بررسی شرایط صعود تیم‌ها به دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا

فضل‌الرحمن ساعی٬ مفسر ورزشی

 تنها یک دیدار [برای هر تیم حاضر] تا پایان بازی‌های گروهی فصل ۲۰۱۹-۲۰۲۰ لیگ قهرمانان اروپا باقی مانده است. با این حال اما تکلیف صعود شماری از تیم‌های شناخته شده اروپایی هنوز روشن نیست. سرنوشت صعود شماری از تیم‌های مطرح، از جمله لیورپول (مدافع عنوان قهرمانی)، اتلتیکو مادرید،‌ چلسی، اینتر میلان، بروسیا دورتموند و آژاکس آمستردام ‌ به بازی گروهی آخر لیگ قهرمانان اروپا گره خورده است. شماری دیگر از تیم‌های مدعی این دور از رقابت‌ها، به ویژه ریال مادرید، بارسلونا و یوونتوس صعودشان به دور حذفی این رقابت‌ها را قطعی کرده‌اند.

هفته پنجم بازی‌های گروهی لیگ قهرمانان اروپا به پایان رسید. با این وجود، اما شماری از تیم‌های معتبر اروپایی هنوز صعودشان به دور حذفی این رقابت‌ها را قطعی نکرده‌اند. در گروه اول این رقابت‌ها اما تکلیف تیم‌های صعودکننده به دور بعد پس از تساوی ۲ بر ۲ غول‌های فوتبالی روشن شده است. پاریس سنت ژرمن، قهرمان لوشامپیونه فرانسه با چهار برد و یک شکست و کسب ۱۳ امتیاز به عنوان صدرنشین صعود کرده و ریال مادرید نیز با ۸ امتیاز به عنوان تیم دوم به دور حذفی راه یافته است. ریال مادرید در مجموع پنج دیدار، دو برد، دو تساوی و یک باخت در کارنامه دارد. گالاتاسرای و کلب بروخه اما از صعود به دور بعد بازمانده‌اند. قرار است در آخرین دیدار میان تیم‌های این گروه، ریال مادرید در برابر کلب بروخه بلژیک صف‌آرایی کند و پاریس سنت ژرمن نیز میزبان گالاتاسرای، قهرمان لیگ فوتبال ترکیه باشد.

هفته پنجم بازی‌های گروهی لیگ قهرمانان اروپا به پایان رسید. با این وجود، اما شماری از تیم‌های معتبر اروپایی هنوز صعودشان به دور حذفی این رقابت‌ها را قطعی نکرده‌اند. در گروه اول این رقابت‌ها اما تکلیف تیم‌های صعودکننده به دور بعد پس از تساوی ۲ بر ۲ غول‌های فوتبالی روشن شده است.

در گروه دوم این رقابت‌ها، تیم‌های بایرن مونیخ و تاتنهام هاتسپر به دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا راه یافته‌اند. بایرن مونیخ که به‌تازه‌گی نیکو کواچ را از نیمکت سرمربی‌گری اخراج کرد، وضعیت بهتری نسبت به سایر تیم‌های مدعی قهرمانی دارد و در آخرین دیدار نیز به لطف درخشش روبرت لواندوفسکی با نتیجه ۶ بر ۰ از سد ستاره سرخ بلگراد گذشت. این تیم از مجموع پنج دیدار، تمامی دیدارهایش را برنده شده و ۱۵ امتیاز کامل را کسب کرده است. از سوی دیگر، تاتنهام نیز با کسب سه برد، یک تساوی و یک شکست، ۱۰ امتیاز دارد و به عنوان تیم دوم به دور بعد راه یافته است. دو تیم ستاره سرخ بلگراد صربستان و المپیاکوس یونان از حضور در دور حذفی باز مانده‌اند. در آخرین دیدار این گروه، قرار است بایرن مونیخ در یک دیدار سخت و نفس‌گیر، از تاتنهام میزبانی کند و ستاره سرخ بلگراد نیز میزبان المپیاکوس باشد.

در گروه سوم، ترکیب منچستر سیتی با کسب ۱۱ امتیاز به عنوان صدرنشین گروه به دور بعد راه یافته است. شاگردان پپ گواردیولا از پنج دیدار، سه برد و دو تساوی کسب کرده‌اند. این در حالی است که شاختار دونتسک اوکراین با ۶ امتیاز، دینامو زاگرب کرواسی با ۵ امتیاز و آتلانتای ایتالیا با چهار امتیاز برای صعود به دور بعد با هم رقابت‌ می‌کنند. در آخرین دیدارهای این گروه، سیتی در برابر دینامو زاگرب قرار خواهد گرفت و آتلانتا در برابر شاختار دونتسک رقابت‌ خواهد کرد.

در گروه چهارم، تیم یوونتوس با کسب ۱۳ امتیاز به عنوان صدرنشین به دور بعد راه یافته است. بانوی پیر با حضور کریستیانو رونالدو از پنج دیدار، چهار برد و یک تساوی در کارنامه دارد. این در حالی است که اتلتیکو مادرید با ۷ امتیاز و بایر لیورکوزن با ۶ امتیاز برای صعود به دور حذفی تلاش می‌کنند. در آخرین دیدار، یوونتوس ایتالیا در برابر بایر لیورکوزن آلمان بازی خواهد کرد و اتلتیکو مادرید اسپانیا به مصاف لوکوموتیو مسکو خواهد رفت. گفتنی است که لوکوموتیو مسکو با کسب سه امتیاز از حضور در دور بعد باز مانده است. اتلتیکو مادرید در صورتی به دور بعد صعود می‌کند که بتواند تیم لوکوموتیو مسکو را در آخرین دیدارش شکست دهد.

در گروه پنجم، تکلیف هیچ تیمی از جمله قهرمان دور گذشته لیگ قهرمانان اروپا روشن نیست. لیورپول در حال حاضر ۱۰ امتیاز دارد و پس از آن، ناپولی ایتالیا با ۹ امتیاز و ردبول سالزبورگ اتریش با ۷ امتیاز به دنبال آن‌ها قرار دارند. در آخرین دیدار این گروه، قرار است لیورپول در برابر ردبول سالزبورگ صف‌آرایی کند و ناپولی نیز به مصاف خنک بلژیک خواهد رفت. دو تیم لیورپول و ناپولی با کسب برد در این دیدارها، به دور بعد راه خواهند یافت. گفتنی است که خنک بلژیک با کسب ۱ امتیاز از حضور به دور بعد بازمانده است. ناپولی در آخرین دیدار، توانسته بود با نتیجه ۱ بر ۱ لیورپول را در آنفیلد متوقف کند.

در گروه ششم، بارسلونا با درخشش اعجوبه آرژانتاینی‌اش، با نتیجه ۳ بر ۱ از سد بروسیا دورتموند آلمان گذشت و با سه برد و دو تساوی با کسب ۱۱ امتیاز به عنوان صدرنشین گروه به دور بعد راه یافت. اینتر میلان ایتالیا و بروسیا دورتموند اما با کسب ۷ امتیاز برای صعود به دور بعد می‌جنگند. این در حالی است که سلاویا پراگ، دیگر تیم این گروه با کسب دو امتیاز از ادامه این رقابت‌ها کنار رفته است. در آخرین دیدارهای این گروه، اینتر میزبان در برابر بارسلونا خواهد بود و بروسیا دورتموند در برابر سلاویا پراگ صف‌آرایی می‌کند. هر یک از این دو تیم اینتر و دورتموند اگر حریف را شکست دهد،‌ با توجه به تفاضل گول به دور بعد راه خواهد یافت. در حال حاضر اینتر با تفاضل گول مثبت دو در مقام دوم و دورتموند با تفاضل منفی یک گول در رده سوم قرار دارد.

در گروه هفتم، لایپزیش آلمان با کسب ۱۰ امتیاز صعودش را به دور بعد مسجل کرده است. این در حالی است که تیم‌های زینت روسیه و المپیک لیون فرانسه با ۷ امتیاز برای صعود می‌جنگند. بنفیکا اما با داشتن چهار امتیاز از شانس کم‌تری برای صعود برخوردار است. در آخرین دیدار، زینت میزبان لیون فرانسه خواهد بود و تیم برنده به دور بعد راه خواهد یافت. گفتنی است که در صورت تساوی، زینت به دلیل کسب برد در بازی رودررو برابر لیون، به دور بعد راه می‌یابد.

در گروه هشتم لیگ قهرمانان اروپا، صعود هیچ تیمی هنوز به دور بعد مسجل نشده، اما لیل فرانسه از ادامه رقابت‌ها کنار رفته است. از میان این تیم‌ها، آژاکس آمستردام هالند با کسب ۱۰ امتیاز شانس نخست صعود به شمار می‌آید. این در حالی است که چلسی و والنسیا نیز با ۸ امتیاز، شانس صعود دارند. در آخرین دیدار، آژاکس برابر والنسیای اسپانیا صف‌آرایی می‌کند و شاگردان لمپارد در ترکیب چلسی، میزبان لیل فرانسه خواهند بود. بنا بر این، تکلیف صعود هشت تیم به دور بعد مشخص شده و قرار است صعود هشت تیم دیگر نیز در هفته پایانی مشخص گردد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن