چین یک میلیون ایغور را به اردوگاه کارگری برده است

به نقل از دویچه‌وله، چین بیش از یک میلیون ایغور  را در کمپ‌ها نگهداشته است. کمیته سازمان ملل متحد برای مبارزه علیه نژادگرایی و تبعیض در ژنیو گزارش داد که اعضای این اقلیت مسلمانان در نهادهای به اصطلاح ضد افراط گرایی در چین نگهداری می شوند. گی مک دوگال، رییس کمیته می‌گوید دو میلیون دیگر ایغور و دیگر اقلیت های مسلمان در مراکز سیاسی تجدید تربیت انتقال یافته اند که اکثریت آن‌ها هرگز با اتهام‌های مشخص محاکمه یا محکوم نشده اند.

ایغورها بخشی از جامعه‌ی چین اند که با جمعیت مسلمان ترک نزدیکی دارند و با چین پیوند فرهنگی و هم نژادی دارند. حزب کمونیست چین در برابر هرگونه اقدام استقلال طلبی ایغورها واکنش سرکوب گرایانه پیشه می‌کند. گفته می‌شود که از سال ۲۰۱۶ به این طرف، سرکوب و نظارت از ایغورها به گونه چشم‌گیر شدت گرفته و چند صد اردوگاه کارگری نیز ایجاد شده است.

سازمان های مدافع حقوق بشری نسبت به نقض روزمره حقوق بشر ابراز نگرانی کرده و در مورد شکنجه، بدرفتاری و القاع آموزش های عقیدتی سخن گفته اند. رسانه‌های دولتی چین یک هفته پیش تایید کرده بودند که حدود نیم میلیون نفر تنها در سه ماه نخست امسال از منطقه سین کیانگ، نقل مکان نموده اند «تا ثبات اجتماعی را بهبود بخشند.»

صدها مسلمان هوئی، جمعه گذشته در برابر تخریب یک مسجد در چین دست به اعتراض زدند. بیش از بیست میلیون مسلمان در چین زندگی می‌کنند. دو گروه بزرگ مسلمانان را هوئی‌ها و ایغورها تشکیل می‌دهند که در مجموع ده میلیون پیرو را احتوا می‌کنند. هوئی‌ها نام یک گروه قومی بزرگ در چین است که در شمال این کشور زندگی می‌کنند.

منطقه سین کیانگ در غرب چین، جایی که ایغورها مسکن گزین اند، به مثابه کوره‌ی تنش پنداشته می‌شود. پس از ناآرامی های خونین سال ۲۰۰۹ و رشته‌ای از حملات تروریستی، نیروهای امنیتی به گونه جدی در برابر اقلیت‌ها عمل می‌کنند. این جمعیت ترک تبار از لحاظ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی زیر فشار دستگاه حاکم چین خود را احساس می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا