امور خارجه چین، امریکا باید به تعهدات خود پابند باشد و مسوولیت بازسازی افغانستان را به عهده بگیرد، فرار از مسوولیت بازسازی افغانستان اشتباه است.

در همین حال، وزیر امور خارجه چین تأکید کرده است که کشورش، روسیه، ایران و پاکستان باید تلاش کنند تا امریکا را برای بازسازی افغانستان متقاعد کنند.

دکمه بازگشت به بالا