خواست نهادهای حامی حقوق کودکان از حکومت: عاملان بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر محاکمه شود

۸صبح، کابل: جمعی از فعالان حوزه آموزش و نهادهای مدافع حقوق کودکان با انتشار اعلامیه‌ای از حکومت خواسته‌اند تا عاملان بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر را هر چه زودتر به پنجه‌ی قانون بسپارد و از طریق یک روند شفاف محکمه‌ی آن‌ها را برگزار کند.

در اعلامیه نهادهای حقوق کودکان آمده است که فعالان مدافع حقوق کودک، از «خبر آزارواذیت و سوء استفاده جنسی» کودکان در مکتب‌های ولایت لوگر، تکان خورده‌اند. به نقل از اعلامیه، این نوع اعمال مغایر صریح قانون اساسی افغانستان، قانون‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی برای محافظت از حقوق کودک و ارزش‌های اسلامی قرار دارد و فعالان حقوق کودک آن را محکوم می‌کنند.

این اعلامیه از سوی نهادهای «گهواره»، «نجیبه»، «کلبه کتاب»، «سی‌ام‌اس» و «۴مغز» به نشر رسیده است در اعلامیه آمده است: ‌«ما به این نتیجه رسیده‌ایم که این نمی‌تواند تنها منحصر به ولایت لوگر باشد و احتمال وقوع چنین جرایمی در سایر نقاط کشور نیز بلند است.»

فعالان و نهادهای حامی حقوق کودکان تأکید کرده‌اند که حکومت باید به صورت فوری اقدامات لازم را برای تسهیل روند تحقیق توسط یک هیأت مستقل به رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر با عضویت نهادهای مدنی و سایر نهادهای مرتبط روی دست گیرد.

طبق پیشنهاد این نهادها، تحقیق در مورد قضایای آزار جنسی با کودکان در لوگر، باید بر اساس یک جدول زمانی از قبل اعلام شده صورت بگیرد و نتایج آن مرحله به مرحله به اطلاع مردم رسانیده شود.

فعالان و نهادهای حامی حقوق کودکان هم‌چنان خواهان تحقیق گسترده‌ در بخش معارف شده است.

محافظت از فعالان حقوق بشر از دیگر خواست‌های نهادهای حامی حقوق کودکان است. این نهادها از حکومت خواسته‌اند که اقدامات عاجل در این مورد روی دست گیرد.

چندی پیش رسانه‌ها گزارش کردند که شبکه‌ای در ولایت لوگر، بیش از ۵۰۰ دانش‌آموز را مورد آزارواذیت جنسی قرار داده‌اند. این گزارش‌ها با استناد به معلومات رییس جامعه‌ی مدنی لوگر تهیه شده بود.

پس از نشر گزارش، در این مورد چندین هیأت تحقیق گماشته شده، اما تا کنون نتایج این تحقیقات همه‌گانی نشده است.

به دنبال نشر این گزارش امنیت ملی، موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی، دو تن از فعالان مدنی ولایت لوگر که از افشاگران بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر خوانده شده بود، بازداشت کرده بود. این نهاد پس از نشر اعترافات این دو نفر و واکنش‌هایی که در این مورد برخاست، موسی محمودی و احسان‌الله حمیدی را رها کرد.

رییس جمهور غنی نیز خواستار بررسی ادعای بدرفتاری جنسی با کودکان در مکتب‌های لوگر توسط کمیسیون مستقل حقوق بشر و لوی‌سارنوالی شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن