چین تعرفه‌های جدید امریکا را «بزرگ‌ترین جنگ تجاری تاریخ» خواند

اجرای تعرفه‌های جدید امریکا بر شماری از کالاهای وارداتی از چین از بامداد جمعه (۱۵ سرطان) آغاز شد و در مقابل، چین با تأکید بر اقدامات تلافی‌جویانه این رویارویی را «بزرگ‌ترین جنگ تجاری در تاریخ اقتصاد» خواند.

به نقل از رادیو فردا، در مرحله‌ی فعلی که اجرای آن از جمعه آغاز شد، دولت امریکا تعرفه‌ی برخی کالاهای وارداتی از چین را -که ارزش آن‌ها به ۳۴ میلیارد دلار می‌رسد- به ۲۵ درصد رساند.

وزارت خارجه‌ی چین روز جمعه اعلام کرد که تعرفه‌های تلافی‌جویانه «دقیقاً به همان میزان» بلافاصله به اجرا گذاشته شد. با این حال به نوشته‌ی آسوشیتدپرس، وزارت بازرگانی چین هنوز داده‌ی جدیدی منتشر نکرده و دقیقاً روشن نیست که کدام کالاهای امریکایی مشمول تعرفه شده‌اند.

در فهرستی که چین قبلاً از واردات امریکایی احتمالاً مشمول تعرفه منتشر کرده بود، از جمله کالاهایی همچون دانه سویا، موترهای الکتریکی و ویسکی دیده می‌شد.

همچنین شامگاه جمعه چین اعلام کرد که بار دیگر از امریکا نزد سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است.

دونالد ترمپ بارها چین را متهم کرده است که پیشرفت اقتصادی خود را از طریق سرقت مالکیت معنوی محصولات امریکایی شکل می‌دهد.

کسری تراز تجاری امریکا در برابر چین پارسال به رقم بی‌سابقه‌ی ۳۷۵ میلیارد دالر رسید. به گفته‌ی آسوشیتدپرس، همین موضوع آتش خشم دونالد ترمپ را شعله‌ور کرده است.

رییس جمهور امریکا گفته است دو هفته بعد برخی دیگر از واردات چین، به ارزش ۱۶ میلیارد دالر نیز مشمول تعرفه خواهند شد و اگر چین خواسته‌های واشینگتن را نپذیرد و دست به تلافی بزند او آماده است که کالاهای چینی مشمول تعرفه را تا ۵۵۰ میلیارد دالر هم برساند.

مقام‌های اقتصادی دولت ترمپ چین را متهم می‌کنند که با به کار بستن ترفندهایی، از جمله دزدی سایبری قصد دارد تمامی شگردهای اصلی فن‌آوری‌های امریکا را از آن خود کند و به برتری اقتصادی ایالات متحده در حوزه‌ی فن‌آوری پایان دهد.

چین این اتهام‌ها را رد کرده است و چند هفته پیش نیز هیأت مذاکره‌کننده‌ای را برای دست‌یابی به تفاهمی در این زمینه روانه‌ی واشنگتن کرد.

خبر اقدام تلافی‌جویانه‌ی چین در حالی منتشر شده است که مقام‌های روسیه نیز از وضع تعرفه‌های جدید بر واردات امریکایی خبر داده‌اند.

مسکو روز جمعه اعلام کرد در واکنش به اقدام امریکا در وضع تعرفه بر فولاد و آلومینیوم روسیه، تعرفه‌ی برخی کالاهای امریکایی از جمله ماشین‌آلات و تجهیزات نفت و گاز را بین ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد.

پیش از این اتحادیه‌ی اروپا نیز در اعتراض به اقدام مشابه ایالات متحده، تعرفه‌هایی بر شماری از واردات از امریکا وضع کرد.

دونالد ترمپ که از زمان مبارزات انتخاباتی‌اش بر شعار «اول امریکا» تأکید می‌کرد، در یک سال گذشته نیز بارها از این‌که به گفته‌ی او، سایر کشورها، اقتصاد و امنیت خود را به هزینه‌ی امریکا بهبود می‌دهند، انتقاد کرده است.

دکمه بازگشت به بالا