چین و روسیه در مسایل جهانی «با صدای واحد» صحبت می‌کنند

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه توافق کرده‌اند که همکاری‌های دوجانبه را گسترش دهند و در مورد مسایل جهانی «با صدای واحد» صحبت کنند.

وزیران خارجه چین و روسیه، روز چهارشنبه، ۳۰ مارچ در آنهویی، شرق چین در حاشیه نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان با هم دیدار کردند.

وزارت امور خارجه روسیه در خبرنامه‌ای گفته است که در این دیدار، دو طرف توافق کردند تا همکاری‌های خود را عمیق‌تر کنند.

در همین حال تلویزیون فونیکس چین گزارش داده که وانگ‌‌ یی گفته است، چین و روسیه «در آزمون آشفته‌گی بین‌المللی مقاومت کرده‌اند و به طور انعطاف‌پذیر به توسعه همکاری‌ها ادامه داده‌اند.»

این در حالی است که‌ کشورهای غربی گفته‌اند، چین از محکوم کردن حمله نظامی روسیه بر اوکراین خودداری کرده و برعکس غرب را مسوول بحران اوکراین دانسته است.

قدرت‌های غربی نگران اند که چین  به روسیه کمک نظامی کند و همچنین به مسکو برای دورزدن تحریم‌های مالی یاری رساند.

گفتنی است که در سال‌های اخیر، روابط چین و روسیه گسترش بیشتری یافته است. چند روز قبل از آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، رهبران روسیه و چین اعلام کردند که روابط دوجانبه آنان «هیچ محدودیت» نمی‌شناسد.

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز در یک نشست خبری در بیجینگ گفت: «هیچ محدودیتی در همکاری چین و روسیه، هیچ محدودیتی برای تلاش‌های ما به هدف دستیابی به صلح، حفظ امنیت و مخالفت با هژمونی وجود ندارد.»

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: «روابط چین و روسیه غیرتقابلی است و هیچ طرف ثالثی را هدف قرار نمی‌دهد.»

دکمه بازگشت به بالا