جدال شعارها و برنامه‌های نامزدان انتخابات ریاست جمهوری

روند نام‌نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روز یک‌شنبه، ۳۰ جدی به پایان رسید. در طول ۱۷ روز گذشته، ۱۷ تن خود‌شان را با ارایه «برنامه‌ها و شعار‌ها» در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کردند.

تامین صلح و اصلاحات در حکومت‌داری و نظام کشور شعار بیش‌تر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را تشکیل می‌دهد. نامزدان تاکید بر عملی شدن شعارها و برنامه‌های‌شان می‌کنند، اما دیده شود که در پایان، کدام نامزد برنده و چقدر موفق به تطبیق طرح‌ها و برنامه‌هایش می‌شود.

رییس جمهور غنی روز گذشته با شعار «دولت‌سازی» نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شد و گفت: «عزت و آینده ما در یک دولت قوی است نه یک ساختار ضعیف و گسسته،‌ دولت قوی، دولت فرد محور نیست بلکه دارای نهادهای قوی و قانونمند است.» آقای غنی گفت که تیم او عزم، نیت و طرح دارد تا فصل ناتمام تاریخی‌ای را که اساسش را امان‌الله خان گذاشته بود، تکمیل کند.

او هم‌چنان گفت آن‌هایی که از گذشته نماینده‌گی می‌کنند، نمی‌توانند از آینده نیز نماینده‌گی کنند و تنها یک دولت کارا و متعهد قادر است که اعتماد مردم را به دست آورد.

آقای غنی را در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، امرالله صالح به عنوان معاون اول و محمدسرور دانش به عنوان معاون دوم همراهی می‌کنند.

رییس جمهور غنی در ادامه صحبت‌هایش در مورد صلح گفت:‌ «ما صلح می‌آوریم، اما صلح را از کسی گدایی نمی‌کنیم. ما به نیابت یک ملت با وقار و رنج‌دیده، صلح می‌آوریم، اما صلح را از کسی گدایی نمی‌کنیم.»

در همین حال عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور با شعار «ثبات و همگرایی» برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نام‌نویسی کرد. آقای عبدالله گفت که خواستار نظام صدارتی و تعدیل و اصلاح قانون اساسی کشور است. او گفت که به همین دلیل خواستار ادامه فعالیت ریاست اجرایی و معاونان آن است.

عبدالله عبدالله گفت که افغانستان با شعارهای بلندوبالا ساخته نمی‌شود و کشور با صداقت در گفتار و عمل، روی آبادی را خواهد دید. دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله از ایتلاف احزاب جمعیت، وحدت اسلامی و جنبش ملی به میان آمده است. عبدالله عبدالله را در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، عنایت‌الله بابر فرهمند به عنوان معاون اول و اسدالله سعادتی به عنوان معاون دوم هم‌راهی خواهند کرد.

عبدالله عبدالله،‌ در رابطه به صلح گفت، صلحی که ثبات و عدالت را در پی نداشته باشد پایدار نیست.

در کنار دو مقام بلند پایه حکومتی، محمدحنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی کشور روز جمعه گذشته تحت نام «صلح و اعتدال» برای اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرد. محمدیونس قانونی، محمد محقق و عالم ساعی به ترتیب به عنوان معاون اول، دوم و شخص سوم آقای اتمر انتخاب شده‌اند.

احیای اعتماد ملی و تحکیم وحدت ملی، صلح عادلانه و پایدار، امنیت سراسری، حکومت‌داری خوب، تأمین عدالت، حقوق بشر و حقوق زنان، مبارزه با فقر و فساد اداری و همکاری با منطقه و جامعه‌ی بین‌المللی از برنامه‌های تیم «صلح و اعتدال» خوانده می‌شوند.

بخش زیادی از برنامه‌ها و شعارهای آقای اتمر نیز در رابطه به صلح و اصلاحات در نظام است. آقای اتمر در رابطه به اصلاح نظام کنونی گفته است: «ما می‌خواهیم در نظام ریاستی اصلاحات بیاوریم، ما چی اصلاحات می‌خواهیم؟ گفتیم که در ریاست جمهوری یک معاونیت سوم اضافه شود و به خاطر بهتر بودن نظام، کرسی صدارت به وجود بیاید.»

محمدحنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در رابطه به مذاکرات صلح گفته است که حکومت باید در راستای آوردن صلح در کشور گام‌های مسوولانه و شفاف بردارد.

آقای اتمر افزوده است که حکومت در مذاکرات صلح، بدون مشورت مردم به پیش می‌رود و خواست مردم را در این پروسه در نظر نگرفته است. به قول آقای اتمر، «تیم مذاکره‌کننده صلح نیز انحصاری است، نه ملی.»

در همین حال گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته است که خواستار «تغییر اصولی نظام» است و این تغییر باید با توجه به قوانین و آرای مردم انجام شود. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، نظام کنونی را ناکام خوانده و افزوده است که باید این نظام به شیوه اصولی تغییر کند.

امنیت و عدالت،‌ نام تکت انتخاباتی رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی کشور است. آقای نبیل را در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو مرادعلی مراد به حیث معاون اول و مسعوده جلال به عنوان معاون دوم همراهی می‌کنند. دسته انتخاباتی آقای نبیل «امنیت و عدالت» نام دارد. رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت می‌گوید که در صورت پیروزی در انتخابات، اصلاحات ضروری را در نظام کنونی کشور اعمال می‌کند.

آقای نبیل افزود که دسته انتخاباتی وی پس از پیروزی، «کمیسیون اصلاحات قانون اساسی» را تشکیل می‌کند تا اصلاحات لازم را در قانون اساسی از مجرای خود همین قانون اعمال کند. رییس دسته انتخاباتی امنیت و عدالت گفت که صلاحیت‌های رییس جمهور را کاهش می‌دهد و بخشی از این صلاحیت‌ها را در زمینه‌های اجرایی، بودجه‌ و سیاست‌های کادری به معاونانش انتقال می‌دهد.

نام دسته انتخاباتی احمدولی مسعود وفاق ملی است. آقای مسعود را در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو فریده مومند به حیث معاون اول و عبداللطیف نظری به عنوان معاون دوم همراهی می‌کنند.

آقای مسعود می‌گوید که در صورت پیروزی در انتخابات، نظام ریاستی کنونی را تغییر می‌دهد و سمت نخست‌وزیری ایجاد می‌کند. به گفته‌ی او، نظام کنونی فردمحور است و در صورتی که دسته انتخاباتی وی پیروز شود به نظام فردمحور در کشور نقطه پایان می‌گذارد. این دسته انتخاباتی در نظر دارد تا یک نفر را به عنوان نخست‌وزیر و دو نفر دیگر را به عنوان معاونان نخست‌وزیر در روزهای آینده معرفی کند.

در کنار این تکت‌های انتخاباتی، سایر نامزدان نیز به تامین امنیت، صلح، توسعه، برابری و اصلاحات تاکید دارند.

گفتنی است که برای اشتراک در انتخابات آینده محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله، محمدحنیف اتمر،‌ رحمت‌الله نبیل، احمدولی مسعود، عبداللطیف پدرام، عبدالحکیم تورسن، سیدنورالله جلیلی، عنایت‌الله حفیظ، زلمی رسول، نورالحق علومی، محمدشهاب حکیمی، فرامرز تمنا، محمدابراهیم الکوزی، نورالرحمان لیوال و شیدامحمد ابدالی نام‌نویسی کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن