چین به طالبان: خواسته‌های جامعه بین‌المللی را برآورده کنید

۸صبح، کابل: چین از طالبان خواسته است که خواسته‌های جامعه بین المللی بر آورده کنند و به این جامعه مدغم شوند.

لیجیان ژائو، سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه، ۲۸ جدی، گفته است که طالبان باید به خواسته‌های جامعه بین‌المللی پاسخ دهند، یک ساختار سیاسی باز و فراگیر ایجاد کنند و سیاست‌های داخلی و خارجی ملایمی در نظر بگیرند.

به نقل از روزنامه گلوبال تایمز چین، سخنگوی وزارت خارجه آن کشور تصریح کرده است که طالبان باید با تروریسم مبارزه کنند، با کشورهای دیگر در سطح جامعه بین‌المللی دوست باشند و در این جامعه مدغم شوند.

هم‌چنان لیجیان از جامعه بین‌المللی خواسته است که به استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام بگذارد و از پیشرفت مردم افغانستان در مسیر توسعه مناسب و تحقق ثبات در این کشور حمایت کند.

طالبان که در ۲۴ اسد سال روان قدرت را به دست گرفتند، هنوز از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده‌اند.

این در حالی است که معاون سیاسی رییس الوزرای حکومت سرپرست طالبان، در دیدارش با سفیر ناوری در افغانستان، گفته است حکومت آنان همه شرایط به رسمیت شناخته شدن را تکمیل کرده‌ است.

گفتنی است که روز دوشنبه، ۲۷ جدی، گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، رهبران طالبان افغانستان را به نهادینه کردن تبعیض جنسیتی و خشونت علیه زنان و دختران متهم کردند.

به گفته این کارشناسان، اکثریت  دختران از صنف ۷ تا ۱۲ بر اساس جنسیت خود از دست‌رسی به مکتب محروم شده‌اند.

هم‌چنان کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از گزارش‌های مربوط به قتل های مرموز و آواره‌گی اجباری اقلیت‌های قومی و مذهبی ابراز نگرانی کرده‌اند.

طالبان پیش‌تر وعده داده‌اند که همه مکاتب دختران در سال پیش‌رو بازگشایی می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا