ایست‌های بازرسی در هرات؛ «عمل‌کرد افراد طالبان غیرمسلکی است»

سیدرفیع سادات

شماری از ساکنان هرات از عمل‌کرد غیرمسلکی اعضای طالبان در شهر هرات انتقاد می‌کنند و می‌گویند که بیش‌تر این افراد بدون آگاهی از قوانین نظامی در ایست‌های بازرسی برای انجام وظیفه فرستاده می‌شوند. مسوولان حکومت سرپرست طالبان در هرات اما می‌گویند که دوره‌های آموزشی را برای افراد‌شان راه‌اندازی کرده‌اند و به‌زودی افراد مسلکی در ایست‌های بازرسی جابه‌جا خواهند شد.

سیدناصر رحمانی، یکی از باشنده‌گان شهر هرات، می‌گوید که طالبان در بسیاری از موارد ایست‌های غیرضروری ایجاد می‌کنند که به جز اذیت و آزار شهروندان، بر بهبود وضعیت امنیتی این ولایت تاثیر ندارد. رحمانی می‌افزاید: «نظامیان طالبان باید تعلیم ببینند، باید قوانین نظام و حتا آداب برخورد با مردم را نیز فراگیرند. این قسم نمی‌شود با هر چهره و لباسی شد بیایند و مردم را بررسی کنند و اگر کسی هم متوجه نشد بالایش شلیک کنند و یا آبرویش را بریزانند.» این باشنده هرات که همه‌روزه مسیری را در سطح شهر می‌پیماید از مقام‌های حکومت سرپرست طالبان در این ولایت می‌خواهد تا نیروهای تعلیم‌دیده را برای ایست‌های بازرسی در سطح شهر بگمارند. فریداحمد، یکی دیگر از باشنده‌گان شهر هرات است که برای رسیدن به محل وظیفه‌اش همه‌روزه نزدیک به ده کیلومتر را طی می‌کند. فریداحمد می‌گوید که غیرمسلکی بودن این افراد در برخی از موارد برایش مشکل‌ساز شده است. این باشنده هرات در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «هر روز از سه تا پنج ایست بازرسی طالبان‌ عبور می‌کنم، خیلی وقت ایست‌های بازرسی به هم نزدیک است، در هر چند قدم مردم را بررسی می‌کنند، این کار غیرمسلکی و مردم‌آزاری است.»

این نگرانی‌ها در حالی از سوی ساکنان هرات مطرح می‌شود که روز پنج‌شنبه گذشته داکتر امرالدین نوری، پس از آن‌که متوجه ایست بازرسی طالبان نشد، در پی تیراندازی افراد این گروه، در چوک سینمای ولایت هرات کشته شد. هرچند تاکنون دیدگاه واضحی از سوی خانواده و مقام‌های محلی حکومت سرپرست طالبان درباره این رویداد در رسانه‌ها نشر نشده، اما عمل‌کرد افراد طالبان در ایست‌های بازرسی با انتقاد‌های گوناگون روبه‌رو شده است. شماری از فعالان مدنی در هرات، از برخورد افراد طالبان در ایست‌های بازرسی انتقاد می‌کنند و می‌گویند که بسیاری از آنان نه تنها دانش مسلکی در عرصه نظامی ندارند، بل از آداب اجتماعی نیز چیزی نمی‌دانند.

عبدالهادی قانع، فعال مدنی در هرات، تکرار رویداد‌های شلیک به مردم و آزار و اذیت شهروندان توسط نیرو‌های طالبان را به سود این گروه نمی‌داند و تاکید می‌کند که تداوم این وضعیت می‌تواند، فاصله میان حکومت سرپرست طالبان و شهروندان را بیش‌تر کند. وی در صحبت با روزنامه ۸صبح، تصریح کرد: «مقام‌های حکومت سرپرست طالبان در هرات باید پاسخ‌گو باشند، افراد خود را تعلیم دهند و آموزش‌های نظامی را برای‌شان ترتیب دهند تا در آینده ما شاهد از دست دادن جوانان خود نباشیم.» از جانب دیگر، محمدنعیم غیور، آگاه مسایل نظامی، هرچند جان باختن شهروندان را در ایست‌های بازرسی و عملیات‌های نظامی کار جدیدی نمی‌داند، اما تاکید می‌کند که نبود دانش و عدم آگاهی افراد وابسته به طالبان می‌تواند تکرار این حوادث را بیش‌تر کند. غیور می‌افزاید: «باید از افراد مسلکی، حتا از نظامیان گذشته در ایست‌های بازرسی استفاده شود. در ایست‌های بازرسی باید کسانی گماشته شوند که مخالفان و اختشاش‌گران را نسبت به مردم عادی و دانش‌آموخته‌گان فرق کنند تا دیگر شاهد حوادث ناگواری مانند کشته شدن داکتر نوری نباشیم.»

با این همه، مسوول مطبوعاتی فرماندهی پولیس حکومت سرپرست طالبان در هرات از برگزاری برنامه‌های آموزشی برای افراد‌شان در اکادمی پولیس این ولایت خبر می‌دهد. محمود رسولی، مسوول مطبوعاتی فرماندهی پولیس این ولایت، می‌گوید که هم‌اکنون تلاش‌ها برای توزیع لباس و نظم بخشیدن به وضعیت ظاهری و تعلیمات مسلکی افراد طالبان جریان دارد. آقای رسولی می‌افزاید: «در آینده نزدیک افراد آموزش‌دیده نظامی طالبان از دوره‌های مسلکی فارغ و در ایست‌های بازرسی داخل شهری جابه‌جا خواهند شد.»

بیش‌تر از سه ماه از حاکمیت طالبان در کشور می‌گذرد. پیش از این نیز مقام‌های حکومت سرپرست طالبان به مردم وعده داده‌ بودند که نیرو‌های مسلکی نظامی را برای تامین امنیت و نظم بخشیدن به شهرها می‌گمارند؛ اما آن‌گونه که دیده می‌شود بسیاری‌ها با لباس‌های محلی و دستارهای پیچانده شده بر صورت‌شان در ایست‌های بازرسی و دیگر فعالیت‌های نظامی در سطح شهر حضور دارند. به تازه‌گی کمیسیون تصفیه صفوف طالبان، از آغاز فعالیت خود در ولایت هرات خبر داده است. امیدواری‌ها، بر این است که این کمیسیون افراد غیرمسلکی را از بدنه طالبان بیرون و نیرو‌های مسلکی را جایگزین کند.

دکمه بازگشت به بالا